Onko olemassa sivustoa, jossa yksityiset esim. alan opiskelijat tarjoavat käännösapuja? Haluaisin kirjani suomesta enkuksi, mutta oma taito ei riitä. Mielelläni käyttäisin jotain "ei virrallisia" käännöspalveluita( eli yksityinen hlö), ja edullisempaa kuin 35e/sivu tai 0,10e sana...Mietin jos näitä jostain löytyisi, joka harrastuksena ja lisäansiota haluavana tekisi ;)
Mistä löytyisi kääntäjiä
3
167
Vastaukset
- HEISKAN
Varmasti sopivia henkilöitä löytyy pilvin pimein. Itsekin pienyrittäjänä olisin kiinnostunut tuollaisesta projektista. En tiedä, onko mitään suomalaisia sivustoja olemassa, mutta upwork on hyvä palvelu ja sieltä varmaan löydät sopivan henkilön. Itse palkkaus kannattaa tehdä sivuston ulkopuolella.
- fghfdgjghk
Minäkin voisin tarjoutua kääntämään, ja aika edullisesti. Ihan kaikkea en pystyisi kääntämään, enkä roskaan viitsisi aikaani tuhlata (viimeisiä aikoja kun taidamme elää).
Ehkä kannattaisi kysellä vaikka paluumuuttajien palstoilla. Heissä saattaa olla monia hyvin koulutettuja, kauan ulkomailla asuneita ja Suomeen palattuaan - tietysti - työttömiä. Syntyperäinen englanninkielinen, suomea hyvin oppinut henkilö tietysti saattaisi olla parempi englantiin kääntämään. - Shakespera
Kaverit voi auttaa somessa kun lähetät heille sanoja ja voivat tehdä alle hinnan jos on vaikka aluksi vain vähän sanoja per tyyppi, ettei tule liian suurta urakkaa liian monien sanojen kanssa nykyisillä aikatauluillalla.
Mutta tietty Googlekääntäjä on paras ja ilmainen ja lopputulos parempi kuin harrastajilla keskimäärin, mutta tietenkin riippuu kirjasta ja kohderyhmästä, joten sikäli voisi sopia. Hieno juttu että tulee käännöskin, sillä sillä tavalla voi tavoittaa kymmeniä miljoonia ihmisiä ympäri maailmaa, ei siis mikään pieni juttu, vaikka joku voikin väittää, että onhan käyty jo kuussakin. Itsekin pyrin kirjoittamaan menetyskirjan, jossa risteilee paljon erilaisia asioita ja yritän saada käännöksen myöskin itse sille kirjalle kun se on valmis siihen ja olen muutenkin valmis julkisuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847