Mahtava uutinen KP24.fi sivulla:
Soite haluaa eroon Kyytikeskuksesta
Soiten hallitus aikoo irtisanoa Kyytikeskus-sopimuksensa. Toimitusjohtaja Ilkka Luoman esitystä käsitellään maanantaina pidettävässä hallituksen kokouksessa.
Luoma perustelee esitystään Soiten saamalla runsaalla negatiivisella palautteella, joka on koskenut niin Kyytikeskuksen teknistä ratkaisua, kuljetuspalvelun saatavuutta ja epävarmuutta, asiakaspalvelun tasoa sekä virheitä kuljetusten aikatauluissa ja osoitteissa.
Vihdoinkin Ilkka Luoma osoittaa omaavansa edes hiukan "munaa"....
Päivän paras uutinen Soitelta
34
547
Vastaukset
- Vihdoinko
Toivottavasti muut päättäjät ovat myös irtisanomisen kannalla. Näin päästäisiin eroon tuosta pahamaineisesta ja ikävästi poliitikkoihin lonkeronsa virittänyt yritys.
- uskootaiei
Jaaha, jotenkin tuntuu että onko kaikki todella niin pahamaineista ja huonosti ollut ko kyytikeskuksella joka ei ole vielä alkuun päässyt. En tiedä uskoakko kaikkea mitä kirjoitellaan, mutta varmaan pakko rauhoittaa tilanne.
- kollimuori
Hyvä "uskootaiei" nyt on paras uskoa, sillä tämä kansanosa joka tässä on joutunut kärsimään ei todellakaan lähtisi joukolla lööperiä puhumaan !
- Transitnainen
uskootaiei kirjoitti:
Jaaha, jotenkin tuntuu että onko kaikki todella niin pahamaineista ja huonosti ollut ko kyytikeskuksella joka ei ole vielä alkuun päässyt. En tiedä uskoakko kaikkea mitä kirjoitellaan, mutta varmaan pakko rauhoittaa tilanne.
Kansa on kantansa ja kokemuksensa esittänyt.Pulinat pois.
- tutuksiensin
En usko että ihan noin huonosti on ollut mitä kaikkea on kirjoiteltu... Kyllä pitäisi olla edes kuukausi-pari antaa olla kokemusta kuljetuspalvelulla joka aloittaa toiminnan. Paikat ja kohteet on tultava tutuksi ensin, niin ne on olleet aikanaan opittavana myös edellisillä kuljettajilla jne.. Mutta hyvä että saatte tahtonne läpi jos ette ole tyytyväisiä olleet aloitukseen.
- invapotero
Vai pitäisi vielä ryhtyä koekaniiniksi. Siihen olisi voitu valita terveistä ihmisistä 1900 henkeä joilla olisi testattu systeemin toimivuus eikä kiusata hätää muutenkin kärsivää kansanosaa....
- tutuksiensin
invapotero kirjoitti:
Vai pitäisi vielä ryhtyä koekaniiniksi. Siihen olisi voitu valita terveistä ihmisistä 1900 henkeä joilla olisi testattu systeemin toimivuus eikä kiusata hätää muutenkin kärsivää kansanosaa....
Mistään koekaniineiksi joutumisesta ei ole kyse invalidien kohdalla... vaan heitä kuunnellen parantaen toimintaa uuden kuljetusfirman alkukankeudet huomioiden. Ja siinä mielessä kyllä koe viikot olisi olleet ok ja koe viikkoihin varautuen/ymmärrystä oltava myös apua tarvitsevilla, heidän hyväksi se toiminta on.
- invapotero
Kotinsa vankina olevalle koeviikot ovat olleet yhtä piinaa, varsinkin kun hyvä ja toimiva kuljetuspalvelu lopetettiin, säästösyihin vedoten, ja tilalle otettiin kuljetusfirma jolla on kokemusta vain pakettien siirroista! Tässä tarvittaisiin enkelin kärsivällisyys ja ymmärrys jotta tämän hyväksyisi ja mieltäisi sen muka jonkun hyväksi tehtynä mukisematta. Ja toiminnan muuttaminen ei suinkaan ollut tarkoitettu kohderyhmän hyväksi ! Vaan säästöjen toivossa...
- Asialla_on_mont_puolta
"... tilalle otettiin kuljetusfirma jolla on kokemusta vain pakettien siirroista..." Eikö niitä "henkilöiden siirtoja" ole yhä tekemässä ihan ne samat liikennöitsijät kuin ennen tämän kyytikeskuksen aloitamista? Aika yksipuolista on mielestäni käynnissä oleva keskustelu. Osa autolijoista "mainostavat" (julkaisevat kirjoituksia paikallislehdissä) missä tuovat esille heidän halun palvella parhaalla mahdollisella tavalla. Oma sukulaiseni käyttää näitä palveluita n. 2 krt/vko. Hän ei ole ollut tyytyväinen muutokseen, ennen sai kuljetuksen milloin vain halusi. Hän tosin ymmärtää, että tällä järjestelyllä on pyritty säästöihin. Hänen mukaan tietyt autoilijat kyllä ovat kovia kertomaan kyyditettäville, että "...voi soittaa suoraan, niin ei tarvitse kyytikeskukseen jonottaa eikä tilata 2 tuntia etukäteen...". Minun mielestäni tämä ei osoita mitään todellista yhteistyötä, vaan autolijoiden oman edun tavoittelua ja toisen toimijan moittimista. Kuka on tämän 2 tunnin säännön määritellyt? Kaikki syyttää siitä keskusta joka vain toimii kuten palvelun hankkija (Soite) on asian määritellyt. Autoilijoita (ei kaikki) pelottaa taksiautoilun vapautuminen ja sen mukana tuleva kiristynyt kilpailu. Kuka nyt haluaa saavutetuista eduista tinkiä, ei palvelua käyttävät henkilöt eikä taksiautolijat. En ymmärrä miten ihmiset luulevat aina asioiden olevan niin mustavalkoisia... Veronmaksajana kannatan vahvasti sitä, että pyritään löytämään uusia tapoja millä voidaan saada kuluja kuriin.
- likaistakaikiltaosin
Jostain luin että on niitäkin jotka ovat olleet tyytyväisiä palveluun jos joku puolentunnin odottelu oli jollain ollut mutta ei hänkään pitänyt sitä pahana vaan täysin ymmärrettävänä. Samoin oli kirjoitus jossa mainittiin että tyytyväiset ovat hiljaa.
Varmaan jälkipyykki on likaista ja sitä puidaan pitkään kaikilta osin, sen vaikutelman tuosta saa. Kähmintää varmasti on esiintynyt kuka milloinkin kyyditettävän saa ja loppausta ja mustamaalausta sen eteen tehty. - sotkua
likaistakaikiltaosin kirjoitti:
Jostain luin että on niitäkin jotka ovat olleet tyytyväisiä palveluun jos joku puolentunnin odottelu oli jollain ollut mutta ei hänkään pitänyt sitä pahana vaan täysin ymmärrettävänä. Samoin oli kirjoitus jossa mainittiin että tyytyväiset ovat hiljaa.
Varmaan jälkipyykki on likaista ja sitä puidaan pitkään kaikilta osin, sen vaikutelman tuosta saa. Kähmintää varmasti on esiintynyt kuka milloinkin kyyditettävän saa ja loppausta ja mustamaalausta sen eteen tehty.Otan asiaan kantaa. Kyytikeskuksen järjestämän kuljettaja oli mukava ja ymmärtäväinen ja kyyti sotku ei ollut hänen syy... Mutta muuten ei kehuja tule. Kyytikeskus ei tiedä millainen auto kuskilla on. Kyytikeskuksen mielestä kaksi pyörätuolia mahtuu samaan autoon. No ei mahtunut. Mihin kyytikeskus meinasi että toinen pyörätuolilla oleva asiakas istuu? No ei mahtunut toinen asiakas kyytiin vaan joutui odottamaan toista kyytiä.
Kyytikeskukselle sanoisin herätys ja miettikää uudestaan kun kyydit järjestätte, kun vielä asiakkaat olivat sanoneet pyörätuoli mukana.
Ei tullut luottoa kyytikeskukseen.. Mielummin kallis taksi kun tuollaista, kun ainakin silloin tietää että mahtuu kyytiin ja pääsee perille.
Tästä se säästö tulee kun ei uskalla luottaa että mahtuu kyytiin vaikka on tilatessaan sanonut pyörätuolilla oleva asiakas.
- invapotero
Uskomatonta että aina, asiassa kuin asiassa ihmiset alkavat puolustaa sitä osapuolta joka on toiminut väärin tai muuten vaan on liikkeellä "väärillä" papereilla. Jopa murhamiehet saavat ihmisten sympatiat puolellensa ja ne oikeasti kärsivät, ennen pitkää lynkataan....
- jäljetjohtaa
Höpö, höpö "invapore"!!! Ja vielä murhamiehetkin vedät tähän... HÄVETKÄÄ!
- Potatis
Enpä usko, että Bjarne Kalliskaan ihan kevyin perusteluin sanoutui irti Speysin hallituksesta tai miksi Ilkka Luoma ehdottaa sopimuksen irtisanomista. Tuskinpa muutamat kirjoittelut siihen on vaikuttaneet. Minusta tämä on ollut vuosisadan huijaus! Voisi sanoa, että Speys levisi kuin Hansin paska!
- ainoastaansiksi
Siis ainoastaan siksi kun tästä nimimerkein kuin nimellä jotkut lataa omia mielipiteitään lehdissä jne.. Niin totta.
- sotkua
Hei minulla on idea että terveillä voisi testata tuo kyytikeskus tarjoaman palvelun ja tulkaa sitten testi jakson jälkeen kertomaan mitä mieltä olitte.
Olisi ollut paljon järkevämpää että kyytikeskus olisi anonut lisää aikaa ennenkun aloittaa palvelun tuottamisen, jotta asiakkaat saisivat hyvää palvelua.
Miksi oli niin kiire ettei voitu aloittaa palvelun tuottamisen vasta testikokeilun jälkeen jolloin he jotka ovat siellä töissä eivät saisi asiakkaalta kiukkuinen vastaanottoa kun palvelu on viivästynyt tai auto ei tule.
Ei se kuitenkaan vika tai kyytikeskuksen vika vaan järjestelmän muutoksen kun tieto ei kulje eteenpäin. - Vaiterveellä
Eikös heillä pitänyt olla jo kaikki valmiina toukokuussa! Ei kai kukaan puolivalmista tarjoa!
- mollaajat
Aina on alkuun käynnistys vaikeuksia alkuvaiheessa harjoittelusta huolimatta.
Lehtien palstoille on kuljettajia kirjoittanut nimimerkein ihan vaan kateudesta mollatakseen..., löylyä lisäten.
Se on totta että ei koko loppuelämän ole tuttu kuljettaja kuskaamassa ketään... siihen on vaan varauduttava jokaisen.
- eivätpullistele
Tässä on myös paljon isoimmista asioista kyse kuin harjoittelusta .
Tässä on myös kyse vakavasta poliittisesta kähminnästä .
Uskonnolliset tahot ovat tavallisesti kähmintöjen takana
Se lisääntyy valtavasti .
Tänään Soten Hallituksen kokous . - Järjetön_päätös
Vain kaksi suoraselkäistä Soiten hallituksessa Nurmi ja Lahti. Nyt tämä kurjuus jatkuu vielä 6kk:tta ja mitä sitten jos heillä on seuraavassa tarjouskilpailussa edullisin tarjous?
