Oonks mä niiku bipo ii?

Pipovinossa

Mulle on vuosia lapattu kaikenlaista ssri- lääkettä jne. ja niistä meni vain enemmän sekaisin. Muutama kuukausi sitten tohtori ehdotteli sitä, että mitäs jos kokeilet tätä Lamictalia, kun sulla on noi touhut vähän tohon kaksisuuntaiseen viittaavaa. Vähän kelailin, että kaikkea on kokeiltu, mutta että vielä jotain epilepsianappeja naamaan. No, tilanteet oli aika huonolla ja ei siinä sitten muutakaan voinut.

Nyt muutama kuukausi myöhemmin fiilikset on parantuneet yllättävän paljon ja pääsi jo ulos ihan ilman mitään muiden raahaamista. Selvisin myös tähän asti ilman mitään sivuvaikutuksia, joten ihan hyvin meni. Mutta kun ei edelleenkään saa tehtyä juuri mitään. Nyt kun fiilispuoli on parempi, niin pistää tuttamaan se, että fiilikset olisi tehdä jotain, mutta nuppi pistää jumittamaan ja asiat jää tekemättä. Voin lähteä pihalle kävelemään jne. mutta jos pitää tehdä jotain, niin todennäköisesti jää tekemättä.

Mistään muusta lääkityksestä ei tullut mitään muuta kuin sivuvaikutuksia ja ne kiskoi vielä pahemmin sängyn pohjaan, tai laittoivat menemään pitkin seiniä.

Mutta onko täällä muita lamictal "2-suuntasta II-tyyppiä", joille Lamictal toimii samalla tavalla ja
onko toimintakyky palautunut joskus, vai jumittaako edelleen? En nyt tiedä onko tämä vaan harhaa ja yksi vaihe tässä nuppiongelmassa, vai auttaako Lamictal tosiaan.

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeilussa

      Itsellä Lamictal auttanut todella hyvin erilaisiin asioihin, esim. aggressiivisuus oikeastaan kokonaan hävinnyt, ahdistus vähentynyt huomattavasti ja olotila tänä syksynä parempi kuin pitkiin aikoihin. Käyttänyt muutamia kuukausia, mutta todella pieni annos, max. 37,5 tai 50 mg. Isommalla annoksella tuli mm. puhe- ja kognitiivisia häiriöitä sekä tasapainohäiriöitä. Nytkin lievästi välillä puhe ja tasapainohäiriöitä, mutta niin lieviä, että kokonaisuutena hyödyt paljon suurempia kuin haitat. Unenlaatu myös parantunut.

      • Kokeilussa

        Ai niin ja isommalla annoksella tuli myös tuota vetämättömyyttä, oli vaikea saada aloitettua mitään ja ajatukset jumitti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4716
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      168
      4275
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3855
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3671
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3498
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe