Paljonko syötte?

mummeli4

Itse syön aamulla yhden paahtoleivän, n. klo 16.00 lämpimän ruoan ja illalla pari kananmunaa tms. Kuitenkaan painoani en saa millään laskemaan.

18

278

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flegmaatti

      Proteiinia eri lähteistä noin 140 - 160g/vrk nettona.
      Muut järkevästi maun, tarpeen ja hinnan mukaan.

    • Päinhevonpeetäkokohomma

      "Mummelin" paino ei laske siksi että sinä syöt väärin.

      • Syöminen

        on pääasiallinen elinkeino - Onko sillä kaikki kotona tuolla "mummeli 4" lla?


    • heipodeit

      Aamulla heti herättyä (9-10aikaan) 1 pikku kuppi kahvia kera pullavasiivun hilloa 2 mm päällä.siitä tunnin kuluttua ruisleipä kalkkunalla ja edamilla/vesi. Klo 12-13.30 kunnon ruoka-parsaa,punajuurta,keltasipulia,porkkanaraastetta,broileria tai lohta ,vettä, ruisleipä /päällä avokadoa(kurkumaa ja mustapippuria) kalkkunahiulu. Toisena päivänä taas vaihteeksi sakeaa itsetehtyä lihasoppaa,jossa paljon porkkanaa,lanttua ja sipulia jne ,Vaihdellen siis eri päivinä.Illalla ruisleipää täytteillä.joskus iso räisäle kahvin kera ,toisinaa pari olutta jne.
      Enkä todella tuhtaa aikaani ruuanlaiton parissa.joku aamupäivä keitän ison kattilan liha tai kalakeittoa runsailla juureksilla ja samoin parsakaalta sekä punajuurta on aina pakkasessa valmiina samoin kuin lohisiivut.purkista d3 ,magnesiumia ja b vitaa ,noita silloin tällöin.
      Helppoo ku heinänteko. Valkosipulia myös ruisleivällä ja keltasipulia sellaisenaan .
      Näillä mennään ukon kanssa.Ikää 69 v ,pituus 166 ja paino 61 max.
      Ja tietty se suomen yleisin tauti syd ja vers-ei auta vak aina on liikuttu paljon ja normaalipainonen ollut.

      • Pullatjahillothiiteen

        Sokeri, kovat rasvat ja valkoiset vehnäjauhot yms. liian 'puhtaiksi' putsatut viljat pois kokonaan. Kyllä se siitä.


    • voipiolla

      Kuulostaa hyvältä tuo heipodein ruokajärjestys. Aloituksen mummelilla on ruuansulatus laiskistunut liian vähäisen ravinnon takia, siksi ei laihdu. Voipi olla että mummeli ei laske ruuaksi pullaa ja kakkuja.

    • normipainossa.aina

      Laihduttajan pitää syödä ehdottomasti se kalorimäärä jonka saa laskemalla painon ja pituuden kautta, ottamalla huomioon liikunnan määrän vuorokaudessa. Liian vähällä ravinnolla ei ole järkevää yrittää laihtua.
      Tarpeellinen kalorimäärä joka koostuu oikeassa suhteessa hiilareiden ja proteiinien kanssa. Ensiksi lopettaisin kaiken sokerin, rasvaa ei saa jättää pois, itse käytän voita ja kookosrasvaa/ kookosöljyä. Ruokailu jaotellaan niin, että aamupala on tarpeeksi monipuolnen ja ravintorikas, illalla sitten vähemmän hiilareita ja paljon nesteitä päivän mittaan.
      Tässä on hyvä laskuuri päivän kaloritarpeesta.

      http://kalorilaskuri.fi/kalorikulutus

      • flegmaatti

        Keskiarvoja jotka eivät sellaisenaan sovi kenellekään mutta saavat ehkä aktivoitumaan asiassa.
        Mikään järjestelmä ei kieltäne yksilöllisiä eroja.
        Oma BMI:ni on 28 - 29. Rasva% oli 16. Vatsaontelon viskeraalirasva 78,5. Hyvänä pidetään 100 ja alle sen. ikäiseni alaraja on suunnillen tuo omani 76 - 78.
        Inbody 720:n mukaan lepokulutukseni eli elintoimintojen ylläpitäminen vie 2230kcal/vrk.
        Kehoittaisin muitakin yksilölliseen tarkasteluun taulukoihin tuijottamisen asemesta.

        Tuo liitteen luokittelu käsittää treenauksen pelkänä, yksipuolisena jähyämisena tavoitteena lihasmassan hankinta! Teho- tai maksimivoimahakuinen näkökanta puuttuu täysin.


    • et.viittis

      Ketä kiinnostaa jonkun vanhan papan sisäiset tai ulkoiset rasvat ! Kyllä on tostista touhua jollain tuon treenauksen kanssa, hellitä jo vanha ukko !

      • flegmaatti

        Ketä kiinnostaa yleinen,mitään sanomaton lässytys?
        Todenperäisiä numeroita kehiin niin löytyy yhteys todellisuuteenkin!
        En usko numeroiden itsessään kiinnostavan ketään mutta tarjoan itse kullekin objektiivisempaa näkökulmaa kunto, paino ym. kysymyksiin.

        Epämääräinen ajelehtiminen mielikuvissa saattaa olla itsepetosta tai ahdistavaa.
        Jalat maahan kansalaiset!

