Sinne vaan törsät Uuteenkaupunkiin autoja kasaamaan. Rehellistä työtä tuilla loisimisen sijaan.
Aleksi Saranki on jämpti
tuetpoies
7164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hähähähähhääähähhäää
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/aiotko-toihin-uuteenkaupunkiin-tana-vuonna-voit-saada-kelalta-avustusta-miltei-2-000-euroa-14030780/
Ei tuetta oli duunia tai ei.
”Teollisuuspolitiikan keinovalikoimaan kuuluvat perinteisesti valtiontuet. Jäsenmaat ovat kriisin seurauksena lisänneet vuosien 2008 - 09 aikana autoteollisuuden tukia miljardeilla euroilla. Yksinomaan GM:n Opelin rakenneuudistusten rahoitustarpeeksi arvioitiin 3,3 miljardia euroa. Sarkozyn lainalupaus teollisuudelle oli vuoden 2009 alussa puolestaan 6,5 miljardia euroa. Luetteloa voisi jatkaa vielä pitkään. Myös Uusikaupunki on aikoinaan saanut osansa. Samoin on tietysti toimittu globaalistikin, kuten muun muassa USA:ssa, Kiinassa ja Venäjällä.”
http://www.finland.eu/public/default.aspx?contentid=185544&culture=fi-FI
Lisäksi on mainittava kuljetustuet , suomen verorahoilla tuetaan kuljetuksia merellä yli 100 miljoonalla vuodessa suomeen ja suomesta ulos.
Maksavat enemmän takaisin kuin saavat tukia. Tuo yhtälö ei jostain kumman syysrä toimi tukijussien idänkaupassa tai paikallisessa psineesissä. Mutta paskooko sitä tukemaha. Nuoki rahhoot kepu tukijussille Ilomantsiin ja Kuhmoon jotta suavat pojat irina veeruska hiv pimpottia.
https://blogit.kaleva.fi/erkin-areena/syrjaytymisen-kallis-hinta
Noi "syrjäänit" kans jonnekkin Mersutehtaalle tai Ricu- savotaan.
Aleksin tuottamalla lisähyödyllä rikastuvat tukijussi ja puoli-ilmaista ruokaa suomalaisten verovaroilla tukijussien vaatimuksesta syövä veli venäläinen.