Sattuipa outo vika!

Kaikkea_ihmettä

Olen ihan jonkin verran ollut autojen kanssa tekemisissä, mutta eipä ole ennen sattunut samanlaista kuin juuri äsken kun pysähdyin tankkaamaan. Tankkauksen jälkeen auto kyllä käynnistyi normaalisti mutta kaasupolkimen painallus ei vaikuttanut millään tavoin.
Ei siinä vielä mitään, mutta kun samaan aikaan vaihteet ei toimineet, eli vaihdekeppi kyllä liikkui, mutta en päässyt paikoiltani.
Olisin kyllä ymmärtänyt asian jos Mondeossa olisi automaattivaihteisto, mutta kun ei ole vaan tavallinen käsivalintainen!
Tavallista harvinaisempi yhteensattuma. Kun aikani hämmästelin niin työnsin auton pihan reunaan ja sielläpä se sitten kävikin toimimaan normaalisti.

7

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suojelusenkelit

      Kosminen säteily voi vaikuttaa sähköiseen kaasupolkimeen, mutta ei mekaaniseen vaihteistoon?

    • voorti.ei.ole.auto

      Voinen pelastaa aloittajan päivä, et ole sitten vieläkään autojen kanssa tekemisissä.

      • Hevosmies-

        Kerrohan meille muillekin suuri salaisuus kun niin perillä olet asioista. Aika omituiselta tuo minustakin vaikuttaa. Harvemmin kytkinlevykään jää jumiin kitkatta pyörimään samalla kun kaasupolkimen liike ei vaikuta. Ei Fordissa eikä missään muussakaan automerkissä.


    • Eiääntä

      Istuit lasten ajotuolissa takapenkillä...

    • RMB54

      Ainoa järkevä selitys ongelmaan, että autossa on sähköinen vaihteensiirto.
      Kaasupoljinmekanismi toimii valtaosin nykyisissä autoissa sähköisesti. Mutta että mekaanisen laatikon vaihteensiirto olisi henkilöautossa sähköinen on jo harvinainen.
      Aikoinaan busseissa oli sähköllä toimiva vaihteensiirto kun vaihteisto oli takana. Se olikin ainoa järkevä ratkaisu. Nykyisin ne ovat automaatteja.

      • Näin_on_käynyt

        "Ainoa järkevä selitys ongelmaan, että autossa on sähköinen vaihteensiirto."

        Ihan hyvä selitys muuten, mutta tässä tapauksessa se ei pidä paikkaansa, sillä Mondeossa ei ole sähköistä vaihteensiirtoa, vaan normaali vaijerivälitteinen..
        Olettaisin kytkinlevyn yksinkertaisesti jumittuneen väliaikaisesti liasta johtuen kykinakselin urissa.
        Mitenkä edes herra kaikkien alojen yleisnero-kaukotietäjä "voorti.ei.ole.auto" -eli normaali Suoli24 käyttäjä- ei ole antanut vastausta asiaan?


    • someronvanhamiäs

      Kaasupolkimen ymmärrän. Meilläkin hajos, eikä elpynyt useilla käynnistyksillä.
      Oltiin yöllä ja kaukana kaikesta, ei tullu edes taksi, epäili meitä huijari porukaksi.

      Opetus kun taksi ei tullut, meillä kaikilla oli salainen numero, nyt ei ole salaisia numeroita. hätä no auttoi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7205
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4018
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      54
      3523
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      42
      3020
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2776
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2248
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2226
    8. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2207
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2193
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      45
      2159
    Aihe