Soveltuuko ko. objektiivi miten hyvin täyskennoiseen; 5D MK2 ?
Tamron 18-400 Q
8
2369
Vastaukset
- cgm
Ei kai mitenkään, sillä kyseinen objektiivi on kroppikennoiselle ja Canonilla on niissä erilainen kiinnitys.
Huomasit kai, että kyse on Tamronin objektiivista. Kyllä se käy täyskennoiseen. Toki tulokset voivat olla luovia.
- Canonisti_____minäkin
Juuri noin. Itse ostaisin Lomografiaan vähän toisen tyyppistä kalustoa.
- Amatööriedelleen
Lomografiaan ?
- Canonisti_______minäkin
Amatööriedelleen kirjoitti:
Lomografiaan ?
Kuvakerronnassa käytetään heikkolaatuisien objektiivien virheitä osana kuvakerrontaa. Kamerat ovat usein venäläisiä tai kiinalaisia.
https://www.lomography.com
Tyylisuunta on saanut nimensä neuvostoliittolaisesta Lomo-kamerabrändistä, joka on tyypillinen tasalaatuisen sosialistinen taidonnäyte. Siis laatu on tasaisen surkeaa.
https://www.bhphotovideo.com/c/product/513317-REG/Lomography_505_LC_A_Compact_Automat_Camera.html
Venäläisten kameroiden saatavuus on heikkoa, joten kiinalaiset tekevät niistä nykyään kopioita.
Yleensä käytettäessä järkkärirunkoa ostetaan vähän halvempi objektiivi. Lensbaby mm. tuottaa tähän välineitä, mutta varmaan tuolla Tamronillakin irtoaa.
- jhdsgahgf
Ei sovellu. Pitäisi olla pienikennoinen runko. Kinokennoisella ei tuon objektiivin kuvaympyrä täytä kinoa, vaan kuvan reunat jää mustiksi.
Mustat reunat voi tietysti cropata pois.
Muuten objektiivi olisi hyvä matkalinssi, vaikkakin se ei ole optisesti kovin hyvä.
Laajakulmapäässä hyvä, mutta 400 millisenä käyttökelvoton F 16 suuremmilla aukoilla.
https://www.ephotozine.com/article/tamron-18-400mm-f-3-5-6-3-di-ii-vc-hld-review-31259- Amatöörik
Amatöörillä oli aiemmin Canonin 450 croppi ja reissussa. Tamron 18-270.
Jolla ei varmaan kultasilmäfiinistelijöiden mukaan saa kuin suttua, mutta ihan kohtuullisia reissukuvia tuli otettua. - Canonisti______minäkin
Amatöörik kirjoitti:
Amatöörillä oli aiemmin Canonin 450 croppi ja reissussa. Tamron 18-270.
Jolla ei varmaan kultasilmäfiinistelijöiden mukaan saa kuin suttua, mutta ihan kohtuullisia reissukuvia tuli otettua.Runko on ollut aikoinaan ihan hyvä. Rungot ovat toki kehittyneet tuosta. Dynamiikka on parantunut ja tarkennus nopeutunut. Pikseleitäkin on tullut lisää, mutta se ei ole oleellista. Tuo 12 megapikseliä riittää näytöllä tai kymppikuvissa mainiosti.
Käytin muinoin matkakuvauksessa yhdistelmää 350D f/1.4 50 mm f/2.8 16 mm Zenitar laajakulma. Sen 8 megapikseliäkin on monasti ok, mutta croppivaraa ei kyllä ole. Kannattaa valita objektiiveja, joilla saa eniten irti rungosta.
http://www.kenrockwell.com/zenit/zenitar-16mm.htm
Zenitarin reunojen virheet eivät haittaa croppikennoisessa. Viisikymppinen taas on vanha työhevonen. Ei loista missään, mutta on luotettava. Väitän, että silloin käyttämässäni objektiiviyhdistelmässä on enemmän käyttökelpoisia polttovälejä kuin tuossa Tamronissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741