Hintataso Norjassa

Pär

Jos perhe lähtee omalla autolla reissuun Norjaan, mikä on hintataso ? Bensa, majoitus, ruoka ym hintatasosta on kokemusta 15 vuoden takaa mutta nyt on varmaan toisin ? Löytyykö majapaikkaa autoilijalle vai pitääkö varata etukäteen ? Ajankohta on ehkä kesä-heinäkuu. Entä tietullit/lautat ? nekin muistaakseni maksaa.

6

1862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaaja

      www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq.html.

    • Eki

      Bensa taitaa olla pikkaisen halvempaa kuin suomessa. En tiedä ihan tarkalleen kun itse ajelen täällä dieselillä. Eilen kun tankkasin niin 6.74NOK/l eli 0.8€/l. Mutta ei tuota dieseliä ehkä pysty ihan vertaamaan kun täällä vähän erilainen verotus tuon suhteeen..

      Tietullit ei ainakaan keskisessä norjassa mitään pahoja ole. Riippuu tietty vähän tulliasemasta ja tiestä. kaupungeissa muutaman euron. Isommilla teillä ja tunneleissa 2-4 euroon. Pohjoisemmassa voi olla hyvinkin suolaisia hintajo. En tiedä niistä. Ainakin Trondheimissa pystyy yhdellä maksulla ohittamaan tunnin sisällä miten monta asemaa haluaa.

      Ruuasta sen verran että riippuu hyvin paljon mitä ostaa. Osa kalliimpaa osa halvempaa ja osa on saman hintaista. Jogurtit ovat tuplasti kalliimpaa kuin suomessa. Leipä suht. edullista. Juusto kohtuu hintaista. jotain hintoja kuitista mikä lojui pöydällä:

      jogurtti 1/2l 9.80
      Maito 1l 9.40
      lastenruoka 12.10
      kaurahiutale 5.80
      leipä (ISO) 16.80
      1.5l pepsi MAX 6.40
      juusto 1kg 79

      Nuo kun jaat tämän päivän kurssilla eli 8.35 niin saat €uroina

      • Eki

        8.11 NOK/l


      • finnmarkkilainen
        Eki kirjoitti:

        8.11 NOK/l

        Meillä täällä bensa maksaa yli kymmenen kruunun ja dieselikin yli 9;-
        Taidat oleskella etelämmässä kuin minä.. :)


      • Eki
        finnmarkkilainen kirjoitti:

        Meillä täällä bensa maksaa yli kymmenen kruunun ja dieselikin yli 9;-
        Taidat oleskella etelämmässä kuin minä.. :)

        Tosin täälläkin hinnat vaihtelee rajusti riippuen siitä, mistä päin kaupunkia menovetensä ostaa.


    • Hinta haitari 2000-2004 kallein tietulli Nordkapp yli 6m. as.autolla 500nok./ suunta sis 4henk.alle 6m.noin puolet halvempi aluemaksu 350 nok./2vrk sai olla parkissa jos halusi v.2001. Tämä tuntui jo rahastukselta!Etelässä kallein tietulli ollut 150 nok. halvin 10 tai ei mitään riippunut ajasta ,isompiin kaupunkeihin etelässä ainakin päivisin pieni maksu .Tunneleihin ei yleensä enää maksuja ,pisin ilmainen 25 km kannattaa kyllä maisemien takia ylittää jos ei kiirettä (molemmat katsottu)Lautta maksut ha=n.40nok. n.10nok/henk ja siitä ylöspäin riippuu matkasta yli 6m. ajoneuvosta lähes tuplahinnat.Polttoaine vaihtelee paikoittain suuresti jopa samalla kylällä 50 å D= n.7,5-9 nok.2004 bensa hieman kalliinpaa .Majoituksesta ei hirveästi hintatietoa muuta kuin as.auto sähköpaikasta 100-150nok se suihkun lämminvesi 5-10 nok . Mökit varmaan kalliimpia ja hotellia ei ole tarvinnut kysyä (onneksi).Hyvin on aina sopinut ainakin as.autolla.Ruoka on aika tyyristä mitä on joutunut ostaan jos vertaa suomen hintoihin.Jos etelään/keskinorjaan menossa niin Turusta pääsee sea wind lautalla huomattavasti halvemmalla kuin esim.siljalla ja saa rauhassa nukkua.Jos alku hinnat hirvitti niin voin sanoa että kyllä siellä on näkemistäkin eteinkin etelässä keskiosassa .Hauskaa matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3074
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1540
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      971
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      959
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      933
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      928
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      840
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      803
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      783
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      699
    Aihe