Lisäsoittimen liittäminen auton ajotietokone/soitt

Toyota06

Kyseessä Corolla vm2006 jonka soitin ei toista mp3 musiikkia. Tarkoituksena liittää uusi soitin auton omaan soittimeen, onnistuuko niin että auton omat säätimet ohjaisivat uutta soitinta ja miten kytkentä toteutettaisiin? Vanhaa soitinta ei voi poistaa, koska sekä soitin että tietokone käyttävät samaa näyttöä että säätimiä.

2

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0654321

      Yks vaihtoehto olisi käyttää tupakinsytyttimeen liitettävää bluetooth fm-lähetintä. Tässä esimerkki (ei tietoa laadusta, haettu vaan äkkiseltään netistä esimerkki):
      https://www.ebay.com/itm/Wireless-Bluetooth-FM-Transmitter-Kit-For-Car-MP3-Music-Player-Radio-USB-Port/162681671104?hash=item25e0954dc0:m:mCrjxy-U78u1VqChRPe_qTQ
      Voi soittaa suoraan kortilta musiikkia tai puhelimesta bluetoothin välitykseltä. Valitaan vaan laitteesta fm taajuus ja auton radiosta sama. Äänen laatu tietysti parempi jos asentaa autoon kokonaan uuden soittimen, mutta mp3.sen äänen laatu ei kuitenkaan mikään cd tasoinen. Itsellä kokemusta vaan vanhemmista fm lähettimistä joissa voi soittaa vaan kortilta tai tikulta (ilman bluetoothia) - ne toimineet ihan hyvin.

      • Toyota06

        tuota ajattelin ensin, mutta päädyin kuitenkin erilliseen soittimeen monestakin syystä. kytkentä vaan mietityttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      15
      2121
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1445
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1419
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1255
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1251
    6. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      387
      1096
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1037
    8. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      1036
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1026
    10. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      1011
    Aihe