Hei.
Moni meistä kärsii pimeästä vuodenajasta, jota elämme parhaillaan. Mutta se ei tarkoita sitä, että sisäinen elämä olisi valotonta, ainakaan koko aikaa. Jos pienikin liekki valaisee pimeässä huoneessa, on helpompi olla. Tai jos luottaa siihen, että pimeimmänkin tunnelin päässä on valo, on helpompi olla. Vai mitä ajattelet?
Miten sinä aiot selviytyä pimeästä syksystä? Kuka tai mikä on tänään tuonut valoa sinun päivääsi? Voitko itse tuoda valoa toisen ihmisen elämään?
Jaetaan valoa toisillemme,
Pirkko-pappi
Valoa sekä jaksamista elämään.
13
103
Vastaukset
- kfinfiennaij
Kiitos, olen jo viikon ihmetellyt, missä on rauhoittava, yhteiskunnan puhe täältä.
Jatkakaa, vaikka poikki joku sanookin. Onko kirkon parisuhde tai muu terapia näille ihmisille avointa ja miten sinne pääsisi? Onko niin, ettei se toiminta ole viikottaista vaan jotenkin muuten.? Olisi kivaa kuulla täällä lisää, koska ollaan kaiken aikaa etseimässä terapiaa, ilmaisia ei ole ja mt-ongelamaispäitheiest eivät muista mennä lääkäriinkään aina. Infoa meille.
"Miten sinä aiot selviytyä pimeästä syksystä? Kuka tai mikä on tänään tuonut valoa sinun päivääsi? Voitko itse tuoda valoa toisen ihmisen elämään?"
Pimeys vähän masentaa, eikä ehdi ulos. Eilen kävin kävelemässä maantien viertä, tuli ihmisiä vastaan, enkä ollut sillä tuulella. Käännyin sitten metsään lenkkireitille, silleä oli lähietäisyydeltä silmiin efektejä, sain ajatukset lopulta sielleä vasta vaihtumaan. Tiereuna ei eilen ollut mieleinen, halusin katsella yksin metsää.- kuunteleva_kirkko
Hei vaan ja kiitos kommentistasi.
Pimeys masentaa helposti, se on totta. Joitakin se vaivaa enemmän, toiset selviävät pimeän ajan yli helpommin. On ihan todettu ja tiedetty asia, että ulkoilu ja metsä, luonto auttavat alakuloon ja helpottavat oloa. Kun vaan saa itsensä ulos tai on aikaa lähteä liikkeelle. Tietysti tämä pimeä vuodenaika on haastava, juuri siksi että ulkonakin on pimeää niin monta tuntia vuorokaudessa, mutta aina kun mahdollista kannattaa lähteä liikkeelle. Kyllä se virkistää, jonka sinäkin totesit.
Kysyt kirkon terapiasta, hyvä kun kysyit. Seurakunnissa tehdään paljonkin perhe- ja parisuhdetyötä. Se on kaikille avointa, luottamuksellista tietysti. Sinne pääsee soittamalla lähimpään seurakuntaan ja kysymällä, netistä voi etukäteen etsiä perhetyöntekijöiden, papi tai diakonin yhteystietoja. Perheneuvontaan voi myös soittaa, se on yleensä myös seurakunnan toimintaa. Kuinka usein siellä käydään ja kuinka kauan käyntejä jatketaan on aina tapauskohtaista, joskus riittää muutama käynti, mutta voi tarve kestää hyvinkin pitkään.
Valoa syksyysi,
Pirkko-pappi - SeNeuvontaYm
Kiitos vastauksesta. Katsellaan lisää tietoa.
- Eiterapiaakirkosta
SeNeuvontaYm kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Katsellaan lisää tietoa.
Kirkko ei anna terapiaa. Kirkosta saa sielunhoitoa, jonka laatu on vaihteleva. Valitse sellainen pappi joka juorua asioitasi toisille.
- kuunteleva_kirkko
Kirkossa toimii myös koulutettuja pari- ja perheterapeutteja. Ja mitä jälkimmäiseen lauseeseen tulee, en tiedä mistä ammennat "tietosi". Onneksi sinun ei ole mikään pakko käyttää palvelujamme. Ne käyttävät, jotka niin haluavat.
Pappi Elisabet - Tyhjä_kirkko
kuunteleva_kirkko kirjoitti:
Kirkossa toimii myös koulutettuja pari- ja perheterapeutteja. Ja mitä jälkimmäiseen lauseeseen tulee, en tiedä mistä ammennat "tietosi". Onneksi sinun ei ole mikään pakko käyttää palvelujamme. Ne käyttävät, jotka niin haluavat.
Pappi ElisabetKoulutus on kyseenalaista samoin kirkon työntekijän soveltuvuus perheterapeutiksi. Minä tiedän mistä sinä ammennat, kirkon tyhjästä kaivosta. Kirkko ei auta niitä jotka haluavat apua.
- Ai_uteliaisuutesi_heräsi
kuunteleva_kirkko kirjoitti:
Kirkossa toimii myös koulutettuja pari- ja perheterapeutteja. Ja mitä jälkimmäiseen lauseeseen tulee, en tiedä mistä ammennat "tietosi". Onneksi sinun ei ole mikään pakko käyttää palvelujamme. Ne käyttävät, jotka niin haluavat.
Pappi ElisabetMitä jälkimmäiseen lauseeseen tulee,et tietystikään saa tietää, mistä tieto on lähtöisin, mutta uskon että sinulla kutkuttaisi tietää. Kaikkihan seurakunnan työyhteisössä tietävät, ketkä papit ja diakonit jakavat sanan, sakramentin ja avun lisäksi kuulemansa luottamukselliset asiat.
- kuunteleva_kirkko
Tyhjä_kirkko kirjoitti:
Koulutus on kyseenalaista samoin kirkon työntekijän soveltuvuus perheterapeutiksi. Minä tiedän mistä sinä ammennat, kirkon tyhjästä kaivosta. Kirkko ei auta niitä jotka haluavat apua.
Hei.
Seurakunnassa autetaan päivittäin apua tarvitsevia. On ikävää, että käyt joka ketjussa mollaamassa ja yrität tehdä tyhjäksi kaiken mitä sanomme. Puhut kuitenkin perättömiä ja sellaista, joka ei pidä paikkansa.
Pirkko-pappi - metooinchurch
Sinä käyt monissa ketjuissa kertomassa valhetta. En usko sinun valehtelevan tarkoituksella, olet tietämätön. Kuunteleva kirkko on sinulle keino pysyä pois ihmisten luota. Intternetyhteys ei ole kohtaamista. Seurakunnassa kohdataan päivittäin apua tarvitsevia, mutta auttaminen on toinen asia. Näytä teoillasi, etteivät sanasi ole tyhjää.
- OlettaisinNäin
En minäkään usko, että seurakunta olisi huono, koska nillä ei ole yhteiskunnalle, lehdistölle ja yleisölle mitään työvelvollisuutta. Jotkut tyypit sisäpiirissä voivat saada jostain tietoa, kuten toimisto, nuoriso, siivous ym. ne jouruaa, jos joku juoruaa.
Mutta, ehkä voisi sanoa, että haluaa jutella vain niin, ettei sitä kirjata toimistossa tai jotain sellaista. Jos ei ole näitä muita, silloin luulisi olevan ok. Me saatiin papin kutsu aikoinaan perhetyöntekijän puheille, jos tarvitsemme. Siin, miksi tiedustelen asiaa nytkin, pappi neuvoi näin. Tähän kyllä vähän halauaisi uskoa. - OnkTässTietoa
Kirkon velvollisuudet.
Kirkon muut yhteiskunnalliset tehtävät
http://minedu.fi/kirkon-tehtavat
Kirkkolaki
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19931054
Suomen evankelis-luterilainen kirkko
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_evankelis-luterilainen_kirkko
Kirkon työntekijät
https://selko.evl.fi/tietoa-kirkosta/toinen-alasivu/
Kummilla on ikivanha tehtävä
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/kummilla-on-ikivanha-tehtava- Terve.vaanmenoa
No niin. Kirkko on olevinaan ymmärtäjä ja apua tarjoava instituutio. Tyhjää kumisee heidän ns empatia. Mistä tulisi se solmuruoskan käyttäjä, joka antaisi kyytiä näille ulkokullatuille leipäpapeille, jotka ovat hukassa oppinsa kanssa?
- Mielisairaspotilas
No älä oikaise!!! Älä vaadi myöntämisiä!!! Anna asian ja äitisi olla!!! Mikä vittu tässä on niin vaikeaa sulle?!? MIKSI SÄ JANKUTAT MONTA VUOTTA TÄTÄ SAMAA????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958