Internetsivu on ikuinen

Ankkastukki

Soitin maalaiskunnan kukkakauppaan, numeron sain netistä. Numero vastasi ja rouva kertoi, ettei ole enää kahdeksaan vuoteen pitänyt kukkakauppaa, muttei ole lukuisista soitostaan huolimatta onnistunut poistamaan tietoa netistä. Johtuneeko sitten Fonectasta, puhelinyhdistyksestä tai jostain muusta syystä. Kysyin, kuka oli sivun laatinut, mutta hän ei osannut vastata. Hän ohjasi minut ystävällisesti toiseen kukkakauppaan.

Mitä opimme tästä? Ellet osaa itse ylläpitää nettisivuja, hanki joku nuori sukulainen tekemään sen.

Jos puhelinosake on firman nimellä, voiko sen muuttaa yksityiseksi? Silloin se poistuisi varmaan Fonectasta.

Palveluntarjoajien on muistettava, että tietoja on voitava myös päivittää ja poistaa hakukoneista.

Jos vaihdat puhelinnumeron, numeron seuraava haltija joutuu edelleen vastailemaan kukkien ostajille.

Päivitin nettisivuja kaupungille. Heillä oli hyvä ohjelma, siellä pystyi poistamaan vanhentuneet sivut ja korvaamaan uusilla, vanhat arkistoitiin. Kokeilin juuri, enkä saanut tietoja kuin kuluvalta vuodelta hakuuni.

Joskus ihmiset laativat esim. tiedotteita erilaisista tilaisuuksista. Ja säännönmukaisesti jättävät vuoden ilmoittamatta, malliin 13.10. Sitten kun haluan tietää milloin tämänvuotiset XXX -päivät pidetään, saan hakuun monta eri päivämäärää, joista saan valita ihan vapaasti.

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zdrgdgyidgyi

      Höpötät kovasti mutta et ymmärrä asiasta mitään.

    • vejäpoikakätee

      mulle pisti silmää yks vuosia sitte lopettan yrittäjä, ei ollu mainos kadonnu

      tilalla ol merkintä et yrittäjä vaihtunut kyl mut virhettä oli

      ei ole meidä muide asia noita korjailla jos joku jääny kuolleena nettiin mut voitas yrittää jos perusteita esittää, ulkopuolisena siis

      se on kaikkien etu

    • Mahhtr

      Soitin kukkakauppaan, sain Numero ja kertoi, ole kahdeksaan pitänyt muttei lukuisista huolimatta poistamaan netistä. Sitten puhelinyhdistyksestä jostain syystä. Kuka sivun mutta ei vastata. Ohjasi ystävällisesti kukkakauppaan.

      Opimme Ellet itse nettisivuja, joku sukulainen sitten. Puhelinosake firman voiko muuttaa silloin poistuisi Fonectasta. On että on myös ja hakukoneista. Vaihdat numeron haltija edelleen kukkien Päivitin kaupungille.

      Oli ohjelma, pystyi vanhentuneet ja uusilla, arkistoitiin, juuri saanut kuin vuodelta.

    • Arvaustoimisto

      Jos kyse on jonkun omasta nettisivustosta, niin se pitää itse poistaa/muuttaa.

      Jos se on jostain yrityshakemistosta (Fonecta, Yritystele ym.), niin ne kyllä poistaa numeron. Minä sain jonkun remonttifirman vanhan, "kierrätetyn" kännykkänumeron. Tuli tarjouspyyntöjä, perintäuhkauksia ja Matkahuollolta paketin saapumisilmoitus. Google löysi puhelinnumeron noin kymmeneltä kotimaiselta nettisivulta. Otin niihin yhteyttä ja kaikki poistivat sen tiedon. Nyt Google löytää numeroni enää ulkomaisilta sivuilta. Niiltä poistaminen on haastavampaa. Kaikille ei löydy yhteystietoina kuin paperipostiosoite tai puhelinnumero. Tulee kalliiksi yhteydenotto, en ole sinne ilmoitellut.

      Sitten on vielä olemassa paperiversioitakin puhelinluetteloista. Ihmisillä voi olla pöytälaatikossa useita vuosia vanhoja luetteloita, joista ne hakee numeroita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      107
      6156
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe