Huomenna ne tulee

Lumi-aurat. Tie-karhut. Bob-catit. Kaivin-koneet. Hinaus-autot. Palo -ja pelastuslaitos. Anpulanssit. Poliisi. Tulee hirviö-pyryt.
21197
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ja taas kehä kolmosen sisäpuolella rytisee.

1Äänestä

Talvi tuli, minä en

1Äänestä
  • Syksy saa, minä en.

    Äänestä

  • Syksy menee mut minä tulen.

    1Äänestä

  • Lumi suli multa tuli

    Äänestä

"Säätietotoimistojen" mukaan 21:00 sharp piti alkaa - ei sada vieläkään...
Toivottavasti "yllättää" täkäläiset autoilijat aamuun mennessä.
Tervetuloa, lumi, vaikka et vielä jääkään pysyväksi!

1Äänestä

Antaa tulla... lunta tupaan.

1Äänestä

Jostain luin että menossa on tavallista lämpimämpi ajanjakso. En oikein usko, että Kehän sisäpuolella tulee lunta, on plussan puolella säätila. Räntää ehkä ja loppupäivä sadetta.
Iltapäivällä varmaan jo ok.

Äänestä

Toivottavasti eivät tule yhtä aikaa, ei mahdu pihaan.
Yhden bobcatin voisin ottaa kaveriksi, kun tykkään kissoista.

1Äänestä

... ja menee, ensi kesään mennessä

1Äänestä

Katsoin ulos, tippaakaan ei ollut satanut lunta. Pyhtää kuittaa.

1Äänestä

Vettä sataa.. Millanen keli mahtaa olla Kehä III lla. Pitäs käydä lentokentällä iltapäivällä.

Äänestä
  • Meillä on märkää lunta, kävin auraamassa tien, kauhea puskeminen. 60 senttiä eteen ja cola taas täynnä. Painoa 100 kiloa. Tai jotain.

    Kesätassut tietysti auton alla, jääkaappi tyhjä....
    Iltapäiväksi luvassa vesisadetta, ehkä sä pääse lentokentälle, minä kauppaan.

    Äänestä


  • Kiitos linkistä. Tait olla aika lumista/sohjoista. Parempi uotella ip.

    Äänestä

Aamusta alkoi sataminen.
Nyt juuri tuli aura piha-alueelle.
Olisi tuossa Tokmannilla viikolopun tarjous, irtopatteri öljytäytteinen n.15 euroo.
Ei sinne pitkä matka ole, saas nyt nähdä viittinkö autolla lähtee, en sitä kantaakaan jaksa. Tuppaa tavara meneen, jos ei heti hae, kun tarjous alkaa.
Talvitassut kyllä autossa on.

Äänestä
  • Voihan v . Haluisin kaa tokmannille...on kesärenkaat, mut eiköhän niillä jo kohta taas voi ajaa.

    Äänestä

  • Tahh kirjoitti:

    Voihan v . Haluisin kaa tokmannille...on kesärenkaat, mut eiköhän niillä jo kohta taas voi ajaa.

    Vaihda vaan talvitassut, ei sitten tarvitse pähkäillä.

    Äänestä

  • Kukaan järkevä suomalainen, jota edustan itsekin, ei vaihda talvirenkaita tässä vaiheessa syksyä. Luonnonsuojelijana suojelen pääkaupunkiseudun asvaltteja, vai pitäisikö sanoa sivistyneesti asfaltteja.

    Oli kuinka oli, hyvinhän tuolla sohjossa pärjäsi kesärenkailla, joiden 2 v synttäreitä juhlin ensi viikolla. Kollegalla oli kitkat mutta hänellä suti aivan solkenaan verrattuna omiin kesäkumeihin.

    Nyt on mittarissa -2. Saattaa tiet hieman jäätää. Mutta viikonlopuksi vesisateita.

    Äänestä

  • Vain-kypärä-puuttuu kirjoitti:

    Kukaan järkevä suomalainen, jota edustan itsekin, ei vaihda talvirenkaita tässä vaiheessa syksyä. Luonnonsuojelijana suojelen pääkaupunkiseudun asvaltteja, vai pitäisikö sanoa sivistyneesti asfaltteja.

    Oli kuinka oli, hyvinhän tuolla sohjossa pärjäsi kesärenkailla, joiden 2 v synttäreitä juhlin ensi viikolla. Kollegalla oli kitkat mutta hänellä suti aivan solkenaan verrattuna omiin kesäkumeihin.

    Nyt on mittarissa -2. Saattaa tiet hieman jäätää. Mutta viikonlopuksi vesisateita.

    Jep, kyllä noita järkeviä Suomalaisia näytti liikenteessä taas olevan oikein roppakaupalla.

    Äänestä

Pop-katit kajulla on varma talven-merkki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sontikat-stondikseen kirjoitti:

Lumi-aurat. Tie-karhut. Bob-catit. Kaivin-koneet. Hinaus-autot. Palo -ja pelastuslaitos. Anpulanssit. Poliisi. Tulee hirviö-pyryt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu