Anita Höglund katosi vuonna 1993 Punkaharjulta. Viimeinen havainto hänestä tehtiin 18 kesäkuuta aamulla noin kuuden aikoihin, jolloin hän oli ollut kotonaan.
Anita oli kesätöissä siivoojana ja hänen oli tarkoitus lähteä siivoamaan johonkin perheeseen. Epäilynä on, että Anita liftasi ja joutui väärään autoon.
Anita Höglund oli ilmeisesti Pietarin suomalainen ja hän oli tullut Suomeen vuonna 1991.
18-vuotiaan Anita Höglundin katoaminen
12
2518
Vastaukset 12
- Anonyymi
Anitasta on tehty mahdollinen viimeinen havainto maanantaina 21 päivä kesäkuuta iltakahdeksan aikoihin punkasalmella tuunaansalmen sillalla.
- Anonyymi
Eli tässä tapauksessa poliisilla on ollut joku vahva epäilty, joka myi omaisuutensa ja poistui Suomesta. Ilmeisesti siis venäläinen? Punkaharjulla oli tuolloin venäläisten kesämökkejä. Savuskoski epäili että löytyisi jäänteet tämän epäillyn saaresta. Mutta vesistöä tuolla on sen verran että todennäköisesti jossain järvenpohjassa.
- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009319082.html
Kovin on niukasti Höglundin uutisoinneissa ollut tietoa, mihin esim.mahdolliset silminnäkijät voisivat tarttua. Ja näin etenkin melkein 30 vuoden jälkeen.
Joku epäily kuitenkin lienee ollut, jos Savukosken kanssakin ehditty jäänteitä etsiä. Ystävä Bryzgalova arveli, että liftasi väärään kyytiin, ja olivat yhdessä liftanneet aiemminkin. Ei varmaankaan mahdoton ajatus, mutta jää epäselväksi, että missä viimeinen varma havainto, koska liftaamassa ei kuitenkaan ollut kukaan varmasti nähnyt?! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009319082.html
Kovin on niukasti Höglundin uutisoinneissa ollut tietoa, mihin esim.mahdolliset silminnäkijät voisivat tarttua. Ja näin etenkin melkein 30 vuoden jälkeen.
Joku epäily kuitenkin lienee ollut, jos Savukosken kanssakin ehditty jäänteitä etsiä. Ystävä Bryzgalova arveli, että liftasi väärään kyytiin, ja olivat yhdessä liftanneet aiemminkin. Ei varmaankaan mahdoton ajatus, mutta jää epäselväksi, että missä viimeinen varma havainto, koska liftaamassa ei kuitenkaan ollut kukaan varmasti nähnyt?!Anita on katoamisaamuna saattanut isänsä bussiasemalle. Tämä on varmistettu. Tämän jälkeen Anita on vielä käynyt opiskelija-asunnollaan ja lähtenyt sitten ulos. Anitan tarkoituksena oli mennä Punkaharjulle siivoamaan tämän opetusneuvoksen kämppää, mutta hän ei koskaan saapunut opetusneuvoksen luo.
Eli viimeinen luotettava havainto lienee se, että Anita on käynyt siellä opiskelija-asunnollaan sen jälkeen, kun hän saattoi isänsä bussiasemalle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009319082.html
Kovin on niukasti Höglundin uutisoinneissa ollut tietoa, mihin esim.mahdolliset silminnäkijät voisivat tarttua. Ja näin etenkin melkein 30 vuoden jälkeen.
Joku epäily kuitenkin lienee ollut, jos Savukosken kanssakin ehditty jäänteitä etsiä. Ystävä Bryzgalova arveli, että liftasi väärään kyytiin, ja olivat yhdessä liftanneet aiemminkin. Ei varmaankaan mahdoton ajatus, mutta jää epäselväksi, että missä viimeinen varma havainto, koska liftaamassa ei kuitenkaan ollut kukaan varmasti nähnyt?!Tämä on spekulointia, mutta (kommentoin jo aiemmin) muistaakseni Pihlajaniemessä sijaitsi vähän paremmat opiskelija-asunnot ja sieltä oli matkaa keskustaan kuitenkin aika paljon tietä pitkin. Nuoria liftasi keskustaan Hernemäestä, joka oli lähempänä keskustaa kuin Pihlajaniemi. V. 94-95 talvella kuulin tyypistä, joka otti alaikäisiä nuoria kyytiin. Jotain hämärää oli tapahtunut. Ihmettelen, miksi opettajat eivät puhuneet meille kadonneesta tytöstä mitään. Olisi pitänyt vähän varotella. Luojan kiitos selvisin tuosta ajasta hengissä.
- Anonyymi
Menin opiskelemaan Savonlinnaan v. 1994. En ole kuullut kyseisestä henkilöstä kunnes luin IS:n jutun https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009732312.html
Meidän piti muuttaa kotiin toukokuussa joka vuosi, kun opiskelija-asunnoista tuli kesähostelleita ja tuli oopperajuhlat.
Jotkut nuoret liftasivat talvipakkasella, kun siellä oli tosi kylmää talvisin ja muistan, että siellä autoili äijä, jota kutsuttiin "nallekarhuksi" nuorten kesken. Äijä otti usein tyttöjä kyytiin. En muista, tarjosiko hän kaljaa. Sekavaa aikaa tuo 90-luku oli. Yhden kerran uskalsin liftata "perheenisän" kyytiin. En tiedä miksi, mutta hän halusi esitellä kotinsa. Olin vähän aikaa keittiössä ja totesin, että nyt lähden kotiin. Ei se onneksi tehnyt mitään, mutta tuli outo olo. Jos äijällä kerran oli perhe, mitä se alaikäisiä roudasi kotiinsa. Kyllä siellä kaikkea älytöntä tapahtui. Yksi äijä keitti kotiviiniä ja myi sitä nuorille opiskelijoille. Hän oli naimisissa kauniin naisen kanssa. Ukko pyöri opiskelijabileissä.- Anonyymi
ei tuo nimi kuulostanu pietarin suomalaiselta,oliko nimi muutettu? kulmahousu ennemmin? olisko lähteny sukuriitaa pakoon ja asustelee pohjanmaalla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei tuo nimi kuulostanu pietarin suomalaiselta,oliko nimi muutettu? kulmahousu ennemmin? olisko lähteny sukuriitaa pakoon ja asustelee pohjanmaalla
Vai olisiko Katja Miinalaisen kohtalo liftaajana?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei tuo nimi kuulostanu pietarin suomalaiselta,oliko nimi muutettu? kulmahousu ennemmin? olisko lähteny sukuriitaa pakoon ja asustelee pohjanmaalla
Rikos olisi varmaan selvinnyt, jos tutkinnan aikana olisi enemmän keskusteltu samassa opiskelija-asuntolassa asuvien nuorten kanssa. Osa muualta muuttaneista nuorista asui ydinkeskustan yksiöissä, jotka heidän hyvin toimeen tulevat vanhempansa maksoivat. Muut asuivat halvoissa opiskelijaluukuissa ja nuoret olivat paljon tekemisissä toistensa kanssa. Ei aikuiset olleet erityisen perillä, millaista nuorten elämä oli. Toisilla oli erittäin niukkaa. Yhden kerran muistan käyneeni paikallisella terveysasemalla 3 vuoden aikana. Oli lama-ajan jälkiaikaa, että kouluterveydenhoidosta säästettiin. Silloin ei ollut kännyköitä. Asuntolan alakerrassa oli joku kämänen kolikoilla ja kortilla toimiva puhelin. Jos kolme vuotta vanhempi tyttö oli kadonnut, niin kukaan ei puhunut siitä. Voi tyttökultaa, mitä hänelle kävi.
- Anonyymi
No huh, kuvaus tuosta nallekarhusta sopii yhteen tuntemaani tai siis en kunnolla tunne, mutta kuitenkin. Jos on kulissiliitto, vaimo katselee muita ja on yhteisiä lapsia.. ja miehellä jokin taipumus nuorempiin naisiin.
Niin ne kauniiden naisten miehetkin yrittää pokata vieraita naisia, paljon rumempia kuin oma nainen. Kaunis nainen puolisona ei vielä takaa seksiä, kuulema ei oma avovaimo anna seksiä ollenkaan, lakannut antamasta, mutta on yhdessä yhteisen lapsen takia. Siksi mies käy vinkumassa muilta naisilta seksiä. - Anonyymi
Missä oli rikos? Femakot kansanedustajat suorastaan yllyttää opiskelijoita horoilemaan ja rahastamaan, ei kai se ihme jos on asiakkaitakin. Jos sekaantuu huumeisiin tai lähtee kenen tahansa mukaan saadakseen vaikkapa alkoholia ja kauppaa itseään niin voi syyttää vain itseään.
Tuiosta tapauksesta en tiedä, saattoi olla ihan kunnollinen nainen. Lehdessä oli juttu, mutta tuskinpa mitään uutta ilmennyt.
- Anonyymi
Poliisillahan oli vahva epäilty mutta todisteet puuttuivat. Ei voitu nostaa syytettä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091330
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129684- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93483Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e88448- 49447
- 51445
- 52403
- 42400