Oon 11v tyttö ja mul on rahat lopussa
Huomasin ku menin kauppaan.
Kertokaa jotain SÄÄSTÖ vinkkejä.
1234 luokilla sain aina kympin helposti koska sain kokeista täydet pisteet. nyt on kokeet vaan vaikeutunut ja tullut suuremmiksi joten en kymmentä euroa enää tuosta vaan saa.
Eikä meidän perheessä makseta kotitöistä.
On ollu myös viikkoraha käytössä ja sekin sellaoset 2-3 euroa
Ja muo siis oikeesti alko ahistaa ku huomasin et mul on 20 euroa. Ja oon aina tottunu siihen et mulla on paljo rahaa jossain.
Ja en koko aikaa haluais käyttää kokeisiin pänttäämällä.
Voisin pyytää äidiltä rahaa mut en viitti (en tiiä miks) mut kertokaa jotain säästö vinkkejä
Kuinka säästä
5
634
Vastaukset 5
- Tarviinrahaa
Tiedän otsikossa kirjotusvirhe
- luntako-tulee
Ai säästä ? No lumisadetta ne lupaa. Saa nähdä tuleeko.
- neuvokasta
Jos ostat kaupasta irtokarkkeja, lopeta niiden osto. Syö sen sijaan kotona raakaa porkkanaa.
- akkavaan
voit keräillä panttipulloja ja tarjoutua ulkoiluttamaan jonkun koiraa ja juosta naapurin mummon asioilla, so on ANSAITSEMISTA. JA SÄÄSTÄÄ, kun ei mene kauppaan, eikä osta mitään. Läksyjen pänttäys on sun työsi, eikä työ juuri koskaan ole hauskaa, mutta olet fiksu kun jo tuossa iässä ajattelet säästämistä. Monet aikuisetkaan ei tajua koko asiaa
- Järkikäteen
Kotona voisit yrittää sopia vanhempiesi kanssa viikkorahaa olevan 20-30 euroa tai edes 10 euroa viikko. Siihen sisältyisi se että tikkaat tiskit ruoan jälkeen, autat viikon lopun siivouksessa opiskelusi ohessa. Siinä yksi vinkki. Toinen on että opiskele nyt ja sitten koulun jälkeen sinulla on helpompaa. Jakele mainoslehtiä koulun jälkeen ja viikon loppuisin. Moni saa pitkän pennin siitä työstä ja sitä voi aina tehdä vanhempien luvalla. Pyydä vanhoilta ihmisiltä kotisiivouksia. Pyydä siivouksesta 20-30 euroa tai ainakin 10 euroa koko huushollin siivouksesta. Kävelyltä koiria ja ole saattoapuna vanhuksille jotka käyvät lääkärillä pientä palkkiota vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022142Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271071- 71917
- 58908
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93787
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta109697