Sevener 32 purkkareista löytyy aika niukasti tietoa, olisiko jollakulla sattumoisin omakohtaisia kokemuksia kyseisestä veneestä?
Venelehdessä on aikoinaan kritisoitu luovikärkkäyttä, mutta ilmeisesti testissä ollut yksilö oli ainakin jossain määrin prototyyppi, ja venettä on mahdollisesti modifioitu aikojen saatossa. Millainen vene on siis purjehtia? Onko pahastikin luovikärkäs? Ilmeisesti mikään äärimmäisen nopea vene ei ole kyseessä ja vissiin aika raskas. Liikkuuko kevyellä tuulella?
Veneessä on ilmeisesti isot tankit sijoitettu keulaan. Miten vene käyttäytyy aallokossa?
Muutkin kokemukset ja tiedot kiinnostaa. Onko jotain rakenteellisia ongelmia tai tyyppivikoja?
Ylipäätään veneestä tai sen valmistajasta sepes-marinista ei löydy tietoa. Sattuisiko joku tietämään monta venettä aikoinaan on tehty ja milloin tuotanto on loppunut?
Venelehdessä on aikoinaan kritisoitu luovikärkkäyttä, mutta ilmeisesti testissä ollut yksilö oli ainakin jossain määrin prototyyppi, ja venettä on mahdollisesti modifioitu aikojen saatossa. Millainen vene on siis purjehtia? Onko pahastikin luovikärkäs? Ilmeisesti mikään äärimmäisen nopea vene ei ole kyseessä ja vissiin aika raskas. Liikkuuko kevyellä tuulella?
Veneessä on ilmeisesti isot tankit sijoitettu keulaan. Miten vene käyttäytyy aallokossa?
Muutkin kokemukset ja tiedot kiinnostaa. Onko jotain rakenteellisia ongelmia tai tyyppivikoja?
Ylipäätään veneestä tai sen valmistajasta sepes-marinista ei löydy tietoa. Sattuisiko joku tietämään monta venettä aikoinaan on tehty ja milloin tuotanto on loppunut?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ensimmäinen sarja oli 5 venettä!
Ensimmäinen ja ainoa sarja. Sevenerit valmistettiin ilmeisesti sillä ajatuksella, että muista aikalaisista poiketen se oli veistämöltä lähtiessään "täydellisessä" purjehduskunnossa. Lisävarustelistalta ei siis lähtökohtaisesti tarvinnut ruksia mitään, vaan vene sisälsi kaikki purjehdukseen tarvittavat varusteet, purjeista lähtien. Valmistusfilosofia johti korkeaan myyntihintaan, eikä tuntemattoman suunnittelijan piirtämät Sevenerit koskaan löytäneet ostajiaan.
Veneet ovat tukevaa tekoa, painoa on 5 tonnia. Pohjan umpilaminaatti on paksua ja runko on vesilinjasta ylöspäin kerrosrakennetta. Pohjarakenne on tukeva ja pilssikaivo syvä. Sisustuksessa on käytetty paljon massiivipuuta.
Luovikärkkäyttä on jälkeenpäin pyritty korjaamaan muutamallakin tavalla. Toisissa veneissä etupurjeen halssikulmaa on viety eteenpäin aivan veneen keulaan asti, kun taas toisissa veneissä on lyhennetty puomia. Veneissä on hieman yksilökohtaisia eroja myös sisutuksen osalta.
Jes, kiitos tiedosta. Onko tietoa ovatko korjaustoimenpiteet auttaneet luovikärkkäyteen? Ainakin puomin lyhentäminen pienentää purjepinta-alaa ja vene ei ilmeisesti alunperinkään ollut erityisen ripeä?
Meillä+on+Sevener+nro+2+ollut+17+vuotta.+Siinä+puomia+todennäköiseti+jo+veistämöllä+lyhennettiin.+Vene+käyttäytyy+puuskissakin+maltillisesti.++Puomi+ylettyy+mukavasti+juuri+ratin+etupuolelle,+joten+se+ei+uhkaa+kuskin+päätä+edes+vahinkojiipissä+;).+
En+pidä+purjealan+pienenemistä+ongelmana,+koska+nopeus+ei+ollut+meille+mikään+hankinnan+kriteeri.+Kevyissä+tuulissa+raskas+vene+on+hidas.+Ohituksiin+saa+tottua,+mutta+kyllä+sen+itsetunto+kestää.+Hitaushan+on+myös+suhteellista,+koska+32+jalkainen+vene+on+nykyään+lyhyt.+Tasapohjaiset,+pystykeulaiset+pitkän+vesilinjan+omaavat,+kevyet+rungot+ja+iso+purjepinta-ala+on+tietysti+nopea+yhdistelmä.+Eri+asia+on+sitten,+kun+tuulee...
Sevener+kulkee+5-7+kn+4-5+m/s+tuulista+alkaen+tietysti+tuulen+suunnasta+riippuen.+Meille+se+riittää.+Rullalla+on+110+%+fokka,+jolla+mennään+valtaosa+ajasta.++Mukana+on+usein+myös+1+genoa,+mutta+kevyissä+myötäisissä+yleensä+genaakkeri+kuljettaa.+
Kovimpia+tuulia+varten+isossa+meillä+on+kolme+reiviä.+Kun+etupurjetta+rullaa+muutaman+kierroksen+sisään,+niin+merellä+on+mukavaa+kovemmassakin+kelissä.+Ja+tuulestahan+Sevener+tykkää.+Meno+on+kuivaa+ja+leveä+perä+kantaa+hyvin+aallokossa.+
Polttoainetankki+oli+alunperin+patarautaa+ja+sijaitsi+keulassa+etummaisena.+Uusi+100+litran+pönttö+hitsattiin+rosterista+ja+sijoitin+sen+takalaatikkoon+paapuurin+puolelle+pystyyn.+Saman+kokoisen+septitankin+sijoitin+styyrpuurin+puolen+laatikkoon+ylös+rungon+kylkeä+vasten.+Laatikkoon+jäi+silti+hyvä+säilytystila.+Keulabunkan+alle+jäi+200+litrainen+ruostumaton+vesitankki.+Sen+ainoa+ongelma+on+veden+loiskinnasta+lähtevä+ääni,+kun+tankki+on+lähes+täynnä.+Onkohan+pytystä+jäänyt+väliseinät+pois?+Manusluukkua+kun+ei+ole,+niin+ei+pääse+tarkistamaan.+
Vene+ostettiin+aikanaan+rungon+tukevuuden,+rakennusmateriaalien+laadukkuuden+ja+taitavan+puusepäntyön+takia.+Sisällä+seisomakorkeus+riittää+kohtalaisesti+180+senttiselle+seilorille.++Keulassa+kaksi+nukkuu+mukavasti.+Takakajuutan+120+senttinen+ja+2+m+pitkä+vuode+on+tilava+yhdelle+ja+sopiva+kahdelle+rakastuneelle.+Kajuutan+pöydän+ääreen+mahtuu+kuusi+nälkäistä+kohtalaisesti+ja+neljä+oikein+väljästi.+Vessa+on+avomerelle+sopivaa,+ahdasta+mallia,+mutta+riittää+hyvin+tarkoitukseensa.+Sitloodassa+ratin+etupuolella+on+hyvät+paikat+neljälle+ja+ratin+takana+kahdelle.+
Veneellä+on+aiemmin+ollut+kaksi+omistajaa.+Ensimmäinen+omistaja+kävi+veneellä+Välimerellä.+Toinen+purjehti+aktiivisesti+Itämeren+aluella.+Meillä+reissut+ovat+keskittyneet+Saaristomeri-Tukholma+-alueelle.
Terve Sevener 2. Mistä olet saanut selville monesko sinun veneesi on? Kun se kiinnostaisi minuakin. Runkonumeron tiedän ja valmistusvuoden. Runkonumero on 843 ja valmistusvuosi 1985
Hei. Meidän runkonumero on 842. Runko on siis leivottu vuonna 1984 kuten varmasti tuo numero kolmonenkin.
eikös Severin tee leivänpaahtimia, kahvinkeittiä ym halpis kodinkoneita?
Kyllä tekee ja Severi Suhonen soitti pirunkeuhkoa....