Kokkolan talouden kriisitesti

Kokkolan kaupunginhallitus ei selviytynyt kriisitestistä jolla Kokkola olisi tulevaisuudessa irtautunut kriisikuntakriteereistä.

Vastustus kultuurin säästöistä tulee johtamaan siihen, että kun todella suuret säästöt ja leikkaukset tulevat ratkaistaviksi, niin vastustukset tulevat moninkertaistumaan.

Toivoa voi vain, että kaupuginvaltuustosta löytyisi "maalaijärkeä" jolla mitätöidään huuhaa hallituksen päätös ja palataan kaupunginjohtajan linjalle, eli säästetään ja leikataan tasapuolisesti ja oikeudenmukaisesti.

Talousarvio sisältää riskejä, jos kaikista suunnitelluista säästöistä ja leikkauksista poistetaan samassa suhteessa "rahaa" kuin kulttuurista, niin talotta ei saada kuntoon tällä vuosisadalla.
22217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Höpö höpö.Harrasta sinäkin kulttuuria niin pysyt mieletäsi terveenä.

Äänestä
  • Harrasta sinäkin liikuntaa se ei maksa mitään jos kävelee luonnossa siellä pysyy terveempänä ja sekin on kulttuuria.

    Äänestä

  • laaja-tutkimus kirjoitti:

    Harrasta sinäkin liikuntaa se ei maksa mitään jos kävelee luonnossa siellä pysyy terveempänä ja sekin on kulttuuria.

    Menkää uimaan se kohentaa älykkyyttä.

    Äänestä

  • simmakäsipohja kirjoitti:

    Menkää uimaan se kohentaa älykkyyttä.

    Uimahalli maksaa vuosittain miljoonia!
    Pääsylipputulot kattaa ehkä hallin valaistuksen loput tulee "yhteiskunnalta".
    Menkää mereen uimaan, ei maksa mitään!

    Äänestä

  • luonto_on_yes kirjoitti:

    Uimahalli maksaa vuosittain miljoonia!
    Pääsylipputulot kattaa ehkä hallin valaistuksen loput tulee "yhteiskunnalta".
    Menkää mereen uimaan, ei maksa mitään!

    Maksaa maksaa, mutta hyötysuhde / käyttö tuo säästöjä kaupungille.
    Terveyspuolelle huomattavia säästöjä käynti uimahallissa säästää käyntejä lääkäreissä.

    Äänestä

Kokkolan kaupunginhallitus istui kellon ympäri talousarviota käsitellessään.
Kokkolan kaupunginhallitus istui torstaina 12,5 tuntia välipalataukoineen vääntäessään kaupunginjohtaja Stina Mattilan käsistä tullutta ensi vuoden talousarviota. Puheenvuoroja esitettiin yli sata.
Miljoonista kun päätetään niin istunnot tulevat kestämään "viikkoja" tai sitten kun ei ymmäretä mitä päätetään, niin nuijitaan parissa tunissa.

Pitkä istunto, jossa tärkeintä ei ollut saastöt vaan loppareitten painostus satasista vaikka säästöt ja leikkaukset koskevat miljoonia.

zzzzzzzzzzzzzzzz

Säästötöt otetaan vanhusten vaipoista ja eläkeläisten kiinteistöistä jonne kyllä löytyy maksuperusteita.
Sairaat varautukaa terveyskeskus maksut nousevat.
Päiväkodit tulevat tarkkailun alle, "lapsenvahteja" 10 lapselle riitänee yksi.
Santahaan hiihtoladut tulevat maksullisiksi.
Lumenauraus tarkkailun alle, aurataan vasta viikon kuluttua, odotellaan ensin vesisateita.
Lumivero otetaan käyttöön, koska lumentulo nostaa kustannuksia.
Liukkat kelit tulevat jäädäkseen, niillä lisätään korjaamoiden taloutta ja sitä kautta kaupungin verotuloja.

Äänestä
  • Koska+liukastumiset+lisääntyvät+ja+kaatumiset+lisääntyvät,+niin+päivystykseen+ja+terveyskeskukseen+lisämaksu,+jos+kaatuneella+ei+ole+ollut+kengissä+liukuesteitä,+polkupyörässä+nastarenkaita+ja+ei+ole+käyttänyt+polkupyöräkypärää.Nämä+kenkien+liukuesteet+estävät+tehokkaasti+jalankulkijaa+liukastumasta,+nastarenkaat+polkupyörässä+ehkäisevät+pyörällä+kaatumisia+liukkaalla+ja+polkupyöräily+kypärän+käyttö+ehkäisee+kallovammat+ja+varsinkin+liukkailla+polkupyöräilykypärä+on+ehdottoman+tärkeä+turvavaruste+pyöräillessä+ja+kypärän+käyttö+tulisi+saada+pakolliseksi+ja+myös+jalankulkijoille+pakolliseksi,+varsikin+jos+ei+käytä+liukuesteitä+kengissä+liukkailla.Liukuesteillä+100%+liukastumisista+ja+siitä+aiheutuvista+luun+murtumista+ja+pään+lyömistä+kovaan+jäiseen+katuun+olisi+voitu+estää+ja+säästää+satoja+tuhansia+euroja+hoitokustannuksia.Myös+polkupyörän+kunnollisilla+nastarenkailla+olisi+voitu+estää+yli+80%+liukauden+aiheuttamat+kaatumiset+polkupyörällä+ja+säästää+taas+satoja+tuhansia+euroja.

    Äänestä

  • Ihan hyvä hyvää, voisiko kulttuuri rahoilla ostaa ainakin ikäihmisille tarvittavat liukastus lisävarusteet.

    Kulttuurin suurkuluttajat voisivat hankia kotiin sellaiset laitteet joilla saisi kulttuurit kotiovelle omaa älykorttia käyttämällä.

    Äänestä

Nyt sitten mitataan pystyykö valtuusto tekemään päätöksiä vai sortuvat samaan saamattomuuteen hallituksen kanssa.

Äänestä

Eikö tuota viulua voi soittaa omilla rahoilla ?

Äänestä

Entisen kaupuginjohtajan saamattomat tukijat jatkavat toimintaansa, uusia tuulia ei suvaita vaikka ilmastonmuutokset ovat olleet tiedossa jo vuosia.
Ensivuoden ylijäämästä (351000 euroa) "rotat" nakersivat heti omansa.

Tavoitteet edellyttävät kuitenkin 10–15 miljoonaa euroa ensi vuoden arviota parempaa vuosikatetta. Vuosikate tarkoittaa rahaa, joka juoksevien menojen jälkeen jää jäljelle esimerkiksi investointeihin.

Tällä vuosituhannella kaupungin asioita/taloutta on hoidettu heikosti, vaikka kokkolaan on liitetty "maalaisia", niin siitä huolimatta maalaisjärki ei ole lisääntynyt.

Kultuurin säästö eurot olivat niin pieniä, että niillä vatulointi lisäävät vain kaupungin menoja.
Melkein vuoden kulttuuriverkkoselvitysten jälkeen tulokset jäävät käytännössä lähes nollaan.

Paine muilla toimialoilla kovenee, pidetääänkö kulttuuria tärkeämpänä kuin talouden kuntoon saatamista.

Äänestä

"Melkein vuoden kulttuuriverkkoselvitysten jälkeen tulokset jäävät käytännössä lähes nollaan."

Selvitykseen käytetyt rahat pitää ehdottomasti ottaa "kultuurirahoista".
Viulua ei voi soitella toisten rahoilla vuoden verran saamaatta mitään tulosta.

Äänestä

Pitää hakea Kirkon diakonissalta
kriisiapua.

Äänestä

Kokkolan talous vastuu virkamiehet vaihtoon, kun kaupungin taloutta on hoidettu huonosti ja velkaa otettu enemmän, kuin laki sallii.
Ei se ole mitään taloudenhoitoa sellainen, että kulutetaan enemmän, kuin mitä tulee ja otetan lisää velkaa ja otetaan lisää velkaa edellisen velan maksuun.
Meikäläinen ei ole koskaan ottanut velkaa ja talous on yli 200 000€ plussalla, eikä ole edes säännöllisiä tuloja.
Kaikki elämässä tarvittava on hankittu, eikä investoida mihinkään joutavanpäiväiseen.

Äänestä
  • Olisit rehellisesti sanonut että kaikki tarvittava on hankittu yhteiskunnan tuella tai jopa maksaman!

    Äänestä

  • nettomaksaja kirjoitti:

    Olisit rehellisesti sanonut että kaikki tarvittava on hankittu yhteiskunnan tuella tai jopa maksaman!

    Yhteiskunnan tukia ei ole käytetty senttiäkään, vaan on maksettu vuodessa veroja kymmeniä tuhansia€.
    Että pidä sinä kuule turpa kiinni. Siitähän ihminen laulaa, kenen leipää syö, kuten sinä, joka laulat yhteiskunnan tuista, taidat olla itse yhteiskunnan tuilla elävä loinen!!!!!!!!!

    Äänestä

  • nettomaksaja kirjoitti:

    Olisit rehellisesti sanonut että kaikki tarvittava on hankittu yhteiskunnan tuella tai jopa maksaman!

    nettomaksaja
    28.10.2017 14:19

    Nettomaksaja tietää koska on erikoistunut samaan rehelisyyteen kuin maanhallitus,
    köyhiltä siirettään varakkaille.

    Äänestä

Kulttuuri joutaa katkolle. Liian paljon turhaa touhua. Turhaa sätkyttelyä siellä sun täällä. Ei ole vaihtoehtoja vai mitä? Kertokoon kulttuuriväki mistä pitäisi säästää.

Äänestä
  • Kulttuurin kannataja politiikot estivät kultuurin säästötoimenpiteet.
    Olihan loppareita muitakin, mutta päätöksen teki huuhaa hallitus.

    Äänestä

Eikö kulttuuria voi hiestää omilla rahoilla? Ai ei voikaan, lehdessähän koko urpilaisten suku vaati torven soittoon yhteiskunnan varoja...(taas).....

Äänestä
  • Urpilaisen perhe on kallein yhteiskunnan varoilla elätetty perhe kokkolassa ikinä!
    Maksatukselle loppua ei näy!

    Äänestä

Seuraavissa vaaleissa äänestän enmmistöä eli nukkuvia se taitaa olla nousevaa kulttuuria.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laaja-tutkimus kirjoitti:

Kokkolan kaupunginhallitus ei selviytynyt kriisitestistä jolla Kokkola olisi tulevaisuudessa irtautunut kriisikuntakriteereistä.

Vastustus kultuurin säästöistä tulee johtamaan siihen, että kun todella suuret säästöt ja leikkaukset tulevat ratkaistaviksi, niin vastustukset tulevat moninkertaistumaan.

Toivoa voi vain, että kaupuginvaltuustosta löytyisi "maalaijärkeä" jolla mitätöidään huuhaa hallituksen päätös ja palataan kaupunginjohtajan linjalle, eli säästetään ja leikataan tasapuolisesti ja oikeudenmukaisesti.

Talousarvio sisältää riskejä, jos kaikista suunnitelluista säästöistä ja leikkauksista poistetaan samassa suhteessa "rahaa" kuin kulttuurista, niin talotta ei saada kuntoon tällä vuosisadalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu