Auttaako lääkkeet

Hermoraunio

Olen kärsinyt ocd:stä jo pienestä pitäen, ja olen ollut ilman lääkkeitä koko elämän. Ocd ilmenee minulla erityisesti häiritsevinä pakkoajatuksina. Yleensä "neutraloin" ahdistavia ajatuksia muokkaamalla niitä toisenlaisiksi ajatuksiksi, jolloin minulla on melko vähän rituaaleja yms. Tämä ajatusten neutralointi on pitänyt myös oireet melko hyvin aisoissa. Viime aikoina näitä häiritseviä ajatuksia on tullut kuitenkin erityisen paljon ja myös joitain rituaaleja on ilmestynyt lisää. Kärsin myös hypokondriasta, misofoniasta ja yleisestä ahdistuneisuudesta. Kysymys kuuluukin: auttaako lääkkeet? Minua myös kiinnostaisi tietää, ovatko lääkkeet jollakin tavalla muuttaneet sinua ja ajatuksiasi. En uskalla pyytää lääkkeitä, koska pelkään, että ne sekoittavat aivokemiani ja en ole enää koskaan oma itseni.

6

2248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ocddco

      Moro, itesellä on kans ocd ja nimenomaan ongelma just pakkoajatukset tyyliin vahingoittaa muita ihmisii esim. Mulla on tällä hetkellä käytössä optipar lääke ja siitä on kyllä ollut apuanäihin pakkoajatuksiin sen kautta että se on poistanut itseltä stressiä joka laukaisee itsellä pakkoajatukset, haitat ja hyödyt on jokaisella tietysti tapauskohtaiset, totta kai kannattaa koittaa jotain lääkettä jos olet väsynyt ocdhen, mutta jos pystyt tarpeeksi normaalia elämää viettäämään niin elä ota lääkkeitä kyl niistä kuitenkin saattaa jotain haittaa tulla

    • Nainen23v

      Moi!
      Millasia sun pakko ajatukset on? Ootko minkä ikäinen?
      Muistan ku aattelin kans nuorempana, 18-19 vuotiaana, että en halua alottaa lääkkeitä masennukseen/pakko oireisiin, et mitä jos en oo enää oma itteni ja musta tuleeki vaa joku "lääkkeissä oleva vihannes".
      Mulla tuli kuitenkin tosi paha elämäntilanne 19 vuotiaana ja päätin et nyt ne lääkkeet on pakko alottaa... mulla kävi tosi hyvin että ne lääkkeet mitkä aloitettiin sillon, (Venlafaxin orion 75 mg oli alkuun) toimi mulle tosi hyvin. Tunsin olevani taas oma itseni ilman niitä kamalia ongelmia pään sisällä! Ne pelasti mun elämän suoraan sanottuna. Mutta tosiaan elämän rytmistä kannattaa pitää kiinni ja pitää itsellään mielekästä tekemistä. Ei pelkkä pilleri oo vastaus ongelmiin.
      Söin kyseistä lääkettä neljä vuotta, (oon nyt 23v nainen) kunnes tuntu ettei ne enää auta ja nyt on meneillään huonompi kausi. Elämässä meneillään kaikenlaista negatiivista, mikä myös laukaisi pakko ajatukset (vahingoittamisen pelko mm. ja pakko tarkistelut) .Lääkkeet vaihdettiin Sertralin orion 150mg/vrk. Pari viikkoa sitten vaihdettiin ja toivottavasti alkaisi auttamaan.
      Mut mielellään kannattaa olla ilman lääkkeitä niin kauan kuin vaan mahdollista, mikäli tuntuu siltä et lääkkeet ei oo välttämätöntä.
      Omega 3 kapselitkin auttaa aivokemiaan! Kannattaa koittaa niitä. 😊
      Tsemppii!

      • Hermoraunio

        Hei, olen jo 27-vuotias, joten aika pitkään olen selvinnyt ilman lääkkeitä. Minulla on kyllä nyt hankala elämäntilanne menossa, joten tästä johtunee myös oireiden pahentuminen. Pakkoajatukset liittyvät sairauksien pelkoon, tietyt muodot ja esineet ahdistavat ja kotoa on vaikea lähteä, kun pitää tarkistaa hellat yms. useita kertoja. Lisäksi jos menen vaikka ovesta ulos ja ajattelen, että tulee tulipalo, niin minun pitää mennä ovesta uudestaan parempien ajatuksien kanssa. Aiemmin olen voinut mielessä vain kuvitella meneväni ovesta parempien ajatusten kanssa ja se on tyydyttänyt. Tällaista mielentasoisia rituaaleja olen soveltanut myös muihin pakkoajatuksiin.

        Kiitos, kun kerroitte omista lääkekokemuksistanne. Seuraan näitä oireita vielä jonkin aikaa ja jos eivät helpota niin harkitsen tosissani lääkärille menoa. Omega kolmosia olen alkanut taas syömään, ja olen syönyt nyt reilun viikon, joten en ainakaan vielä ole muutosta huomannut. Kalaöljykapseleita olen joskus aikoinani koittanut, ja kyllä ne jonkin verran auttoivat. Olen nyt pyrkinyt myös liikkumaan enemmän, ja sekin vaikuttaisi hiukan auttavan.


    • meilläainakin

      lääkkeet pahensivat pakko-oireita. Niiden hermostoa lamaannuttava vaikutus aiheutti sellaisen olotilan, että alkoi entistä enemmän pyöriä yksien ja samojen asioiden ympärillä, eli tarkistuksetkin pitenivät, saattoi tuijottaa hellan nappuloita parikin tuntia illalla ja toistaa jatkuvasti samoja tarkistuksia. Selitti tämän että ei millään muista oliko se hella tosiaan pois tai ettei sähkökatkaisin varmasti ole jäänyt puoliväliin ja se kipinöi ja syttyy palamaan yöllä. Eli lääkkeet turruttivat myös havaintokykyä.

      Jos epäilet kuuluvasi tähän herkkään ryhmään älä aloita lääkkeitä. Ne eivät kuitenkaan mitään paranna ja myöhemmin niistä on mahdoton päästä eroon ellet sitten tietoisesti päätä ruveta syömään niitä loppuelämäsi.

    • ojasta-allikkoon

      Ei ongelmaa mitä noilla SSRI-huumeilla ei voisi pahentaa.

      • Lää

        Mulla on lääkitys auttanut. Olin murhaamassa vaimoani yötä päivää mutta lääkitys vei ajatukset pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3560
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3403
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3025
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      132
      1348
    Aihe