Taikalle jos vastaat vielä

tuskanilonrakkaus

Sydämessäni asti on mies. Olemme olleet yhdessä vuosia. Eri osoitteet vain, mutta lähekkäin. Tätä miestä rakastan, ja ensimmäinen todella rakkaus elämässäni. Tapasin hänet nyt vanhempana. Avioliiton ja lapset olen elänyt. Alamäkeä ylämäkeä on ollut. Hän jopa pettänyt välillä. Miten tämä jatkuu? Nyt jotenkin tuntuisi paras aika alkanut. Seesteinen. Tuleeko tästä miehestä rakastava minulle luottamuksella, ja pääsee töihinkin, mutta tähän meidän kuntaan? Hän todella osaava ja kouluja käynyt koko ajan. Näetkö meille muuton jonnekkin muualle veden ääreen mäelle valkoinen talo? Asuisimme yhdessä vihdoin.
Minulla siihen pikku hiljaa mahdollisuutta.
Kiitos Taika jos tätä katsoisit. Välillä tuntuu pitääkö paeta vain. Voimat loppuu välillä, ja jatkaa omaa hiljaista elämää uudestaan vuosien jälkeen.

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taikalle

      Hei tuskanilonrakkaus!

      Tiedätkö, kun luin tuota sinun lähettämääsi tekstiä, niin ajatukseni oli, että....voi että! Ei sillä, että se olisi jokseenkin raskasta tekstiä, vaan sillä, että olet Nainen isolla N:llä. Paljon olet kokenut ja paljon tulet vielä kokemaan, se että onko tämä se mies joka kanssa haluat kaiken tulevan kokea, vai löytyykö rinnallesi toinen ihminen, joka on todellakin sanansa mittainen...

      Nostin kortteja kysymystäsi myötäillen ja siihen alkaa nousta teidän yhteinen tulevaisuus. Mies saa kuin saakin töitä juuri sieltä mistä hakee, mutta joku siihen tulee, että hän ei enää arvostakaan sitä työpaikkaa, mistä haaveili jokunen aika sitten. Tekeeköhän ikä nyt kepposen ja hän leipääntyy jo ennen kuin kerii aloittaakaan uutta työnsarkaa?
      (Yhteen ) muutto on toki mahdollista, mutta valitettavasti se ehkä olekaan se valkoinen talo veden äärellä, vaan nousee kaunis uudehko kerrostalo ja se on kyllä pinnaltaan valkoinen. Tiesi sinne vie mäkien ja mutkien kautta , mutta se on juuri sitä, mistä haaveilet tulevaisuudessa :) olet lähellä unelmaa..

      Rakkaudella, Taika

      • tuskanilonrakkaus

        Kiitos Taika:-).
        Niin olen todella nainen. Tuota olen kuullut tältä mieheltäni, ja muiltakin kehuja ulkomuodostani, ja sisäisestä naisestani. Joku joskus sanonut, että miehelläsi ei ehkä itsetuntoa uskoa, että rakastat häntä vain naisen sydämelläsi. Sanovat ikä ei näy minussa. Toisaalta yritän itse olla kaikille reilu auttava ihminen. Olen todella mennyt elämässäni paljon läpi. Oppinut siihen aina tulee välillä sitten se onnen aika, ,ja nautin niistä hetkistä suunnattomasti.
        Tuo tulevaisuus ehkä todella mahdollisuus yhdessä. Olit epävarma aluksi katsoessasi. Tuumisin asian näin tuolla miehellä kasvamista luottamiseen rakkauteen. Hän on mennyt aika epätasaisen elämän luottamisessa ollessaan naimisissa. Saan ne niskaani, kun vetää entistä elämäänsä minuksi. Tuossa sanoin että nyt seesteisempää. Onko ihme tapahtunut että luotto, ja rakkaus tulisi hänenkin sydämeen minusta vihdoin. Paljon olen kyllä puhunut, ja puhuttu luottamuksesta. Luulee kun miehet ihailee juttelee minulle, että käytän heitä välillä. Yleensä kuuntelen miehiä kuten, ja naisia heidän pahaa hyvää oloa. Yritän auttaa.
        Tuosta asunnosta minulle tullut vain kuva unelmasta. Mäen päällä valkoinen talo ja mäntyjä ympärillä, ja vesistö lähellä.
        Tietysti pitää miettiä että rahat siihen. Toivon että onnistun raha asioissani. Ekan omaisuuteni laitoin lapsiini kun erosin. Saivat hyvä tulevaisuuden koulutettuina. Nyt toivon onnistun tällä toisella kierroksella, että joskus eläkkeelle mennessäni minulla oma koti ei velkoja. Toivon tuo työni pysyy minulla.
        Ihanaa,kun sinun laisia Taikaihmisiä, jotka auttavat aivan tuntemattomia. Olet mahtava ihminen. Näen sinulla kukka seppeleen hiuksiesi ympärillä kauniisti, ja hymyilet ihanasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      22
      1801
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      348
      1528
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      211
      1133
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe