Android TV - pysykää erossa

Anteroidi

pari vuotta sitten tuli ajankohtaiseksi uusia telkkaria. Vanha telkkari ei ollut äly-TV ja jokaiselle ei-perinteiselle lähteelle oli erillinen laite kytkettynä telkkariin. Netflixiä katsoin erillisellä boxilla, Watsonia erillisellä boxilla.

Etsin laitetta jolla saisin kaikki tarvitsemani toimimaan ilman lisälaitteita. Tein taustatutkimuksia ja päädyin Android pohjaiseen telkkariin. Tässä toimi hienosti kaikki tarvitsemani Android sovelluksina noin vuoden ajan, sitten alkoi ongelmat. Watson lakkasi erään päivityksen jälkeen toimimasta ja alkoi ilmoittaa ettei sovellus tue käyttämääsi laitetta. HBO nordic ilmoittaa myös ettei tue laitetta, eli Philipsin Android telkkaria.

Viimeisin kokemus on Ruutu joka play kaupasta asennettuna yrittää käynnistyä ja kaatuu. En viitsi enää palata erillisten boxien aikaan ja irtisanoin Watsonin ja HBO nordicin. Ruutu joutaa myös pois. Netflix on ainoa, joka vielä toimii Android TV:ssä. Saa nähdä kuinka pitkään.

Ajattelin että Androin on avoin ympäristö, johon on tarjolla päivityksiä ja tukea pitkälle tulevaisuuteen. Asia osoittautuikin juuri päinvastaiseksi. Tukea on tarjolla vain vähän aikaa ja sitten lakkaa toimimasta. Parempi vaihtoehto olisi ollut joku suljettu järjestelmä, LG tai samsung.

Tein virhearvion ja polkaisin niin sanotusti p*****n valitessani Androidin.

1

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Digityttå

      Pötyä.
      Itselläni on 2v vanha Philipsin Android TV ja Watson toimii täydellisesti.
      Ja viralliselle Android TV-käyttikselle ei ole koskaan ollutkaan olemassa HBO Nordic-appia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7256
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4028
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      56
      3549
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      46
      3062
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2786
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    7. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2236
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2228
    9. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2226
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      46
      2191
    Aihe