pari vuotta sitten tuli ajankohtaiseksi uusia telkkaria. Vanha telkkari ei ollut äly-TV ja jokaiselle ei-perinteiselle lähteelle oli erillinen laite kytkettynä telkkariin. Netflixiä katsoin erillisellä boxilla, Watsonia erillisellä boxilla.
Etsin laitetta jolla saisin kaikki tarvitsemani toimimaan ilman lisälaitteita. Tein taustatutkimuksia ja päädyin Android pohjaiseen telkkariin. Tässä toimi hienosti kaikki tarvitsemani Android sovelluksina noin vuoden ajan, sitten alkoi ongelmat. Watson lakkasi erään päivityksen jälkeen toimimasta ja alkoi ilmoittaa ettei sovellus tue käyttämääsi laitetta. HBO nordic ilmoittaa myös ettei tue laitetta, eli Philipsin Android telkkaria.
Viimeisin kokemus on Ruutu joka play kaupasta asennettuna yrittää käynnistyä ja kaatuu. En viitsi enää palata erillisten boxien aikaan ja irtisanoin Watsonin ja HBO nordicin. Ruutu joutaa myös pois. Netflix on ainoa, joka vielä toimii Android TV:ssä. Saa nähdä kuinka pitkään.
Ajattelin että Androin on avoin ympäristö, johon on tarjolla päivityksiä ja tukea pitkälle tulevaisuuteen. Asia osoittautuikin juuri päinvastaiseksi. Tukea on tarjolla vain vähän aikaa ja sitten lakkaa toimimasta. Parempi vaihtoehto olisi ollut joku suljettu järjestelmä, LG tai samsung.
Tein virhearvion ja polkaisin niin sanotusti p*****n valitessani Androidin.
Android TV - pysykää erossa
Anteroidi
1
616
Vastaukset
- Digityttå
Pötyä.
Itselläni on 2v vanha Philipsin Android TV ja Watson toimii täydellisesti.
Ja viralliselle Android TV-käyttikselle ei ole koskaan ollutkaan olemassa HBO Nordic-appia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433703- 362404
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321955- 191709
- 171669
- 231588
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai971499- 241447
- 221399
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko921332