nuoriso laavulla

Mitä nuoriso tekee laavulla, porukkaa näyttää olevan aina paljon?
191475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Käytä mielikuvitustasi...

Varmaan tutkivat porukalla kukkia ja mehiläisiä.

Äänestä

No ryyppäävät tietysti! Joka viikonloppu on täynnä enemmän tai vähemmän humalaisia nuoria. Kannattaisi vanhempien käydä joskus katsomassa mitä nuoret siellä puuhaa, ihan vieressä todella jyrkkä ja vaarallinen rinne.

Äänestä

Sehän on vuosikausia jatkunut perinne. Helvetin iso nuotio pystyyn ja känni päälle. Välillä bongia tai jointtiakin pyöritelty ympäri nuotiota.

Jos poliisi tulee paikan päälle, niin sinne taakse pururadoille karkuun. Ja poliisit näkee jo kaukaa. Jos haluaisivat lapsia sakottaa, niin ajaisivat jäähallin pihaan parkkiin ja kävelisivät takaa.

Kyllä siellä muutenkin hengaillaan normaalisti esim. jauhetaan paskaa ja poltetaan ritulta ostettuja/sokkarista pöllittyjä röökejä. Viikonloppu iltoina siellä on lähes aina nuoria juomassa kaljaa.

Ainakin itselläni oli näin lähes 10 vuotta sitten. Sama homma jatkuu varmaan vieläkin.

Äänestä
  • Kuka Ritu myy alaikäisille tupakkaa?

    Äänestä

Kunnon kamaa käyttävät laavun ympäristössä...

Varmaan poliisi ehtii ottaa kiinni jokapuolta Suonenjokea....

Äänestä

Kokoontuvat yhteen ja puuhailevat niitänäitä mitä nuoret ovat kautta-aikain aina ajanhengen ja -tavan mukaisesti puuhastelleet.
Tänäpäivänä on ihan erilaiset tavat ja tottumukset kuin joskus esim. 50-luvulla.
Houkutuksia sortua "vääriin jengeihin" on niillä nuorilla joiden kotona ei välitetä kasvattaa ja opastaa lapsiaan (toisaalta onhan kasvatusmielessä toteutettava kurituskin rajoitettua ja valtiovallan taholta sanktioitu) kuten ennen oli jolloin myös kasvatusmetodit olivat toisenlaiset.

Äänestä

Pappa meni aiheeseen. Nyt niillä nuorilla on ne älykännykät ja netit ja viina ja naimajutut pusikoissa. Eipä ollut sillon 60-luvulla kännyköitä eikä nettiä. Lauantait oli kesällä viikon kovimpia päiviä, kun piti kantaa kiljuvesi metsään Ritomäen taakse.

Äänestä

Ihan samalla tavalla hölmöilee nykyajan teinit, kuin teinit 50 vuotta sitten. Ainut vaan, että tilastojen mukaan eivät riehu ja ryyppää yhtä rankasti. Kohta joku papparainen selittää, että sekin on älykännyköiden vika, vaikka sehän on vaan positiivinen juttu.

Äänestä

Katsovat mistä kana pissii ja sitten kukko turskauttaa.

Äänestä

Ei nykynuoret ryyppää ja ovat myös kaikinpuolin hyväkäytöksisiä. Olen lukenut yleltä monta artikkelia aiheesta ja yle ei valehtele IKINÄ.

Äänestä

Mistä nuoriso sitten saa alkoholia, kun eihön sitä myydä alle 18-vuotiaille

Äänestä

Itse myyn nuorisolle viikonlopuksi taas kukkaa ja jäykkää. Varmasti käyttävät niitä laavulla.

Ja selvennykseksi, minua ei kiinni saada noilla "kukkaa ja jäykkää". Ei ole nimittäin resursseja....

Äänestä

Ihan samaa kuin ennenkin on tehty. Joku ryyppää, joku nai, joku juttelee, joku uhka pelaa, joku grillaa, joku käyttää mömmöjä, joku älykännyköi, joku verkostoituu. eikö hän noita ole kaikenlaisia asioita tehty aina ennenkin? Kaikilla omat harrasteet.. ei taida olla vain yhtä harrastusta tai jos on vain yksi niin sitten olen vaan jo ulkona mitä tekevätkin. Voi olla nykyään kiltimpäänkin menoa mutta vähän epäilen että sitä vaan siloitellaan että samanlaista on meno ku on ollut ennenkin. Vähän epäilen kuitenkin tuota ettei juotaisi esim enää niin paljon.

Äänestä

Siellä pannaan menemään ja mennään panemaan, itse olin kerran katsomassa kyseistä tapahtumaa.

Äänestä
  • Kieltämättä on tuolla muutamaan otteeseen pantu menemään. Taisin nuoruusajan ensimmäiset käteenvedotkin tuolla saada.

    Äänestä

Mielestäni koko laavun voisi polttaa ja samalla siellä olevat nuoret.

Toivottaa; Jarmo 64v.

Äänestä

Ei laavua saa polttaa, se voi palaa jossain vaiheessa "vahingossa" jos tuli karkaa hallitsemattomasti. Merkkejä on, hiiltyneitä kohtia, sytykkeiksi revittyjä kattohuovan palasia jne... jotka tuskin on SEN suuremman nuorisoporukan tekemää.

Jos se vaikka palaisi niin kaupungin päättäjien mielestä on halvempaa rakentaa se uudelleen "nuorisotilaksi" kuin jokin kunnollinen tila/paikka missä nuoret oikeasti viihtyisivät ja voisivat kuluttaa aikaansa vaikkapa esimerkiksi yhteistyössä noiden kahden suurimman kauppaliikkeen kanssa rakentamalla laajennusosan nykyisiin sisääntulotiloihin missä luonnostaan jo liikkuu paljon väkeä. Niihin muihin "hommiin" he kyllä löytävät sitten paikkansa kun sille alkaa tuntumaan.

Äänestä

Ei ainakaan R-kioskin Rotu myy alaikäisille. Kalja voitas kuvitteellisesti myydä niin että laiha hujoppi antaa repun joka on täynnä kaljaa yms., (Vaikka asemakaava kasvatettua ruohoo). alaikäiselle kuriirille joka sitten myy kaljat laavulla tai assalla.
Jos tutumpi ja iso satsi annetaan ensin rahat joskus suoraan käteen joskus repussa hankala jäljittää kuitenkin. Kautta aikain myyntiä on tapahtunut ei poliisit vaivaudu kyttämään ei ole resursseja.

Päivä vedetään tosin uutena vuotena aloitetaan ilta vähän myöhemmin. Räplätään kännisten muijien pilluja, niille annetaan tiukkaa viinaa niin Ansku antaa ainakin pilluun.
Noin se vois mennä niinku kuvitteellisesti.
Oikeesti pärjätään mopolla ja ammutaan raketti, ei ole pillua ei kaljaa, jos ehditään niin yökirkkoon ...tai sitten jos kuitenkin yrittää sitä pil...

Äänestä

Laavulla oli ruiskuja, kun kuljin sen ohi tänään lenkilläni. Pitäisiköhän jo jonkun viranomaisen puuttua menoon tuollakin laavulla? Liehulettijätkä tuo junalla Pieksämäeltä huumeita mukanaan, eikä kukaan puutu mihinkään. Niitä myydään sitten alaikäisillekkin. Aikaisemmin sama nahkatakkinen nuorijätkä möi kaljaa aseman huvimajalla teineille.
Kyllä on loistava tulevaisuus edessämme.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hämmentynyt78 kirjoitti:

Mitä nuoriso tekee laavulla, porukkaa näyttää olevan aina paljon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu