Moi, olen hankkimassa akvaariota ja mietin mitä kaloja, niin haluaisin ainakin tuon maatiaispartamonnin eli siis partiksen, ja olen 80L akvaarion hankkimassa. Niin mahtuuko yksi partis siihen 80L vai pitäisikö olla isompi akvaario? Kun kattelin niin faunattaren mukaan riittää se 80L, mutta Markku Varjon Akvaariokalat-kirjan mukaan n.128L... joten olis kiva tietää :) Ps..saa ehdottaa myös muita kivoja kaloja 80L!
Partis 80L akvaariossa?
3
139
Vastaukset
- Makeknows
Make on oikeassa. Jätä monni pois ja laita pyypivokala tai dragströmmin kuha.
- Aquaristi
Itselläni on vajaassa 120 litraisessa yksi partis, jostain tullut vastaan perussääntö 1 partis per 80 litraa. Toki hyvä, kun olet saanut näppösiisi tuon Varjon kirjan, se on akvaristin raamattu ja hyvä lukea. Ei sen noudattaminen tietenkään pahaa tee, mutta itse ottaisin partiksen tuohon 80 litraiseen. Pienistä kaloista lemppareitani ovat erilaiset tetrat, kuten kuparitetra, neontetra tai intiaaninsulka. Pidän parvikaloista enemmän kuin yksittäisistä tai kaksittaisista sekaparvista.
- Pleaselyhennä
Voisitko lyhentää. Saarnat kuuluvat kirkkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1602720
- 2011997
- 711736
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91461Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.421457- 781143
- 811060
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes193976