Kertokaapa hyvät ihmiset, kuinka petaatte kerrossängyt?
Meillä on Roope & Riikka-merkkinen kerrossänky, avattu 150 cm pituuteen. Patja on 80 cm leveä ja käytössä on yksi jatkopala. Sijauspatja on Familonin Hippo-sarjaa ja 70-cm leveä. Olemme käyttäneet näissä tavallista aluslakanaa, jonka reunat olen taittanut patjan alle. Lakanat on itse ommeltuja, 150 cm patjakokoon sopivia.
Ongelmana on se että minusta petaaminen on hankalaa silloin jos haluan tuulettaa aluslakanan. Sen saaminen kaksiosaisen patjan reunojen alle on yhtä temppuilua. Pitää asetella tuoleja sängyn ympärille että ylettää seinänpuoleiseen reunaan yläsängyssä. Patjan kaksiosaisuus vaikeuttaa lakanan siististi asetteemista. Voin tietysti laittaa alulakanan pelkän sijauspatjan alle mutta se ei tahdo pysyä siellä.
Olisipa kiva jos jossain olisi lasten sänkykokoon ommeltuja petauspusseja. Tarkoitan sellaisia, joihin mahtuisi sijauspatjan lisäksi myös patja. Sellainen olisi helppo nostaa sängystä ja käydä tomuttelemassa parvekkeenovelta! Olisiko teillä jotain vinkkejä... ?
Kerrossängyn petaaminen
3
1200
Vastaukset
- yksi ajatus
Ompele petauspatjaan lakanat pussilakanaksi. Ei tarvitse tuuletusta varten edes ottaa lakanaa pois, pelkkä petari lakanoineen vaan tuulettumaan.
Voit myös ommella uuden patjanpäällisen, jolloin jatkopala pysyy sisällä.
Joustorfoteelakana, joka siis taittuu patjan alle kuminauhoilla, olisi yksi vaihtoehto, mutta niitä on vain standardimittaisia. 150 cm pitkään patjaan muotoonommellun joustorfoteelakanan voisi tehdä niin, että ostaa standardimittaisen ja leikkaa keskeltä palan pois, ompelee sillä tavalla lyhyemmäksi.
Patjan leveyshän on standardi, 80 cm.
Toivomiasi petauspatjapusseja voit tehdä ihan itse.
Siis osaathan varmaan ommella? Olethan ommellut lakanatkin?
Loppujen lopuksi se ompeluhomma ei ole vaikeaa. Suoraa saumaa, ja jos patjanpäällystä, niin ne kulmat, niin asettuu patjan päälle. Aikaa ja pikkasen vaivannäköä tietty, koska en usko että valmiina noita saat.- Kotirouva
Jotakin tuon tapaisia ajatuksia minullakin on ollut. Mutta täytyy tunnustaa että minä en osaa ommella, vaan äitini on omplannut lastemme alulakanat. Olen kertakaikkiaan aivan surkea kaikenlaisten ompeluhommien suhteen. Mutta eihän se petauspussi ole vaikea tehdä. Se joustofroteelakana olis kätsä, jos sais valmiina.
Saatan harkita sitä joustofroteelakanan halkaisujuttua. Toisaalta vois ostaa aikuistenkoon petauspussit ja lyhentää ne 150 cm sopiviks.
Mutta jännää että ei tehdasvalmisteisesti näitä saa. Ehkä niiden kysyntä on niin pientä, ettei valmistaminen kannata. - äiti 54
Kotirouva kirjoitti:
Jotakin tuon tapaisia ajatuksia minullakin on ollut. Mutta täytyy tunnustaa että minä en osaa ommella, vaan äitini on omplannut lastemme alulakanat. Olen kertakaikkiaan aivan surkea kaikenlaisten ompeluhommien suhteen. Mutta eihän se petauspussi ole vaikea tehdä. Se joustofroteelakana olis kätsä, jos sais valmiina.
Saatan harkita sitä joustofroteelakanan halkaisujuttua. Toisaalta vois ostaa aikuistenkoon petauspussit ja lyhentää ne 150 cm sopiviks.
Mutta jännää että ei tehdasvalmisteisesti näitä saa. Ehkä niiden kysyntä on niin pientä, ettei valmistaminen kannata.Kerrossängyt helppo pedata AVA-päiväpeitteillä, hinta on normaalia peitettä kalliimpi, voin sanoa että tulee pedattu. Suosittelen! www.avaroom.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä242465- 911004
- 58871
- 66845
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26827Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6797Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37790Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.63762Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75684Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu131678