Miksi peliä ei vihelletty nyt heti poikki? Kaikkien hallituksen jäsenten nimet esiin, niin nähdään ovatko he kepulaisia kaikki? - ettäsilleenn
Soiten hallituksen kokoonpano 2017-
Jäsen (Varajäsen)
Veikko Laitila, pj, Kokkola (Riitta Rahkola, Kokkola)
Pekka Nurmi, I vpj, Kokkola, (Max Björkskog, Kokkola)
Tomi Kivelä, II vpj, Kokkola (Jari Mäkelä, Veteli)
Anneli Palosaari, Kokkola (Paula Kokkola , Kokkola)
Anja Törmä, Kannus (Tuija Leivo-Rintakorpi, Veteli)
Antti Hietaniemi, Perho (Esa Kalliokoski, Perho)
Piia Rautiola, Kannus (Erkki Lassila, Veteli)
Marjo Salmi, Kokkola (seija Haapalehto, Kokkola)
Mauri Lahti, Kokkola (Markku Luomala, Kaustinen)
Jaana Kallio, Kokkola (Pirkko Häli, Kokkola)
Mats Brandt, Kokkola (Hans Snellman, Kokkola)
Kuntien edustajat:
Veteli: Erkki Lassila - Virkamiehen_vastuu
En oikein ymmärrä miten ihmiset eivät näe savun läpi... Kaikki lähtivät "keltaisen lehdistön"-kyytiin ja uskoi sen antamaan "faktaan". Nyt Soite kilpailuttaa tämä palvelun uudestaan, painakaa tämä mieleen, ja se tulee noudattamaan ihan samansuuntaisia palveluita kuin nykyinen käytössä oleva. Ei tule palaamaan takaisin se aika kun asiakas soitti tutulle taksikuskille ja tilasi kyydin, se aika on ollutta ja mennyttä. Kyytien yhdistämiseen tähdätään ja jotta se pystytään mahdollisimman tehokkaasti toteuttamaan, niin se vaatii suunnittelua (=asiakas tilaa kyydin "tuntia" ennen toteutusta). Ylen sivuilla Soiten hallituksen jäsen Brandt myöntää, että Soiten puolelta on ollut virheitä esim. asiakasprofiilien kanssa. Tässä yksi esimerkki asiasta mikä laitettiin kyytikeskuksen piikkiin, vaikka asiakastiedoista tulisi kaiken järjen mukaan vastata Soite (kuten Brandt myöntää). Onko kukaan missään vaiheessa tullut ajatelleeksi, että alun vaikeuksia jälkeen, palvelu vastaisikin Soiten asettamia vaatimuksia? Onko Soite pesemässä omat kätensä ja siirtää kaiken vastuun palveluntuottajan piikkiin? Jokainen joka medioissa asiaa kommentoi, on varmaan perehtynyt ulkopuolisen konsultin antamaan lausuntoon sopimuksen purkamisen osalta? Siinä tulee aika selvästi ilmi, että alussa homma ei toiminut mutta tilanne on saatu korjattua vaadittavalle tasolle eikä perusteita sopimuksen purkamiselle ole. Miksi ei hallitus lähtenyt tukemaan Pekka Nurmen esitystä jos palvelu on oikeasti niin huonolla tasolla kuin annetaan ymmärtää? Ehkäpä syy on siinä, että tällä hetkellä Soite saa juurikin sitä palvelua mitä se alunperin on pyytänyt... Onkohan kuitenkin niin, että kaikki, pl. Nurmi ja Lahti, ovatkin viisaita ja ymmärtävät seuraukset kun puretaan sopimus ilman pätevää syytä. Mielenkiintoista nähdä miten asia etenee seuraavat 6 kk ja erityisesti siinä vaiheessa kun uusi kilpailutus käynnistyy. Kuka onkaan se rohkea Soitessa joka lähtee seuraavaksi palvelua uudistamaan/kehittämään. Kuten jo aikaisemmin kirjoitin, paluuta vanhaan (aikaan ennen kyytikeskusta) ei ole. Toivottavaa on, että Soite ei lähde toistamiseen "soitellen sotaan" :)
- mustakylki
Olen samaa mieltä kirjoittajan kanssa.
Tässä on Soite enempi syyllinen kuin kyytikeskus.,.. Eikä aktiiviset palvelunsaajat ole olleet ajantasalla tai ovat mutta haluavat kääntää asiat toisin kun oma lehmä ojassa, kun haluttaisiin sille tutulle kuljettajalle töitä jne,, Vaikka kuinka hyvä toiminta olisi kehittynyt niin halutaan palata vanhaan ja siinä näyttelee suurta osaa muutama henkilöä, joita sitten Nurmi ja Lahti on lähtenyt tukemaan.... - Yhdistelyä
Kuka on maininnut, että halutaan palata vanhaan?Tyhmäkin tietää, ettei se tule kysymykseen. Osaa niitä kyytejä yhdistellä muutkin, sitä kait tarjouspyynnössäkin on vaadittiin.
- JOO-tai-EI-kysely
Liian pitkä eli älä selittele.
Ulkopuoliset konsultit tarkoittaa, että kaupugin virkoihin on valittu "vääriä" henkilöitä ja poliittiset tunarit on äänestetty kuntavaaleissa.
Parempaan tulokseen päästään, jos kuntalaisilla olisi EI ja JOO sivut, eli ratkaistaan kaikki asiat netissä JOO tai EI kyselyllä pankkitunnuksilla sivulle ihan kuin oma kantaan. - tyhmätyhmätyperin
Yhdistelyä kirjoitti:
Kuka on maininnut, että halutaan palata vanhaan?Tyhmäkin tietää, ettei se tule kysymykseen. Osaa niitä kyytejä yhdistellä muutkin, sitä kait tarjouspyynnössäkin on vaadittiin.
Kyllä se on kirjoitteluista käynyt ilmi, että palvelua tarvitsevissa on sellaisia jotka pitävät vanhasta mallista kiinni. Tyhmempikin on sen tullut lukeneeksi ja huomanneeksi monessa...
- Kyytiinhanke
Turha vetää mitään keltaista lehdistöä tähän mukaan. Tässä ois kyllä tutkimisen paikka. Vaikka ihan vuodesta 2015, kun valittiin kyytikoordinaattori/ projektipäällikkö taloon. Mielenkiintoiset on kuviot olleet.
- liian-paljon
Noin 6kk jatkoaikaa se pitäisi tapahtua harjoittelijan "palkalla" sitten uusi kilpailutus ja sama jatkaa koska sillä on ollut aikaa harjoitella.
Noin olisi heti pitänyt menetellä, totean että samat kokkolan tunarit olivat asialla.
Joissakin tapauksissa:
Edullisin tapa olisi, että jos joku tuttava haluaisi kuljettaa niin heille voisi maksaa kilometrikorvauksen, siinähän olisi sitten myös matkaseura mukana. - puuha-mies
Kannatan ilman konsulttien tutkimustuloksia.
"Ulkopuoliset konsultit tarkoittaa, että kaupugin virkoihin on valittu "vääriä" henkilöitä ja poliittiset tunarit on äänestetty kuntavaaleissa.
Parempaan tulokseen päästään, jos kuntalaisilla olisi EI ja JOO sivut, eli ratkaistaan kaikki asiat netissä JOO tai EI kyselyllä pankkitunnuksilla sivulle " - mitenkäy
nyt alkaa soitessa yt-neuvottelut
- Ei_riitä_Soitellakaan
Jos Kokkola pääsee tavoitteeseensa, että 14 milj.€ pitää Soiten säästää, niin haluan nähdä ne tv ja lehtijutut sitten hoidon puutteesta.
Tässä alla on hyvä esimerkki miten vastuulliset hyvinvointijohtajat toimivat kuntien järjettömiin vaatimuksiin. Laki vaatii tietyt asiat hoidoilta, ei kuntien päättäjät voi jättää vanhuksia ja vammaisia hoitamatta, vaikka haluaisivatkin.
IS:
" Rahoituspohjaa 40 miljoonaa euroa vähemmän kuin pitäisi.
Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymän toimitusjohtaja Eetu Salunen eroaa tehtävästään. Syyksi hän ilmoittaa yhtymän tiedotteessa sen, ettei tämän vuoden talousarvio riitä nykyisen palvelutason ja toimipisteverkon ylläpitämiseen.
– Talousarviossa pysyminen edellyttää palveluverkon rankkaa karsimista ja satojen ihmisten irtisanomista. En usko, että tähän päästään julkisen sektorin pelisäännöillä. Olen erittäin huolissani siitä, riittääkö rahoituspohja ikääntyneiden hyvään hoivaan, Salunen sanoo tiedotteessa." - epätietkaupunkilai
mikä on tilanne tänä päivänä? toimiiko kyytikeskus?
- Anonyymi
Taksien käyttö aivan hirveää vetelin keskustassa taksit ajaa peräkkäin kummassakin autossa vain yksi asiakas ja määränpää Tunkkari . Voi mitä rahan tuhlausta. Missään muualla ei tällaista. Laskekaa päättäjät miten taksit huonontaa Soiten tilannetta vetelissä. Siis aivan hirveää.
- Anonyymi
Vai munaa.. pitääkö miehet siellä korsettia vaan miten pysyy koossa, kun on niin vetelää touhua etenkin hoitajat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1703253
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541859Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471799Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591684- 771584
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411510Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811369The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581132
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251115