Tekeekö eroaja huorin?

Jos eroaa miehestä ja menee uusiin naimisiin toisen eronneen kanssa, onko se huorintekoa VL:n mielestä?
10781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tottakai

Äänestä
  • Jos esivallan edustaja syyllistyy kyseiseiseen, pitääkö meidän alamaisten vaijeta asiasta?

    Äänestä

  • niin? kirjoitti:

    Jos esivallan edustaja syyllistyy kyseiseiseen, pitääkö meidän alamaisten vaijeta asiasta?

    Niin, ymmärtäisin meidän huolehtivan ennemmin niistä, jotka kuuluvat seurakunnan sisälle: Ulkopuoliset tuomitsee Jumala.

    1.Kor.5:12. Sillä onko minun asiani tuomita niitä, jotka ovat ulkopuolella? Ettekö tekin tuomitse vain niitä, jotka ovat sisäpuolella?
    13. Mutta ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha."

    Äänestä

Tekeekö eroaja huorin?
tekeekö 7.2.2005 klo 16.31

Jos eroaa miehestä ja menee uusiin naimisiin toisen eronneen kanssa, onko se huorintekoa VL:n mielestä?



On sellainen huorin tekoa Jeesuksenkin mielestä. Mutta jos niin on pahasti käyny että sellaiseksi huoraksi tullut niin voi erota tämänlaisen huoruuden tähden erota ja korjata huoruudet exäänsä vastaan.

----


Ja hän sanoi heille: "Joka hylkää vaimonsa ja nai toisen, se tekee huorin häntä vastaan.
Ja jos vaimo hylkää miehensä ja menee naimisiin toisen kanssa, niin hän tekee huorin."
(mark 10)

------
Sentähden jos hän toisen miehen kanssa on miehensä eläissä, niin hän huoraksi kutsutaan; mutta jos mies kuolee, niin hän on laista vapaa, ettei hän huoraksi tule, jos hän toisen miehen kanssa on.
(room 7)

Äänestä
  • "On sellainen huorin tekoa Jeesuksenkin mielestä"

    Sinäkö se jeesus olet, kun osaat puhua sen puolesta?

    Äänestä

  • Pakko todeta edelliseen viestiin, että itse en yhä hyväksy eroa ja uutta liittoa muuta kuin toisen aviorikoksen tähden - tälle on Raamatussa perusteet, muulle ei.

    Äänestä

näin minulle tämä asia on kirkastunut uskon
näkökulmasta.

Äänestä
  • Unohdit laittaa raamatun kohdan mihin vetoat. Huorintekijäksi leimaaminen pelkän oman kirkastumisen perusteella on jo vähän liian vl-mäistä.

    Äänestä

  • Jeppe juo ja laulaa kirjoitti:

    Unohdit laittaa raamatun kohdan mihin vetoat. Huorintekijäksi leimaaminen pelkän oman kirkastumisen perusteella on jo vähän liian vl-mäistä.

    Luepa Raamatusta vaikkapa Matteuksen evankeliumin 5. luvun jakeesta 32 Jeesuksen sanat asiasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tekeekö kirjoitti:

Jos eroaa miehestä ja menee uusiin naimisiin toisen eronneen kanssa, onko se huorintekoa VL:n mielestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu