Neuvoja asunnon ostoon?

dapidapoo

Hei!

Olen etsinyt asuntoa ja vuokramarkkinoilla vuokrat ovat 400-500 euroa. Löysin hyväkuntoisen asunnon, jonka myyntihinta on 25 000 euroa (eläköön pääkaupunkiseudun ulkopuolinen maailma!) ja siitä 10% löytyy säästöistä. Yhtiövastikkeen, lainanlyhennyksen ja kotivakuutuksenkin jälkeen kuukausimenoja niistä menee noin 300 euron verran kuussa.

Olisiko asunnon osto vaihtoehto kalliimman asunnon vuokraukselle? Olen valmistumassa ja joudun todennäköisesti työttömyystuille, jos ei työtä löydy nopeasti. Mutta jos työttömyys- ja asumistukien pitäisi kattaa kuitenkin vuokra-asunto, ja omistaminen tulisi puolet halvemmaksi? Onko asunnon ostossa sellaisia kuluja, joita en ole huomannut ottaa huomioon?

4

236

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokranantaja94949

      Kerrostalossa omistusasunnon kuluja voivat olla:
      -hoitovastike
      -pääomavastike eli yhtiölaina esim. putkiremonttiin
      -vesimaksut, joko kuukausittainen vesimaksu (esim 20e/hlö/kk) tai vesimittarin perusteella.
      -autopaikkamaksu
      -saunamaksu
      -pyykkikonemaksu

      Toteutuneesta kaupasta joudut maksamaan varainsiirtoveron ellet ole ensiasunnon ostaja (sekä muita ehtoja). Asuntolainaa maksaessa hankit itsellesi omaisuutta. Vuokralla ollessa lihotat vuokranantajan lompakkoa.
      Kun asuntolainaa harkitset, sulla pitäisi olla työpaikka jonka tuloilla maksat lainaa pankille takaisin. Työttömänä se ei onnistu ellet saa korkeaa ansiosidonnaista päivärahaa.
      Pankit vaativat tietyn omarahoitusosuuden asunnon hinnasta, kysy pankista tarkemmin.
      Muuttaminen uuteen asuntoon voi myös maksaa paljon jos ei helposti saa jostain pakua lainaksi ja kavereita roudareiksi.

      • Aloittajalla ei ihan riitä omarahoitusosuus, sen kun pitää olla vähintään 15 %, jonka lisäksi tarvitaan vielä valtiontakaus 15-20 %:ille lainamäärästä. Tosin taantuvassa kunnassa sijaitsevalle asunnolle taloyhtiössä, jossa on isot peruskorjaukset tekemättä voidaan vaatia 50 % omarahoitusta, mikäli lainaa tällaisen ostoon ylipäätään edes myönnetään.

        Itse asunnon kunnolla ei ole väliä, pintaremontin kun tekee pieneen asuntoon parilla tonnilla. Taloyhtiön kunnolla taas on merkitystä, mikäli tekemättä ovat putket, sähköt, julkisivut, katto, ikkunat ym, niin niiden kustannus asuinneliömetriä kohden ovat yhteensä vähintään 1.500-2.500 €. Kun esimerkiksi 40 m2 huoneiston myyntihinta on tuo 25.000 €, eli 625 €/m2, joka ehkä peruskorjausten jälkeen saattaa nousta jopa 1.000 €/neliömetriin, niin asunnon todellinen arvo on 20.000 - 60.000 € negatiivinen. Tällainen taloyhtiö ei siis saa lainaa remonttien tekemiseen, eikä myöskään osakkaat, jolloin ainoa vaihtoehto on rakennuksen purku, osakkaille tosin jää asuntolaina vaikka asuntoa ei sitten enää olekkaan (eli maksavat asuntolainaa olemattomasta asunnosta vuokraa asunnosta jossa asuvat). Näitä tällaisia asuntoja myydään yleensä asuntojosijoittajien välisissä kaupoissa 20 - 50 asunnon erissä kauppahintojen ollessa muutama tonni per asunto. Ostaja kerää vuokratuotot niin pitkään kun mahdollista ja sitten talo vain kylmästi purkuun (halpaa asuntoa taloyhtiöstä, jossa on remontit tekemättä ja suurin osa osakkaista sijoittajia ei kannata ostaa, lopputulema on aina omn sijoitetun pääoman menetys).

        Mutta, mikäli aloittajalla olisi niin loistava kohde löytynyt, että yhtiön suuret kaikki suuret rempat on jo tehty ja voidaan olettaa osataj löytyvän vielä esimerkiksi 10 vuoden kuluttua, niin kannattaa tietenkin ostaa. Tuo omarahoitusosuudesta puuttuva 1.250 € on helposti lainattavissa sukulaisilta tai kavereilta, pikavipilläkin se sellaisessa tilanteessa kannattaa rahoittaa.

        P.S. En oikein ymmärrä edellisen vastaajan avautumista muuttokustannuksista. Nehän ovat ihan samat, muuttaa sitten omistusasuntoon tai vuokralle. Samaten taloyhtiön perimät maksut (autopaikka, saunamaksu, pesutupamaksu yms) ovat nekin samat.


      • Rraaa

        Välittäjä ei tiedä todellisista asioista mitään, esim kun kertoo. Neliöihin sidotuista putkiremottihinnoista ja muista asioista.

        Omistan muutaman huoneiston jo yli 10v ajalta joiden ostohinnat 23eur yksiö 35m2 ja pari noin 10teur enemmän. Remonttit olleet halpoja, esim putkiremotti ja yhtiöt saa lainaa paremmin kuin helsingin päässä. Täällä on vuokratuottokin parempi eikä kuoplaa, eli as oy hinnat on oikeat kerrostaloissa.

        Kukaan hullu nyt 6 numeroisia summia maksa kerrostalosta osakkeesta..


    • tabou

      "Mutta jos työttömyys- ja asumistukien pitäisi kattaa kuitenkin vuokra-asunto, ja omistaminen tulisi puolet halvemmaksi? "

      Asumistuki ei ainakaan ikinä kata vuokrallakaan asumista, se kun on aina max.80% enimmäisasumismenoista (jotka Kela on määritellyt valmiiksi paikkakuntakohtaisesti). Jos asuu kalliisti, maksaa omasta pussista. Kela ei myöskään tue lainoja, ne on kuitenkin hoidettava itse eli rahaa on löydyttävä, tuilla ei voi luottaa elävänsä.
      Työttömyystuki on sen 520e käteen jokaiselle Kelan rahoilla elävälle. Ansiosidonnaiset erikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      172
      2879
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      57
      1192
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      957
    4. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      919
    5. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      917
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      84
      810
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      800
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      190
      758
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      713
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      694
    11. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    12. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      57
      634
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      598
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      127
      576
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      549
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      548
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      527
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    Aihe