Eurajoella aika todennäköisesti yksityistetään koko vanhusten hoito lähitulevaisuudessa. Hoitajien palkat tulevat rajusti laskemaan. Terveysasema on jo yksityistetty Attendolle vuosia sitten. Attendo maksaa ainakin 10% pienempää palkkaa kuin mitä kunta maksaisi. Ovatko kaikki hoitajat vain kiltisti alistuneet tuntuviin etujen ja palkkojen leikkauksiin?
Vanhusten hoito yksityistetään
14
419
Vastaukset
- lahjoitanvähäsen
Kokoomus ja Jyrki Katainen nosti Sari Sairaanhoitajan palkan siihen tasoon aikoinaan että siitä on vähän varaa antaa takaisinkin jos tarvetta ilmenee.
- islamisaatio
Pakkohan se on kunnan säästää, että voidaan tulevaisuudessa elättää 500 mamua.
- sisarhentovalheineen
Yksityistäminen onkin monille hyvä asia ja tuottoisaa bisnestä. Minäkin hankin sitten hoitooni jonkin vanhan "reppanan" joko miehen tai naisen, mieluusti alkoholisoituneen erakon jolla ei ole lähiomaisia, mutta paljon rahaa ja muuta omaisuutta. Sitten tarvitseekin vain kantaa olutta tai viinaa riittävän paljon hänelle, että hän tulee, täysin riippuvaiseksi hoitajasta ja on hoidon vastikkeeksi valmis tekemään testamentin hoitajalleen. Tarvitsee kärsivällisesti vain odottaa ja kantaa juomia lisää, kyllä alkoholi tehtävänsä tekee ja hoitaja saa palkkionsa. Tässä kaikessa on parasta että tähän ei voi poliisi , lääkäri tai sosiaalipuoli puuttua, sillä saahan ihminen eutanasian tehdä vapaasta tahdostaan jos ei ole holhouksessa.
- hhygf
Juurikin näin:)
- laupias-samarialainen
Nyt näyttää olevan lopetuslistalla hyväkuntoinen, saneerattu Luvian Käenpesän palvelukeskus. Mitenkäs huonokuntoiset vanhukset ?. Pidetäänkö heidät huonokuntoisissa kodeissaan, olemattoman kotihoidon ja naapurien avulla kunnes kuolevat hoidon ja huolenpidon puutteessa. Tästäkin on esimerkkejä omassakin kunnassa, eikä viranhaltijoita näytä kiinnostavan tuon taivaallista.
- hfhfh
Sairasta touhua. Päättäjät saatava vastuuseen ja linnaan!!
- Pölhö_kustaa
"Nyt näyttää olevan lopetuslistalla hyväkuntoinen, saneerattu Luvian Käenpesän palvelukeskus." Tämän kirjoittaja ei ole koko rakennuksessa käynytkään tai sitten kuvittelee että nykyisin vanhukset hoidetaan samanlaisissa oloissa kuin 30-luvulla.
- laupias-samarialainen
Kyllä siellä käyty on, kun on ollut omaisia viimeiselle matkalle lähdössä. Tosin aikaa on lähes 20 vuotta, mutta ymmärtääkseni se on nyt paremmassa kunnossa kuin silloin. Hoitajat kyllä voivat olla vähemmän empaattisia ja avuliaita kuin aikoinaan, taitaa tuo oma hyvinvointi mennä palvelukeskuksen asukkaiden tarpeiden edelle. Kenties kohta pyydetään ja edellytetään testamenttia omaisuudesta itselle, että asiat järjestyvät sujuvasti ja sopivasti asukkaille. Näin ainakin yksityisyrittäjät toimivat.
- bakolainne
Paattaja saatava vastuse ja linna!
- Hienopäätös
No ehkä on hyvä tää yksityistäminen. Eihän siihen ota julkisesti kantaa kukaan. Ei valtuusto eikä valtuutetut yksinään!
- vankilaanavionrikkojat
Linna jokane päätäjä vesasj ja muu
- Paattajat_linnas
Eiköhän Paattajat siellä "Linnassa" kohta kättele ja patsastele kameroiden edessä.
- eiköoletietoo
Oikeistohan sai valtakirjan kuntalaisilta toimia ,julkinen hoito alas ja yksityiset tilalle !Eihän siinä ole mitään ihmeellistä ! Eikö äänestäjät sitä muka tienneet?
- vasemmalta
Kyllä ne tiesivät, mutta tietäminen ja ymmärtäminen ovat kaksi eri asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061