17-v Mirja Paavilaisen katoaminen vuonna 1977

RobertRessler

Kyselen tällaisesta selvittämättömäksi jääneestä katoamistapauksesta, kun 17-vuotias Mirja Paavilainen katosi Ruskosta vuonna 1977. Asiasta on kyselty Murha.info keskustelupalstalla jo 10 vuoden ajan, mutta kukaan ei ole oikein tuntunut tapauksesta paljoa pintaa syvemmältä tietävän.

Ilmeisesti on ollut epäilyä, että olisi henkirikos...

Sitten 11 vuotta myöhemmin, vuonna 1988 katosi Piikkiön ja Paimion välimaastosta 15-vuotias Piia Ristikankare, jossa on päätutkintalinjana ollut, että nousi seksuaalimurhaajan autoon.
Tässä ketjussa toivon mukaan keskitytään kuitenkin siis Ruskosta kadonneeseen Mirja Paavilaiseen.

7

2690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RobertRessler

      Hiljaista on ollut täällä, ei kukaan ruskolainen tiedä tapauksesta mitään...

      Murhainfosta löytyy tiedot, että oikea katoamiseen ajankohta olisi ollut maaliskuussa 1976 ja, että tyttö olisi ollut tuolloin 19-vuotias.

    • Anonyymi

      Nostellaanpa tätä ylös... Tietääkö pienellä paikkakunnalla kukaan mitään tästä tapauksesta?

    • Anonyymi

      Kummallista kun kukaan ei kylillä tiedä..

      • Anonyymi

        Missä matu, siellä ongelma.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Rasismi on vakava ongelma, joka voi ilmetä eri muodoissa ja kohdistua eri ihmisryhmiin eri maissa, myös Suomessa. Vaikka Suomi tunnetaan yleisesti tasa-arvoisena ja suvaitsevaisena maana, rasismi suomalaisia kohtaan ei ole täysin poissuljettua.

      Rasismia voi ilmetä esimerkiksi syrjintänä työpaikoilla, asunnonhaussa tai arkielämässä. Lisäksi sosiaalisessa mediassa ja julkisessa keskustelussa voi esiintyä rasistisia kommentteja ja ennakkoluuloja erityisesti kantasuomalaisia kohtaan. Erityisesti kantasuomalaisten ihmisryhmää vastaan on kohdistunut kaltoin kohtelua ulkomaalaistaustausten toimesta.

      Olisi todella tärkeää tehdä kaikille selväksi, että rasismi kantasuomalaisia kohtaan on epäoikeudenmukaista ja moraalisesti väärin sekä tuomittavaa. Jokaisella ihmisellä tulisi olla oikeus tulla kohdelluksi tasavertaisesti ja arvokkaasti, oli sitten syntyperältään mikä tahansa. Rasismi rikkoo näitä periaatteita ja voi aiheuttaa vakavia haittoja yksilöille ja yhteiskunnalle. Suomalaisia ei saisi syntyperänsä ja uskontonsa vuoksi syrjiä.

      Rasismin torjuminen vaatii yhteistyötä ja aktiivisia toimenpiteitä sekä yksilöiltä että yhteiskunnalta. On tärkeää vastustaa rasismia ja puuttua siihen, mikäli havaitsee suomalaisten kansanryhmää kohdeltavan väärin.

    • Anonyymi00008

      "Kyselen tällaisesta selvittämättömäksi jääneestä katoamistapauksesta, kun 17-vuotias Mirja Paavilainen katosi Ruskosta vuonna 1977."

      Mirja syntyi 1957 ja katosi 1976. Mirja oli koulukaverini.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1713
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1702
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      291
      1312
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1076
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      972
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      915
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      895
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      888
    Aihe