kokemuksia finasteridista (M, 30)

sumekokk

ajattelin laittaa tänne oman tarinani kun tuntuu että palsta on täynnä kauhatarinoita ja pelonsekaista huutelua.

aloitin finasteridin käytön vuosi sitten. olin kyllästynyt kaljuuntumisahdistukseen ja minoksidiilin lisääminen päänahkaan päivittäin oli sottaista ja jotenkin kiusallista. luin netistä pelottelutarinoita ja kamalan sivuoirelistan -- ne aiheuttivat epäröintiä, mutta päätin koettaa joka tapauksessa. mieluummin epäonnistunut kokeilu kuin jatkuva angsti hiustenlähdöstä! ja pyrin kuitenkin tieteelliseen maailmankuvaan: tutkimusten mukaan suurella osalla käyttäjistä ei ongelmia.

näin vuoden jälkeen voin todeta, että jos jotain sivuoireita on ollut, niin ei ainakaan negatiivisia. erektioita on hieman tavallista useammin mutta mitään häiritsevää panetusta ei ole tullut. vähän virkeämpi olo kuin aiemmin, lähes samanlainen kuin aiemmin. paino on pysynyt samana, samoin kehon koostumus (rasvan & lihaksen määrä).

hiusraja on hieman laskeutunut alas, mutta ei mitenkään hurjasti. hieman semmoista vauvakarvaa ilmaantunut, saa nähdä kasvavatko täyteen mittaan. päälaki on kuitenkin selkeästi tuuheampi, sen osalta tuntuu kuin olisin palannut vuosia taaksepäin.

lääke ei ole omalla kohdalla ollut mitenkään pöyristyttävän tuloksellinen, mutta koska on todella halpa, aion jatkaa käyttöä ja katsoa miten tilanne etenee.

taidan itse kuulua siihen enemmistöön, jolle ei lääkkeestä suurempaa vaivaa koidu. kaljuuntuminen on lähinnä hidastunut / pysähtynyt, enkä teinivuosien hiuksista haaveleikaan. haluan vain lisää aikaa totuttautua tähän kehon muutokseen. :)

oma vinkkini: älä kuuntele kaikkia netin itseoppineita hormoniasiantuntijoita vaan mieluummin asiaan oikeasti perehtyneitä (=lääkäreitä, tutkijoita). aina voi kokeilla lääkettä ja jos tuntuu huonolta niin sitten lopetat kesken!

hyvää syksyä ja arvokkuudella etenevää kaljuuntumista kaikille!

2

346

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ferrla

      Jos ihminen lakkaa Propecia hän lopulta menettää etuja lääkkeen. Kiinni Propecia jos se toimii kunnolla voi auttaa pitämään DHT pääsemästä takaisin päänahkaan. Jos hiukset ovat kasvaneet takaisin käyttämästä Propecia on enemmän kuin todennäköistä menettää jos käyttäjä lopettaa sen käsittely.

      • uyyiutfcyfv

        Olipas kökkö konekäännös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      990
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      833
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe