Kutsu todistajaksi

eikerrottavaa

Olin vuosi sitten käräjillä syytettynä yhdessä viiden muun osapuolen kanssa. En valittanut tuomiosta, joten se jäi osaltani lainvoimaiseksi. Nyt nämä neljä muuta osapuolta ovat valittaneet jutusta hoviin ja yksi heistä kutsuu minut todistajaksi. Minulla ei kuitenkaan ole mitään kommentoitavaa ja kun minut on jo tuomittu, niin onko minun pakko mennä? Olen saanut semmoista infoa, että vaikka ovat kutsuneet niin eivät voisi mitään tuomiota antaa vaikka en menisi paikan päälle ollenkaan. Pyysin oikeudelta kutsun purkamista mutta sain siihen vastauksen, että kutsu on voimassa. Miten itsekriminointisuoja vaikuttaa käytännössä?
Tuleeko sanktiota, jos en vain mene?

4

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KerroMitäMieleenTulee

      Paikalle on varmasti pakko mennä. Vetoa sitten todistaessa itsekriminointisuojaan kun tuntuu että liippaa liian läheltä omaa asiaan. Voit myös tuoda esille että sinut on tuomittu niin ehkä todistuksen painoarvo vähenee.

    • oikeuttakunnioittaen

      Menin paikalle. Sain neuvoteltua, että minut kuultiin videoitse. Ennen valaa tuomari kertoi koko salille, ettei minua kohtaan ole ratkaistavia asioita. Itsekriminointisuojasta huolimatta on mentävä oikeuteen. Poisjäänti olisi oikeuden halventamista, joka olisi uusi rike.

      • komsiikomsaa

        Pölijä. Annoit kai sellaisen lausunnon etteivät vain jää tuomitsematta.
        ; ) sinut tuomittiin, jonka jälkeen muut valittivat ja sinun todistuksellasi ansiosta he jätetään tuomitsematta.?


      • entinenkanssavastaaja

        Niin, sinuthan kutsuttiin kertomaan MUIDEN ihmisten tekemisistä ja tekemättä jättämisistä, ei omistasi. Ei siinä mitään ihmeellistä ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe