kerrostalon katto vuotaa tavaroiten päälle

saamattomuus

Onko taloyhtiö vastuussa tavaroillemme aiheuttuneista vahingoista? Vuodoista on huomautettu jo vuosia, mutta katto pitäisi kuulemma uusia, eikä saumojen vuodot pysty korjamaan.....

Kuuhun pääsee vaikka turistina, mutta mokoma vuoto ei pysty paikkamaan?

3

1478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lainaharha

      Jos asuntosi on omistusasunto (joka sijaitsee jossain muualla kuin Takakeiturin Perävaarassa, eli remontointi on yleensä taloudellisesti mahdollista), eikä talo ole pystyynmätänevä täysin huoltamaton lutikkalinna, vaadi viimeistään tulevassa yhtiökokouksessa käsiteltäväksi katon uusimisremontti. Talon tärkeimpiä kohteita kunnossapidon kannalta on katto, ellei tärkein.

      Jos vuotoa on jokaisella sateella ts. se on jatkuvaa, se täytyy korjata heti. Hallitus vastaa siitä, ettei kiinteistö ja osakkaiden omaisuus tärvelly huolimattoman kiinteistönpidon takia.

    • Taloyhtiö vastaa korkeintaan vahingoista, jotka ovat syntyneet ennen kun havaitsit kattovuodon. Silloin vastuu tavaroiden poissiirtämisestä on siirtynyt sinulle. Mikäli et ole heti niitä siinä vaiheessa siirtänyt pois, niin vahinko jää sinun kannettavaksi.

    • Voiitkuu

      Kokemukseni mukaan isännöitsijä ei noteeraa vuotoilmoitusta vaan poistaa kaikki jäljetkin postin tulosta.
      Ota kotikuntasi terveystarkastaja mittaamaan rakenteiden kosteus ja toteamaan vuoto. Sitten alkaa tapahtua. Joku yrittäjä kuivaa ja mittaa ja ilmoittaa kunnossa olevan.
      Ota vielä terveystarkastaja mittareineen ja kuivaus menee uusiksi.

      Katon vuotokin lakkaa. Ettei taloyhtiö tiennyt asiasata: Kunnon tarkkailu oli ulkoistettu ammattilaisille, jotka sietivät vuotoja vuosia. Katontekijää ei hallituksen pj. edes vaivautunut etsimään. "Liekö enää olemassakaan". Huoneiston omistaja sai itse maksaa asumisensa muualla korjauksen ajan. Pelkkä kuivaus kesti kolme kuukautta.

      Rakentaminen ja huolto ovat sikamaisen huonoja. Luntakaan ei katot kestä, kun ovat tasakattoja. Harjakatto kestää pitempään huoltamatta ja lumet tulee itsestään alas ja harjakatto, se jyrkkä, on komea.
      NOn ni, Robo, antaas luudan sutia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      442
      5897
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      4686
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      187
      3626
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      105
      3120
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      76
      2532
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2484
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      58
      2459
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      2157
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1880
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1743
    Aihe