Vesivahingon voi havaita nyt automaattisella mittarilla, joka jatkuvasti mittaa rakenteesta vesiarvot ja hälyyttää sähköpostitse.
http://bit.ly/2ial1uN
Vesivahingon havaitseminen automaattisesti
14
210
Vastaukset
- isännöitsija
Meillä (kerrostalo Espoossa) kävi VTT tutkimassa paljonko on käyttöikää jäljellä käyttövesiputkistossa. Sitä oli 5-10 vuotta ja asennsimme sitten tälläiset pohjakerrokseen, jossa arvioivat olevan kuluneimmat putket. Toistaiseksi ovat toimineet hyvin.
Suosittelen lämpimästi. - loistoidea
Tää on hyvä. Vesivahingon saa aikaan automaattisesti. Jätetään vaan remontit tekemättä ajallaan ja asennetaan laite, joka kertoo, koska kosteusvaurio on syntynyt.
Tällä saavutetaan seuraavat hyödyt:
- vakuutuksia ei tarvita, korvaus olisi joka tapauksessa 0 €
- 1 kk ja 20 000 € KPH -remontin sijaan päästään tekemään 3-4 kk ja 50 000-100 000 € remontti, sisältäen rakenteiden kuivauksen ja korjauksen paitsi ao. kylppärissä, niin myös parissa alemmassa kerroksessa.- pena86-1
Nämä laitteet ovat hyviä ja toimivat kuin palovaroitimet eli aika nopeasti kun jotain ilmenee.
Itse asiassa kun kiinteistöön, jossa olemme huoltoyhtiönä vaihdettiin palovaroittimet (meidän suosituksesta muuten) asensimme samanlaiset vesihälytyslaitteet ja laite havaitsi nousevia arvoja heti parin viikon jälkeen yhtenä perjantai-lauantai -yönä. Selvisi, että kattoikkuna oli mennyt lentävien oksien takia rikki ja sade virtasi rikkinäisestä ikkunasta sisään. Laite rekisteröi vian ilmeisesti aika pian sillä kostetutta ei ollut ehtinyt tulla paljon.
Voi sanoa, että jos olisi ollut huomaamatta pari kuukautta niin aika iso kattoremppa olisi ollut edessä.
Saksassa näitä käytetään varsun yleisesti kohteissa, joissa on joku museo tai muu kalliden tavaroiden varasto.
- eiihanvakuuta
Tuolla kun kosteus huomataan, on vahinko sattunut kauan aikaa sitten. Mittari ei kerro myöskään kohdetta, vaan sitä joudutaan etsimään mm. purkamalla rakenteita.
Tuo olisi toisaalta fiksu laite tuulettuvassa yläpohjassa tai alapohjassa, mutta mainos ei kerro sen kylmänkestävyydestä ja sopivuudesta niihin tiloihin.
Olisiko kuitenkin fiksu vuotohälytin parempi pahimmissa riskikohdissa esim. astian-, pyykinpesukoneiden, kylmälaitteiden, lämpötukkien ym. kohdalla?
Sillä vuoto havaitaan sekunneissa ja välttämättä mitään korjattavaa ei ehdi edes syntyä kun vuotoon voidaan reagoida välittömästä. - taisi.olla.vitsi
Tietysti hälytin pitää asentaa niihin paikkoihin joissa on suurin vuotovaara. Ei mihinkään ullakolle!
- eiollu
Kattovedet tulee ensin ullakolle, sen jälkeen pienen vuodon aiheuttamat pikkuhiljaa näkyy myös sisällä. Ullakolla myös iso homeenmuodostuksen vaara jos tuuletus ei pelaa ja kosteusolosuhteet otolliset.
- taisi.olla.vitsi
eiollu kirjoitti:
Kattovedet tulee ensin ullakolle, sen jälkeen pienen vuodon aiheuttamat pikkuhiljaa näkyy myös sisällä. Ullakolla myös iso homeenmuodostuksen vaara jos tuuletus ei pelaa ja kosteusolosuhteet otolliset.
Hälytin pitää asentaa siihen missä vuotaa. Jos sitä ei etukäteen tiedä niin ullakolle joutuu asentamaan ainakin 100 hälytintä. Jos tietää missä seuraavaksi vuotaa niin se paikka pitää huolellisesti korjata niin että vuotoa ei tule.
- eivälttämättä
taisi.olla.vitsi kirjoitti:
Hälytin pitää asentaa siihen missä vuotaa. Jos sitä ei etukäteen tiedä niin ullakolle joutuu asentamaan ainakin 100 hälytintä. Jos tietää missä seuraavaksi vuotaa niin se paikka pitää huolellisesti korjata niin että vuotoa ei tule.
Markkinoilla on olemassa kosteusmittareita jotka voidaan asentaa ullakolle tai alapohjaan. Ne ei mittaa yhdestä kohtaa kosteutta, vaan ilmassa olevaa kosteutta ja lämpöä.
