Onko olemassa sivustoa, jossa yksityiset esim. alan opiskelijat tarjoavat käännösapuja? Haluaisin kirjani suomesta enkuksi, mutta oma taito ei riitä. Mielelläni käyttäisin jotain "ei virrallisia" käännöspalveluita( eli yksityinen hlö), ja edullisempaa kuin 35e/sivu tai 0,10e sana...Mietin jos näitä jostain löytyisi, joka harrastuksena ja lisäansiota haluavana tekisi ;)
Mistä löytyisi kääntäjiä
3
133
Vastaukset
- HEISKAN
Varmasti sopivia henkilöitä löytyy pilvin pimein. Itsekin pienyrittäjänä olisin kiinnostunut tuollaisesta projektista. En tiedä, onko mitään suomalaisia sivustoja olemassa, mutta upwork on hyvä palvelu ja sieltä varmaan löydät sopivan henkilön. Itse palkkaus kannattaa tehdä sivuston ulkopuolella.
- fghfdgjghk
Minäkin voisin tarjoutua kääntämään, ja aika edullisesti. Ihan kaikkea en pystyisi kääntämään, enkä roskaan viitsisi aikaani tuhlata (viimeisiä aikoja kun taidamme elää).
Ehkä kannattaisi kysellä vaikka paluumuuttajien palstoilla. Heissä saattaa olla monia hyvin koulutettuja, kauan ulkomailla asuneita ja Suomeen palattuaan - tietysti - työttömiä. Syntyperäinen englanninkielinen, suomea hyvin oppinut henkilö tietysti saattaisi olla parempi englantiin kääntämään. - Shakespera
Kaverit voi auttaa somessa kun lähetät heille sanoja ja voivat tehdä alle hinnan jos on vaikka aluksi vain vähän sanoja per tyyppi, ettei tule liian suurta urakkaa liian monien sanojen kanssa nykyisillä aikatauluillalla.
Mutta tietty Googlekääntäjä on paras ja ilmainen ja lopputulos parempi kuin harrastajilla keskimäärin, mutta tietenkin riippuu kirjasta ja kohderyhmästä, joten sikäli voisi sopia. Hieno juttu että tulee käännöskin, sillä sillä tavalla voi tavoittaa kymmeniä miljoonia ihmisiä ympäri maailmaa, ei siis mikään pieni juttu, vaikka joku voikin väittää, että onhan käyty jo kuussakin. Itsekin pyrin kirjoittamaan menetyskirjan, jossa risteilee paljon erilaisia asioita ja yritän saada käännöksen myöskin itse sille kirjalle kun se on valmis siihen ja olen muutenkin valmis julkisuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 887257
- 353403
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021826- 23934
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27891Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32863Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk47762Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60719Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt29686Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26642