Mikä hyvä talvimakuupussi kannattaa ostaa?

dsd4f56g7h8j9k0l

Mulla on ollut Savotan "inttipussi" ja halpapussi sisäkkäin joilla olen tähän asti pärjännyt missä tahansa. Nyt olisi tarkoitus hommata pussi jolla pärjäisi ilman toista pussia.

Olen 175cm pitkä, joten lyhyt pussi käy. Leveyttä saisi olla vaikka en lihava olekaan.

4

1482

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PussiTalvi

      Taitaa olla nykyiset ns. talvipussit kapeita, hempuleita. Savotan yukon leveä, ehkä tällähetkellä sopivin Suomen oloihin, on sellainen itselläni, ei vielä käyttö kokemusta. Ennen myytiin sellaista pussia kuin Tena professional 100 L,( Helsingin Partioaitassa 1980-luvulla) näitä itselläni 2kpl, yksi jo aivan loppuun kulunut. Tämä lämmin, arktisiin oloihin sopiva, itselläni tapana käyttää makuupussia peiton tapaan, on lämmin näinkin, kun makuualusta alla. Lisäksi tällä nukkuma/käyttötavalla on pussissa joustavasti tilaa, kun vain osaa tumpata reunat tiiviiksi vedon estämiseksi.

    • Laaja-matkaaja

      Savotan yokon on paras makuri ikinään.
      Oon käyttäny kesät ja talvet (oikeat talvet)

      Toimii hyvin.pussin kuljetus pussin kiristys liinat (keltaiset) on lukoiltaan ihan paskat.
      Muovi lukot hajoaa heti.
      Olen jo kahta ulkopussia takuu reklamoinut.
      Kalliissa pussissa ei saisi olla halvat lenksut.
      Silti suositteken ite pusdia

    • Vanha_Jeti

      Suunnilleen mikä tahansa muu kuin menneen vuosituhannen Savotta. Painaa kuin perisynti, vetoketju ylhäällä vuotamassa lämmöt harakoille. Tynnyrissäkö kommentoijat ovat viettäneet viimeiset 40 vuotta?

      Lämpimän ja kevyen, noin 1,5 kg, untuvapussin saa moneltakin valmistajalta. Liikkeissä voi käydä koemakaamassa jos haluaa. Kuvetta saa kaivaa tietysti hieman enemmän, mutta selkä ja kintut kiittää pitemmällä retkellä.

    • Gumpe

      Minulla n. 20 v. sitten ostettu Joutsenen Halla Ext L untuvapussi. Paino 1,5 kg alunperin. Siihen lisättiin pesun yhteydessä untuvaa 200 g. Olen nukkunut parikin kertaa hyvät unet lähes -30 asteen pakkasessa louevaatteen alla. Jos tuuli pääsee jäähdyttämään pussin pintaa, kannattaa tosi kylmällä heittää jalkopään suojaksi esim untuvatakki. Yhtä tärkeä kuin pussi, on talvella hyvä alusta. Käytän alla 10 mm routamattoa, joka reilun metrin leveä, ja tuon päällä 6 cm paksua ilmatäytteistä Thermo Restiä. Eristää täysin suoraan hangella. 2 h teltassa on vastaava routamatto koko pohjan alalla ( ei maksa eikä paina juuri mitään, kulkee hyvin ahkion päällä rullalla ja on siinä hyvä istuinalusta tauolla). Tuota pussia ei tosin ole enää saatavilla, mutta vastaavia on useilla merkeillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1168
    2. 70
      1091
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      848
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      761
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      751
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      704
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      643
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      638
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      38
      518
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      487
    Aihe