Tietyssä lämpötilassa ja kosteusprosentissa alkaa home muodostumaan ja kasvamaan. Nuo mittarit hälyttää käyttäjän puhelimessa ja tietokoneella kun asetetut raja-arvot ylittyy.
Homeen muodostus ei läheskään aina tarvitse vesivuotoa. Riittää kun vesihöyry kondensoituu pinnoille ja ei pääse kuivumaan pois. Aika usein uusissakin rakennuksissa yläpohjat ja alapohjat ei pääse tuulettumaan riittävästi ja vielä kun nämä uudet energiamääräykset vaatii entistä paksummat eristeet, ei lämpövuodotkaan pääse ylä- tai alapohjia kuivattamaan. - turhat_hälytykset
eivälttämättä kirjoitti:
Markkinoilla on olemassa kosteusmittareita jotka voidaan asentaa ullakolle tai alapohjaan. Ne ei mittaa yhdestä kohtaa kosteutta, vaan ilmassa olevaa kosteutta ja lämpöä.
Tietyssä lämpötilassa ja kosteusprosentissa alkaa home muodostumaan ja kasvamaan. Nuo mittarit hälyttää käyttäjän puhelimessa ja tietokoneella kun asetetut raja-arvot ylittyy.
Homeen muodostus ei läheskään aina tarvitse vesivuotoa. Riittää kun vesihöyry kondensoituu pinnoille ja ei pääse kuivumaan pois. Aika usein uusissakin rakennuksissa yläpohjat ja alapohjat ei pääse tuulettumaan riittävästi ja vielä kun nämä uudet energiamääräykset vaatii entistä paksummat eristeet, ei lämpövuodotkaan pääse ylä- tai alapohjia kuivattamaan.Kosteusvaurio on kosteusvaurio. Seurauksena voi olla myös kaikenlaista kemiallista reaktiota -> ongelma on käsissä, vaikkei homekasvua olisikaan. Ylipäätään pelkästä homeesta huutelu paljastaa heti, että äänessä on tyhjä tynnyri.
Se toinen ongelma on, että ulkoilman kosteus on ajoittain liki 100 %. Sattuneesta syystä myös ulkoilmalla tuuletetuissa kylmissä ullakoissa mennään näihin lukemiin -> kiva kun hälytykset kilisee X kertaa vuodessa päälle omia aikojaan?
Sama juttu ryömintätiloissa -> voi olla ajoittain kova kosteus, mutta kerrostaloissa tämä ei ole katastrofi, kun alapohja ei ole puurakenteinen.
Että jotta kovasti tuntuu tässä olevan kyseessä a) laitevalmistajan markkinointi b) joku essonvaari yrittää viedä talon mukanaan hautaan (ei tässä ennenkään remonttia ole tarvinnut tehdä...) ja on nyt löytänyt hyvä ratkaisun siihen, miksi mitään ei kannata remontoida ennen kuin on jo putket halki ja puoli taloa märkänä.
Vrt. jos remontoidaan ajoissa & kunnolla, niin uudet asennukset tehdään siten, ettei vuotovedet pääse huomaamatta lirittämään rakenteiden sisään viikkojen/kuukausien ajan. - turhatrempat
Tässä systeemissä, joka minulla on hälytys tulee kerran tunnissa ja sitten tulee käppyrää, josta näen, että se oli joku piikki (joku kävi suihkussa) ja arvot laski pien sen jälkeen. Siitä tiedän, että kyse ei ole jatkuvasta vuodosta.
Kerran kävi sillä tavalla, että katossa kulkeva poistoviemäri vuoti lattialle vettä. Huomasin sen melkein heti ja pyyhin pois, mutta kun myöhemmin samana päivänä samassa tilassa kävi talonmiehen tilaama korjausmies (sähkötöitä) hän soitti isännöitsijälle, joka tilasi kosteusmittauksen. Tilaan tilattiin koko lattian purku (h-vetin kallis). Onneksi sain selvitetyä asian, että kyse oli paikallinen toistumaton vesivuoto. Isännöitsijä ei meinannut millään uskoa ja urakoitsija väitti vastaan ja sanoi, että "varmuuden vuoksi" puretaan lattia märästä bestonista. Onneksi selvisi eikä tullut valtavaa turhaa remonttia.
Kannattaa aina olla tarkkana.
- kädettömät.taas.vauhdis
On Euroopan yksinkertaisin homma tehdä vintille sen verran tuuletusta että ilman kosteus ei ole liian korkea. Talot pitää tehdä niin, että näitä pöljälän poikien vaaroja ei tule.
- viabaltica
Euroopassa nämä ovat yleisiä, Seuraavan kerran kun ajatte via baltica tsekatkaapa huoltoaseman vessoissa kun näitä on yleisesti.
- via.appia
viabaltica kirjoitti:
Euroopassa nämä ovat yleisiä, Seuraavan kerran kun ajatte via baltica tsekatkaapa huoltoaseman vessoissa kun näitä on yleisesti.
Mitkä 'nämä'?
- asentaja........k
watector.com
suomalainen hälytin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824404Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242948Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142557Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172489Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122228Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012180Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342018MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995