ihmepensas

ihmepensaan ihmettelijä

ostin viime keväänä itselleni hienon ihmepensaan. nyt ei enää samaksi voi sanoa, lehtiä jälellä tasan kaksi! voiko tästä tulla enää mitään vai pitääkö heittää jo roskiin? ilmeisesti saanut jossain vaiheessa vetoa...paikka on vaihdettu ja on vähennetty kastelua.

2

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melko varmaan

      Kasvissasi on joko pinkit tai liilat kukat. Talvella se varistaa lähes poikkeuksetta kaikki lehdet, joten kastele harkiten. Intoutuu tekemään lehtiä valon lisääntyessä, joten nosta kasvisi mahdollisimman valoisalle paikalle jo nyt, niin lehtiä ja uusia oksia alkaa tulla. Kun se alkaa kukkimaan, älä kääntele ja liikuttele paljoa, sillä kukat putoilevat herkästi.

      Oma kasvini on nyt lähes kalju ja se on ollut minulla 17 vuotta ja joka talvi pudottanut lehdet.

      Ei kannata liikaa katkoa oksia keväällä, sillä se aiheuttaa kukkien menetyksen. Kukkii tavallisesti heinä_elokuussa parhaimmin ja sietää aurinkoakin, kunhan muistat kastella kesällä usein, jopa päivittäin loraus vettä on paikallaan.

    • juulia

      Ihmepensas (Codiaeum variegatum var. pictum)

      Jos ihmepensaan saa menestymään niin se on kaunis huonekasvi. Ihmepensaalla on kirjavat, kovat ja kiiltävät lehdet. Kasvi on erittäin värikäs.

      Ihmepensas viihtyy valoisassa paikassa. Juuripaakun olisi hyvä olla kosteana kasvukaudella. Kasvi pitää suihkuttelusta. Se ei viihdy suorassa auringonpaisteessa, kylmässä eikä vedossa. Jos ihmepensas tykkää olostaan se kasvaa kookkaaksi, jopa muutaman metrin korkuiseksi. Ihmepensaan kiusana ovat usein punkit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3095
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1565
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1328
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1250
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe