Onhan se ikävää kun kaivos loppuu. Harmittaa myydä talot,autot ja muut vehkeet. No semmosta se on elämä.
Tynnyrinpotkijat huomio
26
407
Vastaukset
- sen.siitä.saa
En minä ainakaan myy mitään, miksi myisin? Oletko hoitanut taloutesi huonosti, eli et ole varautunut jo 50 vuotta tiedossa olevaan kaivoksen hiipumiseen?
- EläkettäOdotellessa
Kun vuosipalkka on semmoiset 50000-60000e/vuosi, niin liitonrahoillakin hankkii enemmän kuin eräät kateelliset. Sitten kun on vielä mökit ja kesämökit maksettu, niin voikin syleskellä kattoon ja lopun päivän väistellä isoa eläkettä odotellessa.
- male..vaam
:Ddddd nyt se korkki kiinni
- makke..van
male..vaam kirjoitti:
:Ddddd nyt se korkki kiinni
Älä nyt aina joutavia höpötä! Ei mistään korkista ole kysymys.
- kullimunni
Vouti ne maksamattomat hilut ja moottorit pihalta takavarikoi ja maksamattomat ruokot maksaa sosiaali.
- taloteimenekaupaksi
Ja vie melko halvalla olen kuullut,jopa maatiloja pilkkahintaan.
- malminaama
Kuka kehtaa ostaa noitten malminaamojen tönöjä ei kukaan!!Lähtölaskentaan enää 1v 2kk 13pv sitten viedään rikkipellejä!!
- velatonna
Kaikki on maksettu jo.
- homehaisee
Joillakin on talo ollut myynnissä useita vuosia.
Vanhan talon osto on aina suuri riski. - riskilläruma
Jos ostat 20 vuotta vanhan talon ja maksat sitä 15-20 vuotta se on 40 vuotta vanha kun se on maksettu ja alkaa olla purkukuntoinen.
- sevastapahaolis
Sääliksi käy niitä kenellä talo uusi tahi rakenteilla ja työt loppuu.
- pakkorakona
Haapikkaaseen pääsee töihin.
- male..vaam
Autot,veneet,moottoripyörät,mökit jne pitää myydä:( ja mitä jos pikkuvaimokin lähtee lopullisesti. (Pettänyt tietysti jo tovin)
- malminaama
Akat tuntuu olevan lähtökuopissaan kuulemma,kuulin hevostoimistolta sivukorvalla!!On taas mielenterveyspalveluille kysyntää viimeistään 2019 tammikuussa..
- entinenkepulainen
Ehkä se isompi hätä on muilla Pyhäjärvisillä, kuin kaivoskyläläisillä, loppuu kaivosväen verotuloilla rellestäminen. Hyvä ohje, yrittäkää liittyä mitä nopeimmin Haapajärveen tai johonkin muuhun kuntaan, tai pysykää kerjäläisinä valtion avustusten turvin.
- neuvostavaarin
Mitäs tuosta jos kaivos loppuu,eihän Kärsämäellä ole koskaan ollutkaan kaivosta ja ihmiset vaan elää ja asuu.
- proostata
nii juttii, eikä job´kylällä.
- male..vaam
Eikö namolle pääse ainakin muutama kowatyömies.
- aloitanyt
On vain opittava elämään ilman kaivosta.
- ropottit
näin se on tehtävä, siinäpähän kepun röyhtäilivät röyhtäilee
- nautiskelemaan
Onneksi Pro ja Karju jäävät.
- keskustapettääaina
Syntisen ilkeitä ja kateellisia ovat ihmiset täällä.
Kaivos on tuonut paikkakunnalle niin paljon vaurautta, että ihan hävettää näiden kateellisten kommentoijien puolesta.
Kuka tervejärkinen iloitsee toisen vaikeuksista?
Tikkalanmäelläkin hymyt hyytyy, kun kaivoksen valot sammuu.
Tästä kiitoksena Ruotasen koulun sulkemista suunnitellaan.- Työmiesnroyx
Kuka on kateellinen TYNNYRINPOTKIJOILLE SAATANA!?
- syyjaseuraus
Varmasti veroäyri nousee jokaiselle.
- perusasiattoimii
Periaatteessa investoinnit on nyt tehty mitä pienen kylän asukkaat tarvitsee.
- arvatasaattoi
Proot on tehneet kaikista ihmisistä valituksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958