Taikalle jos vastaat vielä

tuskanilonrakkaus

Sydämessäni asti on mies. Olemme olleet yhdessä vuosia. Eri osoitteet vain, mutta lähekkäin. Tätä miestä rakastan, ja ensimmäinen todella rakkaus elämässäni. Tapasin hänet nyt vanhempana. Avioliiton ja lapset olen elänyt. Alamäkeä ylämäkeä on ollut. Hän jopa pettänyt välillä. Miten tämä jatkuu? Nyt jotenkin tuntuisi paras aika alkanut. Seesteinen. Tuleeko tästä miehestä rakastava minulle luottamuksella, ja pääsee töihinkin, mutta tähän meidän kuntaan? Hän todella osaava ja kouluja käynyt koko ajan. Näetkö meille muuton jonnekkin muualle veden ääreen mäelle valkoinen talo? Asuisimme yhdessä vihdoin.
Minulla siihen pikku hiljaa mahdollisuutta.
Kiitos Taika jos tätä katsoisit. Välillä tuntuu pitääkö paeta vain. Voimat loppuu välillä, ja jatkaa omaa hiljaista elämää uudestaan vuosien jälkeen.

2

195

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taikalle

      Hei tuskanilonrakkaus!

      Tiedätkö, kun luin tuota sinun lähettämääsi tekstiä, niin ajatukseni oli, että....voi että! Ei sillä, että se olisi jokseenkin raskasta tekstiä, vaan sillä, että olet Nainen isolla N:llä. Paljon olet kokenut ja paljon tulet vielä kokemaan, se että onko tämä se mies joka kanssa haluat kaiken tulevan kokea, vai löytyykö rinnallesi toinen ihminen, joka on todellakin sanansa mittainen...

      Nostin kortteja kysymystäsi myötäillen ja siihen alkaa nousta teidän yhteinen tulevaisuus. Mies saa kuin saakin töitä juuri sieltä mistä hakee, mutta joku siihen tulee, että hän ei enää arvostakaan sitä työpaikkaa, mistä haaveili jokunen aika sitten. Tekeeköhän ikä nyt kepposen ja hän leipääntyy jo ennen kuin kerii aloittaakaan uutta työnsarkaa?
      (Yhteen ) muutto on toki mahdollista, mutta valitettavasti se ehkä olekaan se valkoinen talo veden äärellä, vaan nousee kaunis uudehko kerrostalo ja se on kyllä pinnaltaan valkoinen. Tiesi sinne vie mäkien ja mutkien kautta , mutta se on juuri sitä, mistä haaveilet tulevaisuudessa :) olet lähellä unelmaa..

      Rakkaudella, Taika

      • tuskanilonrakkaus

        Kiitos Taika:-).
        Niin olen todella nainen. Tuota olen kuullut tältä mieheltäni, ja muiltakin kehuja ulkomuodostani, ja sisäisestä naisestani. Joku joskus sanonut, että miehelläsi ei ehkä itsetuntoa uskoa, että rakastat häntä vain naisen sydämelläsi. Sanovat ikä ei näy minussa. Toisaalta yritän itse olla kaikille reilu auttava ihminen. Olen todella mennyt elämässäni paljon läpi. Oppinut siihen aina tulee välillä sitten se onnen aika, ,ja nautin niistä hetkistä suunnattomasti.
        Tuo tulevaisuus ehkä todella mahdollisuus yhdessä. Olit epävarma aluksi katsoessasi. Tuumisin asian näin tuolla miehellä kasvamista luottamiseen rakkauteen. Hän on mennyt aika epätasaisen elämän luottamisessa ollessaan naimisissa. Saan ne niskaani, kun vetää entistä elämäänsä minuksi. Tuossa sanoin että nyt seesteisempää. Onko ihme tapahtunut että luotto, ja rakkaus tulisi hänenkin sydämeen minusta vihdoin. Paljon olen kyllä puhunut, ja puhuttu luottamuksesta. Luulee kun miehet ihailee juttelee minulle, että käytän heitä välillä. Yleensä kuuntelen miehiä kuten, ja naisia heidän pahaa hyvää oloa. Yritän auttaa.
        Tuosta asunnosta minulle tullut vain kuva unelmasta. Mäen päällä valkoinen talo ja mäntyjä ympärillä, ja vesistö lähellä.
        Tietysti pitää miettiä että rahat siihen. Toivon että onnistun raha asioissani. Ekan omaisuuteni laitoin lapsiini kun erosin. Saivat hyvä tulevaisuuden koulutettuina. Nyt toivon onnistun tällä toisella kierroksella, että joskus eläkkeelle mennessäni minulla oma koti ei velkoja. Toivon tuo työni pysyy minulla.
        Ihanaa,kun sinun laisia Taikaihmisiä, jotka auttavat aivan tuntemattomia. Olet mahtava ihminen. Näen sinulla kukka seppeleen hiuksiesi ympärillä kauniisti, ja hymyilet ihanasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 67
      1315
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe