En muista yhtään millainen aiemman koirani pentuaika oli.Nyt minulla on pieni 11 viikkoinen pentu joka on kolmatta päivää luonani.Pentu pelkää ja säpsähtelee ääniä varsinkin ulkona,sisällä on reippaampi.Yksin ei halua jäädä hetkeksikään vaan seuraa perästä vessaankin ja suihkuun.Miten saanpennusta rohkeamman?Vai onko kaikki pennut säikkyjä uusille äänille ja asioille ensimmäiset päivät?Haluan koirastani tasapainoisen aikuisena.Muutoin hän on kyllä hyvin leikkisä ja kiltti,ainoastaan säikkyy helposti ja pelkää varsinkin ulkona.
Ensipäivät pennun kanssa
1
330
Vastaukset
- fargot
Eivät kaikki pennut ole säikkyjä. Ainakin itselläni on jokainen pentu ollut reipas ja rohkea jo heti kun on tullut kotiin. Minulla on kylläkin ollut aina jo muitakin koiria kotona niin ehkä sekin on auttanut sopeutumisessa.
Pikkupennulle on suuri elämänmuutos joutua erilleen emosta ja sisaruksista ja jotkut pennut voivat olla herkempiä.
Pysy itse rauhallisena äläkä säälittele pentua sen reagoidessa ääniin, käyttäydy niin kuin et olisi kuullut itse mitään epänormaalia.
Totuta pentu pikkuhiljaa kaikkiin normaaliin ääniin, mutta älä vie pentua sellaiseen tilanteeseen jossa se takuuvarmasti säikähtää. Esim imurin ääni voi olla aluksi pelottava joten laita pentu ensimmäisillä kerroilla vaikka toiseen huoneeseen kun imuroit.
Kotona olisi hyvä olla oviaukossa portti, jonka läpi pentu näkee muttei voi seurata joka paikkaan. Silloin se tottuu olemaan omissa oloissaankin.
Tsemppiä uuden pennun kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301886
- 1211365
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401140Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591051- 491039
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2701017- 1341015
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet81826Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58819Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816