Olen aloittamassa taas taimikasvatusta ja ajattelin rakentaa hyllyn ikkunaan, jotta taimet saavat kunnolla valoa. Olisiko kenellä vinkkejä, mitä kannattaa ottaa huomioon?
Oma ideani on tehdä riippuva hyllykkö 125-millisestä laudasta (maalaan valkoiseksi). Kiinnitän hyllylautojen päihin, ylä- ja alapuolelle, koukut ja niiden avulla hyllyt toisiinsa ohuella kettingillä, ja sitten koko hökötyksen verholaudan takana katossa oleviin koukkuihin. Lautojen reunaan naulaan vielä rimat, etteivät purnukat putoile.
Luuletteko tämmöisen toimivan?
Tiedän, että kukkalamppujakin on, mutta en jaksaisi ruveta sähköhommiin.
Taimet ikkunaan
3
785
Vastaukset 3
- Satu
on tällainen taimihyllykkö. Olen laittanut kaksi sopivan pitkää ketjua roikkumaan ikkunan eteen. Sinne sopivin väli matkoin poikittain ketjut.Näitten ketjujen päälle olen laittanut 20 cn leveät lasilevyt. Näin olen saannut neljä hyllyä taimilleni eikä ne vie niin paljoa tilaa pöydillä. Ja kissakin antaa purkit olla!
- mimmi
millä ihmeellä sait hyllyn kiinni seinään/kattoon? entäpä ruukut: kuinka paljon ne painavat? montako ruukkua sulla on kullakin hyllyllä?
itse toivoisin samanlaista. - Satu
mimmi kirjoitti:
millä ihmeellä sait hyllyn kiinni seinään/kattoon? entäpä ruukut: kuinka paljon ne painavat? montako ruukkua sulla on kullakin hyllyllä?
itse toivoisin samanlaista.Meillä on kattoon laitettu keinu koukut. Tiedätkö sellaiset millä muksujen keinut laitetaan ulos roikkumaan. Selitän hieman paremmin hyllykön systeemin. Minulla on kaksi n. 2 m pätkää ketjua. Taitoin ne yhteen ja sinne ales laitoin kumiletkusta 20 cm pätkän jonka olen halkaissut.Näitten päälle tulee alin hylly. Sitten otin taas 20 cm pätkän ketjua jonka kiinnitin ketjuun .toiseen ketjuun samoin asmalle korkeudelle. Hyllyjä voi laittaa niin monta kuin ikkunan koko antaa myöden. Sitten ne lasi levyt laitetaan näitten lyhytiiten ketjujen varaan. Mulla on hyllyt aina olleet täynnä. Hyvin on pysynyt. Olen laittanut vähän eri korkeuksiin hyllyt että saan erilaiset ruukut mahtumaan. Jos et saannut selkoa niin laita vaikka osoite niin lähetän kuvan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1812945- 861280
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2421087- 1241045
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä84936- 92781
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun104667Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa55665Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid104589- 38572