Viimasuoja?

Talvi.tulossa

Mistä saiai tehtyä viimasuojan kotikonstein? Aaltopahvi ei tahdo koko talvea kestää muovitettunakaan ja peltisepän työkaluja ei ole. Joten hyviä vinkkejä, kiitos!

6

240

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kfkfkfnfkfk

      Itse tein kumimatosta leikkaamalla ja kiinnitin nippusiteillä. Hyvin pysyi ja kuntonsa puolesta kestäisi vaikka seuraavat kymmenen vuotta.

      Oma asiansa sitten, että onko koko viimasuojasta hyötyä ja mihin laitettuna on? Itse laitoin jäähdyttimen eteen, mutta eihän jäähdyttimessä vesi kierrä ennen kuin koneessa on ylilämpöä. Pitäisikö täksi talveksi laittaa jäähdyttimen alapuolella olevan aukon eteen?

      Ei tuo kumimatto tietenkään tiiviisti kaikkea viimaa estänyt, mutta ei kai välttämättä ole hyväksikään?

      • ajoviimaa_vastaan

        Ajoviima jäähdyttää suoraan moottoria ja imupuolen ilmaputkistoa. Turbokoneissa ajoviima viilentää myös välijäähdyttimen kautta kulkevan ilman niin kylmäksi, että kone voi hyytyä. Viimasuojan tarkoitus on estää juuri tätä jäähdytysvesikierron ulkopuolista viilennystä.


      • Fgjvdsdjhvc
        ajoviimaa_vastaan kirjoitti:

        Ajoviima jäähdyttää suoraan moottoria ja imupuolen ilmaputkistoa. Turbokoneissa ajoviima viilentää myös välijäähdyttimen kautta kulkevan ilman niin kylmäksi, että kone voi hyytyä. Viimasuojan tarkoitus on estää juuri tätä jäähdytysvesikierron ulkopuolista viilennystä.

        Eli ilmeisesti nimenomaan sinne alas suojat, jäähdyttimen eteen melko turhaa.


      • Hyvä_kapine
        Fgjvdsdjhvc kirjoitti:

        Eli ilmeisesti nimenomaan sinne alas suojat, jäähdyttimen eteen melko turhaa.

        Pitäähän se suoja lauhduttimen ja jäähdyttimen kennot puhtaampana, kun suolasohjo ei tuki niitä hiekallaan.


      • Talvi.tulossa

        Kumimatto lienee liian lepsua, pitäisi olla jäykempää. Lattiapäällysteenä käytetty muovimatto? Onko liian ohutta ja lepsua ja mistä saa paloja?
        Pitää peittää kaikki keulassa olevat ilma-aukot. Ei kuitenkaan jäähdytintä, joka saa tarvittaessa ilman sähkötuulettimen avulla muualta, siis jäähdyttimen ja maskinsuojan välistä. Se suora viima pitää vain estää.
        On moottorille ihan eri asia, tuleeko jäähdyttimeltä tuleva vesi sinne esimerkiksi -20 asteisena vai vaikkapa 60 asteisena. Kuluminen ym ovat aivan eri luokkaa!


    • Muuta_hyötyä_on

      Nykyiset alumiiniset ilmastoinnin lauhduttimen, öljynjäähdyttimen ja jäähdyttimen kennot syöpyvät herkästi ja suola pahentaa syöpymistä. Erityisesti kennojen lamellit katoavat kuin tuhka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      139
      1852
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      129
      1067
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      109
      1050
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      961
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      908
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      53
      789
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      687
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      647
    9. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      642
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      238
      641
    Aihe