        Ps. Vanhan ukon kuntoilulla on suora yhteys terveyteen ja kaikkiin elintoimintoihin.
        Eräästä viime mainittuun ryhmään kuuluvasta en viitsi esittää lukuja.

        Yritä kestää ja vältä kommenttieni lukemista. Niin minäkin teen muutaman kilkuttelijan suhteen.


      • tahmaista

        Voi tsiisus miten älyttömiä uteluja palstalla on, paljonko syöt, paljonko juot, ja paljonko kävelet, ? voihan hurusakki!


      • minäkin.kiinnostuin
        tahmaista kirjoitti:

        Voi tsiisus miten älyttömiä uteluja palstalla on, paljonko syöt, paljonko juot, ja paljonko kävelet, ? voihan hurusakki!

        Äläs nyt hermostu. Vaikket sinä ole kiinnostunut, niin moni muu on näistä asioista mielissään, kun saa vertailla saman ikäisten itsestään huolehtimista.

        Usein ei tule ajatelleeksi omia tekemisiään, mutta kun moni niistä puhuu ja ilmoittaa oman toimintansa ko. asioista, niin joku, joka ei piittaa omasta terveydestään, voi näin muodoin saada kimmokkeen parempaan elämän laatuun.
        Jos pitää itsestään, niin myös hoitaa terveyttään hyvillä elintavoilla.
        Kaikki eivät pidä, siksi ylläolevat asiat voivat innostaa kokeilemaan, ja muutos voi olla kohti parempaa huomista!😉👍


      • minäkin.kiinnostuin kirjoitti:

        Äläs nyt hermostu. Vaikket sinä ole kiinnostunut, niin moni muu on näistä asioista mielissään, kun saa vertailla saman ikäisten itsestään huolehtimista.

        Usein ei tule ajatelleeksi omia tekemisiään, mutta kun moni niistä puhuu ja ilmoittaa oman toimintansa ko. asioista, niin joku, joka ei piittaa omasta terveydestään, voi näin muodoin saada kimmokkeen parempaan elämän laatuun.
        Jos pitää itsestään, niin myös hoitaa terveyttään hyvillä elintavoilla.
        Kaikki eivät pidä, siksi ylläolevat asiat voivat innostaa kokeilemaan, ja muutos voi olla kohti parempaa huomista!😉👍

        Jos ihminen ei liiku?Jatkuvasti tuijottaa kuvaruutua,asuu lähiössä,jossa kaikki kädenulottuvilla,ei harrasta mitään ,kuin naputtelua näppäimillä?
        Minä olisin haudassa moisella elämäntavalla?
        Ajelkaa edes positiivisesti,jollette muuhun pysty


      • flegmaatti
        minäkin.kiinnostuin kirjoitti:

        Äläs nyt hermostu. Vaikket sinä ole kiinnostunut, niin moni muu on näistä asioista mielissään, kun saa vertailla saman ikäisten itsestään huolehtimista.

        Usein ei tule ajatelleeksi omia tekemisiään, mutta kun moni niistä puhuu ja ilmoittaa oman toimintansa ko. asioista, niin joku, joka ei piittaa omasta terveydestään, voi näin muodoin saada kimmokkeen parempaan elämän laatuun.
        Jos pitää itsestään, niin myös hoitaa terveyttään hyvillä elintavoilla.
        Kaikki eivät pidä, siksi ylläolevat asiat voivat innostaa kokeilemaan, ja muutos voi olla kohti parempaa huomista!😉👍

        Kiteytit sivistyneeseen muotoon minun viestieni tarkoituksen!

        Subjektiiviset tuntemukset ovat tärkeitä mutta ei liene pahasta saada tuntumaa oman ryhmän muihin henkilöihin muutenkin kuin "on hyvä kunto, liikun kovasti, hyvät veriarvot" jne.
        Oman muutoksen suunta ja muutoksen aste lienevät tärkeimpiä mutta fakki-idioottina pidän siinäkin keskenään vertailukelpoisten numeeristen tulosten muutosta ehdottomasti luotettavimpina!

        Vanhalla ukolla oli tänään aerobinen päivä.
        Huomenna ovat ojentelut ja ylihuomenna kyykistelyt. Vaimoni ternejä.
        Lauantaina huilataan ja sunnuntaina vedellään maasta.

        Jostakin syystä vaimoni tukee kuntoiluani täysin varauksettomasti.
        Jos viikon sisältöön jää satunnainen aukko niin hän kysyy herkästi "et sie sinne salilles tännää meekkää"?
        Olemme eläneet toisenkinlaisia vuosia.


    • suosittuaon

      Näihin hurusakki vastaa kuitenkin innolla, selostaa oikein gramman ja metrin tarkkuudella.

    • hämeen_hiras

      Asiallista kirjoittelua, josta kyllä meikäläisenkin pitäisi ottaa oppia, kun vyötärön ympärysmitta on 107 sm.

    • Per-kel

      Eikös "Molli Jori" laulanut että: Syö sinä vain, kyllä minä perunoita kuorin ? :D

    • Mummi-myöskin

      Kyllähän sinä nikki "mummeli 4 " syöt aivan onnettoman vähän!! - Ei noin voi elää!
      Olet kai siinä vajaa-tilassa hälyytettynä säästämään jokaisen kalorin vatsasi päälle, koska
      nälänhätä on elimistössäsi.
      Minusta ikinä ei saisi pitää laihdutuskuureja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12601
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4710
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3679
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1935
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe