Mitä ovat "sähköiskuntapaiset" ilmiöt sydämessä ?

peloisssani_oireesta

Mitähän ovat pahat tuntemukset sydämessä, jotka muistuttavat lievää sähköiskua, ja joka tuntuu jälkituntemuksena sekunnin päästä aivoissa ja taju on poissa "tästä maailmasta" hetken aikaa ?
Olen saanut tällaisen "kohtauksen" kolme kertaa viimeisen kuukauden aikana, luulen kuolevani samantien, kun tulee tosi äkillinen "sähköisku" sydämeen ja huono olo ja nuppi menee "pimeäksi" hetkeksi. Jälkitila/olo on tuntikausia huono. Yhden kerran mietin tosissani, olisiko parempi soittaa ambulanssi, kun vielä pystyy. Olen 67v.
En löytänyt googlella mitään vastausta oireeseen.
Onko kellään ollut samantapaista oiretta tai tietoa mitä ihmettä tämä on ?!
Apua !

1

111

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oocee

      Sydämenlyönnit ovat itse asiassa sähköimpulsseja. Olisiko se jotain siihen liittyvää, ehkä joku tai pari lyöntiä jää väliin ja seuraavaa aiheuttaa jonkunlaisen jysäyksen, kun rytmi on sekaisin ?
      Kaksoislyöntejäkin on olemassa.
      Tämä oli arvaus vain, joskus itsellänikin on lieviä sellaisia ja olen yrittänyt saada selkoa mitä ne on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      620
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      579
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      558
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      190
      531
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      522
    Aihe