Mitä vesipumppu sanoo jos käynnistän moottorin ilman vesisaavia ja käytän minuutin moottoria? En kerinny koko kesänä veneilemään. Tuleeko enempi hallaa kuin hyötyä. Bensan seassa on säilöntäaineet.
Voiko käyttää minuutin kuivana?
17
11137
Vastaukset
- Moteurman
No miksi se ny tarttis käyntii saada jos ei koko kesänä ole ajettu? Vai onko myynti mielessä, pikkasen voi käyttää ilman vettäkin mut minsa on kyllä liikaa. Sitäpaitsi ei se kone sitä tieä jos se seisoo vuoden tai kaks.
- Outoa.asiantuntijuutta
Talvisäilöä varten kai, eikä ole minuutti liikaa.
Kuminen siipipyörä tietää. - riippuu.kunnosta
Outoa.asiantuntijuutta kirjoitti:
Talvisäilöä varten kai, eikä ole minuutti liikaa.
Kuminen siipipyörä tietää.Riippuu siipipyörän kunnosta. Tuore kumi kestää jonkun aikaa kuivakäyttöäkin , mutt vanha, haurastunut kumi/muovi ei kestä kovin kauaa kuivana pyörimistä.
- Minuutissa.hajoaa
Minuutti on ehkä turhan pitkä aika vesipumpun siipipyörälle. Muutama sekuntti korkeintaan, mutta toisaalta jos et ole ajellu koko kesänä, niin turhaahan sitä sitten käyttää ollenkaan.
Tai sitten, mieluumin aja pieni lenkki vedessä, ja sen jälkeen vasta käytät muutaman sekunnin kuiviltaan. Mutt, jos ei ole pakkasta, niin vesi kyllä valuu sieltä kanavistosta ilman käyttöäkin.- Argon86
Samaa mieltä kuin edelliset, minuutti kyllä sulattaa siipipyörän. Noin 10 sekuntia on sopiva käyntiaika ilman vettä. Osta mikkihiiren korvat tai sitten kone rohkeasti saaviin pörisemään.
- SuihkutaPakkasnestettä
Vesipumppuun, niin voi pyörittää kaksikin minuuttia.
- Kuivakalle
Sama kuin painaisi kuivana kakkoseen.
- Tsiih
Siit voi joku tykätä, kuntta miehet laittaa viel kunttaa mukaan ni tekee makiaa kuulemma.
- tervejärki2017pro
jos joku on niin torvi että ei vuona´na 2017 vieläkään tiedä ettei perämoottoria saa käynnistää edes kahta sekuntia ilman vesiastiaa kavitointilevyn yläpuolelle asti tai ns. vesiposkilla ja verkostopaineella vedenottorivoihin, niin pitäisi säätää laki että sekä perämoottori että vene pakkolunastetaan ja takavarikoidaan tällaiselta henkilöltä pois, ja myydään tämän lähimmän mielentereydestä vastaavan sairaanhoitopiirin lukuun huutokaupalla.
- Vesiposki
Miksi suomessa ei ole lakia joka kieltää sanan vesiposki käytön?
- jäähdytysposkiko
koska perämoottorit ottavat vesiposkista jäähdytysvettä
- Theimpelleri
Kyllä minuutin voi käyttää, kerran ja sit ei enää voikkaan samalla impellerillä. . Itse kone ei kyllä vielä liikaa kuumene, mutta impelleri on hyvin suurella todennäköisyydellä vaihtokunnossa.
- teppo_testaaja
Onko faktaa ja testattu vai jotain mutuskeidaa?
- Argon86
Pakokaasu menee suoraan vesipumpulle ja sulattaa siipipyörän noin 10-30s, olen itse testannut. Koneen lämpeämineseen menee tyhjäkäynnillä noin minuutti, että alkaa huutamaan ylilämpöä.
- Argon86
Kilpaveneessä starttaan konetta varikolla kuivana. Startti ja 2-3 sekunnin käyntiaika ei ole vahingoittanut siipipyörää. Joku ihmettelee miksi niin joskus katsastuksessa testataan tappokytkimen toiminta ja toiseksi laskurampille on ~20 kilpaveneen jono, joten haluan että kone lähtee ykkösellä käyntiin kun traileri on vedessä.
- YammuSetä
teppo_testaaja kirjoitti:
Onko faktaa ja testattu vai jotain mutuskeidaa?
Itse olen tuon virheen tehnyt. Siipipyörä alkoi luistamaan akselilla eli oli ilmeisesti leikannut kiinni siipipyörien kärjestä. Siipipyörä ei sulanut mutta lopputulos oli muuten ikävä. Nykyään käytän aina "korvaläppiä".
- vm41
Mielestäni ainoa pätevä keino on kokeilla, jos ei ole varma tuloksesta, tai sitten vain muuten on utelias.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣291616Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711570Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.931380Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1851223Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1221180Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241140En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949