MONIVALINNAT 0p

AadaK

Hei!

Hain viime keväänä ensimmäistä kertaa oikeustieteelliseen. Luin kirjat noin 1-2-3 kertaa läpi ja lopetin jopa kesken .. muutenkin lukemiseni ei ollut päätä huimaavaa. Osallistuin kuitenkin pääsykokeeseen, ja tuloksena oli se, että en päässyt edes monivalinnoista läpi (sain alle 10p siis)

Joten kysymys kuuluu, kannattaako uhrata vuosia elämästä, ja hakea vielä 1-3x vai vaihtaa suoraan alaa johonkin helpompaan. Mielelläni kuulisin, jos tunnette/tiedätte jonkun, jolle on käynyt samoin, ja on nykyään okiksessa.

Kiitos jo etukäteen:)

2

1136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nowalawyer

      Tärkeintä on miettiä ensin, mitä itse haluat elämässäsi tehdä. :) Jos juristin ura on suurena haaveenasi, kannattaa ehdottomasti vielä yrittää.

      Oikiksesta löytyy kaikenlaisia hakijoita..osa on päässyt jo ensimmäisellä kerralla ja jotkut vasta neljännellä. Myöhemmin, kun on työelämässä, ei kukaan enää muista eikä ketään kiinnosta kuka aikoinaan haki kuinka monta kertaa. Tällöin on vain kiitollinen siitä, että on saavuttanut haaveammattinsa! :)

      Olemme nykyään niin pitkään työelämässä, joten kannattaa miettiä, mille uralle haluaa lähteä. (Toki uraa on mahdollista myös vaihtaa) Jos taas muutkin uramahdollisuudet kiinnostavat tässä vaiheessa kuin juristin ura, on varmastikin helpompiakin kohteita olemassa, minne hakea kuin oikis. Ja lukeminen ei lopu pääsykokeisiin vaan oikiksessa opiskelu vaatii aikamoisia istumalihaksia ja keskittymiskykyä. Tämän takia on erittäin tärkeää, että ala todella kiinnostaa. Sen voimin myös jaksaa päntätä pääsykokeisiin ja myöhemmin tentteihin.

      Itse aikoinaan mietin, pitäisikö vaihtaa kokonaan toiselle alalle ja miettiä joku toinen hakukohde, kun tiedekunnan ovet eivät auenneet.. Tajusin kuitenkin, että tämä ala minua todella kiinnostaa ja tahdon työskennellä juristina. En löytänyt mistään muusta opiskeluvaihtoehdosta yhtä suurta motivaatiota kuin oikiksesta. Tästä tiesin että yritän vielä. :) Nykyisenä juristina olen onnellinen, etten luovuttanut, vaikka hakuihin menikin muutama kevät.

      Toki kaikille oikis ei yksinkertaisesti vaan sovi ja jossakin vaiheessa on hyvä peilailla, olisiko jokin toinen ala itselleen sopivampi, jos pääsykoe toisen jälkeen ei pääse sisälle tiedekuntaan..

      Mutta jos ala sinua todella kiinnostaa, kannattaa vielä hakea! Mieti, mikä meni viime haussa pieleen ja mitä voisit tehdä paremmin? Motivaation täytyy olla suuri, että jaksaa antaa kaikkensa pääsykokeisiin.

      Tsemppiä!

    • toisella

      Jos on aidosti kiinnostunut oikeustieteestä ja oikeustieteellisistä kysymyksistä, sisään on suhteellisen helppo päästä. Vaatimukset eivät ylitä normaalia käsityskykyä ja asiat jäävät mieleen hyvin.

      Jos taas unelmat liittyvät lähinnä statukseen, palkkaan ja muuhun sellaiseen, opiskelemaan pääsy voi olla työn ja tuskan takana.

      Jos toisellakin yrittämällä jää kauaksi opiskelupaikasta, on viisainta tavoitella jotain muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8201
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3942
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      35
      1282
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1030
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe