Mikä hyvä talvimakuupussi kannattaa ostaa?

Mulla on ollut Savotan "inttipussi" ja halpapussi sisäkkäin joilla olen tähän asti pärjännyt missä tahansa. Nyt olisi tarkoitus hommata pussi jolla pärjäisi ilman toista pussia.

Olen 175cm pitkä, joten lyhyt pussi käy. Leveyttä saisi olla vaikka en lihava olekaan.
41503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Taitaa olla nykyiset ns. talvipussit kapeita, hempuleita. Savotan yukon leveä, ehkä tällähetkellä sopivin Suomen oloihin, on sellainen itselläni, ei vielä käyttö kokemusta. Ennen myytiin sellaista pussia kuin Tena professional 100 L,( Helsingin Partioaitassa 1980-luvulla) näitä itselläni 2kpl, yksi jo aivan loppuun kulunut. Tämä lämmin, arktisiin oloihin sopiva, itselläni tapana käyttää makuupussia peiton tapaan, on lämmin näinkin, kun makuualusta alla. Lisäksi tällä nukkuma/käyttötavalla on pussissa joustavasti tilaa, kun vain osaa tumpata reunat tiiviiksi vedon estämiseksi.

Äänestä

Savotan yokon on paras makuri ikinään.
Oon käyttäny kesät ja talvet (oikeat talvet)

Toimii hyvin.pussin kuljetus pussin kiristys liinat (keltaiset) on lukoiltaan ihan paskat.
Muovi lukot hajoaa heti.
Olen jo kahta ulkopussia takuu reklamoinut.
Kalliissa pussissa ei saisi olla halvat lenksut.
Silti suositteken ite pusdia

Äänestä

Suunnilleen mikä tahansa muu kuin menneen vuosituhannen Savotta. Painaa kuin perisynti, vetoketju ylhäällä vuotamassa lämmöt harakoille. Tynnyrissäkö kommentoijat ovat viettäneet viimeiset 40 vuotta?

Lämpimän ja kevyen, noin 1,5 kg, untuvapussin saa moneltakin valmistajalta. Liikkeissä voi käydä koemakaamassa jos haluaa. Kuvetta saa kaivaa tietysti hieman enemmän, mutta selkä ja kintut kiittää pitemmällä retkellä.

Äänestä

Minulla n. 20 v. sitten ostettu Joutsenen Halla Ext L untuvapussi. Paino 1,5 kg alunperin. Siihen lisättiin pesun yhteydessä untuvaa 200 g. Olen nukkunut parikin kertaa hyvät unet lähes -30 asteen pakkasessa louevaatteen alla. Jos tuuli pääsee jäähdyttämään pussin pintaa, kannattaa tosi kylmällä heittää jalkopään suojaksi esim untuvatakki. Yhtä tärkeä kuin pussi, on talvella hyvä alusta. Käytän alla 10 mm routamattoa, joka reilun metrin leveä, ja tuon päällä 6 cm paksua ilmatäytteistä Thermo Restiä. Eristää täysin suoraan hangella. 2 h teltassa on vastaava routamatto koko pohjan alalla ( ei maksa eikä paina juuri mitään, kulkee hyvin ahkion päällä rullalla ja on siinä hyvä istuinalusta tauolla). Tuota pussia ei tosin ole enää saatavilla, mutta vastaavia on useilla merkeillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dsd4f56g7h8j9k0l kirjoitti:

Mulla on ollut Savotan "inttipussi" ja halpapussi sisäkkäin joilla olen tähän asti pärjännyt missä tahansa. Nyt olisi tarkoitus hommata pussi jolla pärjäisi ilman toista pussia.

Olen 175cm pitkä, joten lyhyt pussi käy. Leveyttä saisi olla vaikka en lihava olekaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu