kun saat 9 euroa päivälle muiden rahojen päälle...se tekee 4 päivänä viikossa kuukautta kohden 144 euroa ylimääräistä vieläpä puhtaana ja saat vielä hyvät pöperöt päälle halvalla. Sillähän ylimääräisellähän ostaa jo hyvin kaljaa.
Mikä on tuo ilmaistyö
dfzzdfbzfdb
49747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
se on ilmaistyötä, koska se ei ole mikään oikea työsuhde, jos olet todella pitkään jossakin työharjoittelussa/kuntouttavassa työtoiminnassa. Kyllä niitä nyt jossain pätkissä voi aina oman mielenterveytensä tähden tehdä, mutta ei niiden pitäisi olla oikean työn korvike. Oikeasta työstä maksetaan kunnon palkka ja kerääntyy myös lakisääteiset lomat/eläke.
Ei noista kerry liiton rahakaan.
Ei,+vaan+oman+mielenterveytensäkin+takia+tuollaisia+pakkopuuhasteluja+on+hyvä+karttaa.+Kunnat+laittavat+normaaleja+työkykyisiä+ihmisiä+orjiksi,+koska+muuten+valtio+pakottaa+ne+maksamaan+jopa+70%+työnhakijan+työmarkkinatuesta.+Rahasta+tässä+on+kyse.+Laki+sanoo,+ettei+tervettä+ihmistä+saa+orjuuttaa,+mutta+lakia+ei+totella.+Mielestäni+ketään+ei+saa+orjuuttaa+eli+määrätä+pakkotyöhön+tai+-puuhasteluun+vastoin+hänen+tahtoaan.+Ei+edes+kehitysvammaisia,+juoppoja,+narkkareita.+Pitäisi+jaksaa+viedä+noita+väärinkäytöksiä+eteenpäin,+mutta+kullakin+on+rajalliset+voimavarat,+varsinkin+köyhillä+työnhakijoilla,+ja+varsinkin,+jos+heidän+vapaa+aikansakin+viedään.
Orjatyötä se on. Ei palkkaa, ei karttuvaa eläkettä, ei työterveyshuoltoa, ei vuosilomia. Ei samoja oikeuksia kuin muilla työssä olevilla työsopimuksella palkatuilla MINIMISSÄÄN.
Ja ei, tuet 9e kulukorvaus ei nosta työtöntä tuloiltaan yli köyhyysrajan. Sillä rahalla ei elä inhimillistä elämää, joten on kohtuutonta, että sillä summalla ja huonommilla ehdoilla kuin työssä työsopimuksella käyvät, pitäisi tehdä työtä, jollain muulla kuin työn nimikkeellä ja etuuksilla.
1050e/kk tuilla ja ilman työssäkäyvän etuja ja oikeuksia ei ole sama, kuin 1400e/kk palkkatyöläisenä TES:in minimipalkalla hanttihommia tekevänä. Ero on brutaalin suuri. Ja kohtuuton. TES:in ehdot on osapuolten välillä sovittu minimissään kohtuullisiksi ja riittäviksi suhteessa Suomen hintatasoon, tosin joskus työntekijäosapuoli on heikoilla eikä ole pystynyt sopimaan tarpeeksi kohtuullisia TES-minimin ehtoja, mutta se on eri stoori se.
" 9 euroa päivälle muiden rahojen päälle...se tekee 4 päivänä viikossa kuukautta kohden 144 euroa ylimääräistä vieläpä puhtaana ja saat vielä hyvät pöperöt päälle halvalla. Sillähän ylimääräisellähän ostaa jo hyvin kaljaa."
Ei ole puhtaana käteen. Yleensä päivittäisiin matkoihin menee vähintään tuon 9 euron edestä rahaa per päivä, jollei ylikin.
Ps. ei vois vittujakaan kiinnostaa kaljat.
Jos matkoihin ja muihin kuluihin menee yli 9€ niin se ei sitten ole ilmaista tekijällekkään, vain teettäjälle ellei isompia vahinkoja satu ja jos sattuu niin ei se ilmaistyö ole kannttavaa tettäjällekkään eli ei siis kenellekkään. Haittojahan tuosta on monille hirvittävästi. Miksi sitten tuota yleishaitallista ilmaistyötä teetätetään? Päättäjien ja virkanilkkien selitykset perustelut alkavat olla yhä sekavampia jos vastaavat ollenkaan.
Minä en edes muista mille kalja maistuu, viimeski join yhden tuopillisen 6 vuotta sitten ihan vain seuran vuoksi jääkiekko-ottelun erätauolla. Ja ylipäätään kaljalla ja ilmaistyöllä ei ole mitään tekemistä keskenään.
Matkakulut korvataan myös. http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010189
Korvataan siinä määrin, että se korvaus sisältyy tuohon 9e per "työ"päivä saatavaan "kulukorvaukseen". Tuo 9e summa sisältää matkakukukorvauksen. Sen lisäksi ei ole erillistä matkakulukorvausta. Jos palvelu järjestetään työssäkäyntialueen ulkopuolelle, voi matkakuluja jne. varten saada korvauksena korotettua kulukorvausta eli 18e per päivä. Lueppa se kuntouttavan työtoiminnan sekä laki julkisista työvoima- ja yrityspalveluista uudelleen, matkakulujen suhteen.
Matkakuluja korvataan, mutta "kulukorvauksen" muodossa. Kulukorvaus joka on juurikin niitä matkoja varten on 9e päivässä. Se on siis se korvaus työmatkoihin.
Kulukorvaus ei ole palkka. Tuet eivät ole palkkaa. Kaikille työtä suorittaville tulee olla samat alakohtaiset sekä yleissitovat oikeudet, alkaen oikeudesta työsopimukseen ja palkkaan.
Tuo+9e/vrk+on+ns,+Ylläpitokorvausraha.
Ei+mikään+matkakorvaus+eikä+liioin+ruokarahaa.+Näin+asian+ilmaisi+TE-+toimisto,+jos+haluaa+syödä+jossakin,+se+pitää+hoitaa+ihan+omasta+kukkarostaan.
Elikkä+jokainen+oikein+SAA+sijoittaa+tuollaisen+summan+ihan+mihkä+haluaa+;+)+mutta+jos+tätä+Ylläpitorahaa+maksettaisiin+12.60,+elikkä+ns,+korotettuna+joutuisi+siitä+maksamaan+20%+veron.
Siis++,+-+,=+nolla.
Mutta,+kateeliset+nyt+karehtivat+vaikka+maksettaisiin+1,60e+tai+0,60+jos+eivät+itse+ole+saajan+asemassa.
On puhtaana siinä mielessä että siitä ei mene ennakonpidätystä. Kaiken lisäksi sitä ei lasketa tuloksi toimeentulotukilaskelmassa. Ja kaiken lisäksi 200 ensimmäiseltä päivältä maksetaan työmarkkinatuen korotusosaa joka on 4,78 euroa päivässä. Ja matkakulut korvataan toimeentulotukena.
Ei ole mitään itsestäänselvyyttä siitä että matkakuluja korvataan tosiasiallisen suuruisina toimeentulotuessa, siis olettaen että on edes toimeentulotuen puolella, eikä työmarkkinatuen. Se ei myöskään tule automaattisesti, vaan se pitää erikseen anoa tositteineen, ja sitten toivoa että siitä korvataan edes osa.
Niin kauan kun erillispäätöstä matkakulujen korvaattavuudesta ei ole tehty, ainoa korvaus on juurikin kulukorvaus 9e per päivä, joka on työmarkkinatuella olevan ainoa korvaus matkakuluihin.
Ja oli se sitten 3,999499e tai 8,999499 euroa päivässä mitä saa puhtaana käteen, niin nappikaupalla pelataan.
...ja edelleenkään mikään näistä ei muuta sitä OLENNAISINTA:
Kulukorvaus ei ole palkka. Tuet eivät ole palkkaa. Kaikille työtä suorittaville tulee olla samat alakohtaiset sekä yleissitovat oikeudet, alkaen oikeudesta työsopimukseen ja palkkaan.
Koska aloittaja puhui "ilmaistyöstä" niin ymmärsin että hän tarkoitti tuolla yhdeksällä eurolla kuntouttavassa työtoiminnassa olevalle (ja toimeentulotukea saavalle) maksettavaa toimintarahaa (se on siis TOIMINTARAHA; katso "Laki toimeentulotuesta"), ja matkakulut korvataan halvimman matkustustavan mukaan. Kohta kuuluu näin; "10 a § Toimintaraha ja matkakorvaus. Kuntouttavasta työtoiminnasta annetun lain mukaiseen kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvalle toimeentulotuen saajalle maksetaan julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 9 luvun 2 §:n 1 momentissa tarkoitetun kulukorvauksen suuruinen toimintaraha osallistumispäivää kohti. Lisäksi kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvalle maksetaan osallistumisesta aiheutuvista matkakuluista toimeentulotukena matkakorvausta (siis MATKAKORVAUSTA) halvimman matkustustavan mukaan."
Ja tuo matkakorvaus tulee tilille kun esim. lähettää kuitin sähköpostin liitteenä työvoiman palvelukeskukseen.
Tuossa aiemmin mielestäni sekoitetaan kuntouttavassa työtoiminnassa olevalle maksettava yhdeksän euron TOIMINTARAHA ja työttömyysetuutta (ansiosidonnaista työttömyysetuutta, peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea) saavalle maksettava KULUKORVAUS, jos hän osallistuu 1) työvoimakoulutukseen, 2) omaehtoiseen opiskeluun, 3) työnhakuvalmennukseen, 4) uravalmennukseen, tai 5) työkokeiluun.
Myönnän että en tiedä miten käy matkakorvauksen jos kuntouttavaan työtoimintaan osallistuva ei ole toimeentulotukiasiakkaana Kelassa.
On se ilmaista työn teettäjälle ja työntekijän palkka on nolla euroa joten työn teettäjä saa työpanoksen ilmaiseksi. Tuet ja kulukorvaukset ei ole palkkaa ja tuo 9€ on siis kulukorvaus mutta se ei aina riitä edes matkoihin ja muihin kuluihin joita ilmaistyön tekemisestä kertyy. Kulukorvauksen ja työn tekijän muun elämisen maksaa veronmaksajat ja sen lisäksi kunta saa vielä valtiolta 10,09 €/päivä veron maksajien maksamaa rahaa. Joten ilmaistyö ei ole ilmaista veronmaksajille vaan veronmaksajat joutuvat maksamaan jokaisesta "ilmaistyöpäivästä" 19,09 € ja varmaan paljon enemmänkin kun siitä on muitakin kuluja, noiden muiden kulujen suuruutta ei ole koskaan uskallettu julkaista.
jos joudutte työkkärin kautta jollekkin kusipääyrittäjälle ilmaistöihin niin muistakaa että vahingossa voi kalliit laitteet mennä rikki...kerran jos toisenkin.siinä saa ilmaistyötä teettävä yrittäjä miettiä sen jälkeen että kannattiko ottaa orjaa vaikka palkkakuluissa säästi koko palkan mutta monen tuhannen euron laitteet meni vahingossa tietenkin rikki
Niin siis kun moraali laskee oikein kunnolla, katoaa kalliit laitteet myyntiin....
"veronmaksajat+joutuvat+maksamaan+jokaisesta+"ilmaistyöpäivästä"+19,09+€+ja+varmaan+paljon+enemmänkin+"
Kuntien+työttömille+pyörittämä+humppa+ja+hömppä+rahoitetaan+osaksi+"sakkomaksulla"+jota+kunnat+maksavat+pitkäaikaistyöttömän+työttömyysturvasta+50´%+tai+70%.+
Siis+kunnathan+eivät+koskaan+ole+olleet+halukkaita+järjestämään+töitä+työttömille+mutta+nyt+kun+se+on+lakiin+perustuva+pakko,+niin+asiassa+mennään+matalalta,++että+rikollisiakin+kohdellaan+kunnan+elimissä+paremmin.
Voi sua tyhmää ressukkaa, ensinnäkään kukaan yrittäjä ei loishia työmaalleen lorvimaan ota, ja jos joku ottaisi, niin loishijalle ei muita vehkeitä käteen anneta kuin luuta.
Sitä on kyllä vaikea hajottaa.
kjäh kjäh
Vai muka vaikea hajoittaa? Helppoa kuin heinänteko näillä salilla bodatuilla lihaksillani.
onko aloittaja miettinyt asiaa siltä kannalta että sinunkin palkkatyöpaikka saattaa olla kohta hintoriaa?
Työttömät tekevät ihan yleisesti sellaisia töitä, joista ennen kuntouttavan työtoiminnan keksimistä maksettiin TES:n mukaista palkkaa. Jostain syystä tämä ei tunnu huolestuttavan vaikkapa ay-liikettä, joka sentään vielä lakia säädäettäessä vastusti ajatusta palkattomasta työvoimasta.
Nyt tämä palkaton työ on edennyt jo niin pitkälle, että sitä tuskin kukaan voi enää pysäyttää. Kunnat perustavat omia työpajoja tai ostavat kuntouttavan työtoiminnan järjestämisen yhdistyksiltä ja säätiöiltä. Näistä viisaimmat perustavat omia yrityksiä tai ottavat hoitaakseen alihankintatehtäviä muilta yrityksiltä. Näihin töihin ne ohjaavat nille lahjoitetun ilmaistyövoiman ja kunta vielä poikkeuksetta antaa työvoiman lisäksi myös valtiolta saamansa 10,09 euron korvauksen tälle työtoiminnan järjestäjälle.
Tien päätä ei näy. Kohta ei kukaan järjissään oleva maksa kenellekään palkkaa, koska ilmaista työvoimaa on runsaasti saatavilla. Oikeastaan kuntienkaan ei kannattaisi maksaa kenellekään palkkaa. Työttöminä alkaa olla niin paljon eri alojen korkeastikin koulutettuja ammattilaisia, että kuntaa voitaisiin pyörittää melkeinpä kuntouttavan työtoiminnan voimin.
En ole töis. ollu vuosiin. Itsekin olin näissä kuntouttavissa joten tiedän mistä puhun. Sairaana poistuin. t aloittaja
" Oikeastaan kuntienkaan ei kannattaisi maksaa kenellekään palkkaa. Työttöminä alkaa olla niin paljon eri alojen korkeastikin koulutettuja ammattilaisia, että kuntaa voitaisiin pyörittää melkeinpä kuntouttavan työtoiminnan voimin. "
Niinpä. Ainakin sosiaalityöntekijöiltä voisimme ottaa palkan pois, koska hehän saavat suoraan tulonsa toisten köyhyydestä. Heidän olisi hyvä päästä jakamaan köyhien kokemus. Mutta kuka sitten saataisiin kyykyttämään ja orjuuttamaan? Kyykyttäisivätkö palkattomat kansalaiset toisiaan ilman palkkaa? Millä meitä motivoitaisiin siihen? Vankeudella? Teloituksella? Nälkäkuolemalla?
Niin tarkoititko, etttä terveenä menit, niin henkisesti, että fyysisesti, mutta sairaana lopetit ne kun lääkäri ilmaisi ettei sinusta enään ole edes orjaksikaan?
Ketjun aloittajan teksti oli kyllä lähinnä, kauniisti sanottuna pittuilua.
Siis niin kornilta kuin tämä kuulostaakin, niin juuri nämä lorvijat itse ovat aiheuttaneet tämän nykyisen tilanteen, ainakaan minulta ei heille heru yhtään ymmärrystä. Töihin vain ja ilmaiseksi hus hus. kjäh kjäh
Siitä kun vaan eroat työpaikastasi jos nyt yleensä olet TÖISSÄ, ja ansaitsemaan 9e/vrk.
Ei karruta eläkettä, ei työterveyshuoltoa, lomarahakerrytystä ym ym jne.
kas näin
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/575290-9-euron-paivakorvauksella-puurtaneen-tuijan-56-kohtalo-ei-ole-poikkeus-avoimesti#.WfiN6tjxC-g.facebook
Eli konkreettisesti, mitkä asiat mielestäsi tässä pitää korjata?
Mielestäni ainakin se että saa reilut lomapäivät mutta en näe siinä mitään eroa kutsutaanko korvausta "palkaksi" vai "tueksi"
Näihin jos joutuu kannatta vaan saikuttaa, saikuttaa, saikuttaa.
Aloittaja; Unohdit että 200 päivältä maksetaan vielä työmarkkinatuen korotusosaa (4,78 euroa/päivä) ja tuota 144 euroa ei esim. toimeentulotukilaskelmassa huomioida tulona.
Vahinko vain,mutta kyllä huomioidaan 144e, kun Esim: lapsilisätkin huomioidaan toimeentulotuessa, ne katsotaan perheelle tuloksi, vaikka ovatkin lapsilisiä.
Vaikka sitten menisivätkin lapsen tilille, kun ne pitää kierrättää, jommankumman vanhemman tilin kautta. Suoraan ei lapsilisät voi mennä lapsen tilille, näin sanoo Kela ja pankki.
Missä kohtaa toimeentulotukilaissa sanotaan että "Koska lapsilisät katsotaan tuloksi niin tästä johtuen myös kuntouttavassa työtoiminnassa olevalle maksettava toimintarahakin katsotaan tuloksi"?
Miksi Iltalehti jatkaa viattomien ihmisten mollaamista uutisissaan? Poliisit tekevät upeaa työtä kaikkien muiden mielestä, mutta joillekin ei kelpaa mikään:(
moni mollaaja hokee jatkuvasti samaa että "saahan siitä työstä rahaa eli tuet" kuten moni on sanonut niin työstä pitää kertyä eläkettä ym. mitä siitä nyt kertyykään ja työnantajan maksaa palkka. Palkka ja tuki kaksi eri asiaa mutta se ei mahdu joidenkin kupoliin.
Minä olen töissä mutta en mollaa työttömiä. Ärsyttää mollaaminen ja moni työssäolija ei tajua että voivat itse joutua joku päivä työttömäksi. Mitenkäs sitten suu pannaan kun itse joudutte sitten ilmaistöihin? Turha sitten vikistä.
Nostan hattua sinulle. Osaat ajatella muutakin kuin omaa napaasi. Yhteistyöllä me Suomen tästä suosta nostamme, jos millään. Uskon kyllä, että elämme viimeisiä aikoja. Ylöstempauksen jälkeen tänne jää vain pakanat ja muut pahikset. Sitten se vasta riemu ratkeaa!
ensi vuonna kun autojen katsastussysteemit muuttuu niin sitä moni työssäolija voi joutua ennenpitkää luopumaan autosta koska ei ole varaa pitää. ei se että on töissä takaa sitä että kaikilla on varaa uuteen autoon tai muutenkaan rahaa korjauttaa kun aikalailla tuo katsastusjuttu tiukkenee.
Sekä ne töissä olijat keillä luottotiedot menneet eivät voi ostaa uutta autoa koska eivät saa rahoitusta ellei ole jossain jemmasa säästöjä että saa kerralla makettua. Sitten ilman autoa niin joutuu irtisanoutumaan kun ei pääse autotta töihin. Tuo tietenkin pätee vain niihin keille auto on välttämättömyys töihin pääsemisen kannalta ja siihen vaikuttaa moni seikka esim. asuinpaikka, julkisten aikataulut että osuuko kohdilleen jne.
Toki ne ketkä pääsevät töihin pyörällä tai kävellen tai julkisten aikataulut osuu kohdilleen niin he pääseväy autottakin töihin .
Työttömän ideologiassa jokainen työtunti on ilmainen, koska työttömyyskorvauksella pitäisi voida elää tekemättä yhtäkään työtuntia. Terveisin Ossi-fani
Aivan ja kas moni politiikko nostaa sopetumiseläkettä? Herää kysymys mihin näiden politiikoloisien tarviitsee sopeutua? Siihen et työt alkaa klo.6 eikä klo. 10.00 tai et niitä työpäiviä onkin 5 eikä 3 ja puoli? Ja kas kun ovat vallassa olleet nämäkin "viisaaat" päättäjät herää vain yksi kysymys? Miksi ollaan 100 milardia velkaa?
Täältä https://csl.ink/2NbH saat vielä lisää tuon 9 euron päälle!! Vastailet vain lyhyisiin kyselyihin ja tienaat samalla rahaa. Parhaimmista kyselyistä maksetaan 5€/kpl. Moni on jo mukana, tule sinäkin!!
Huutista!
Nolo loppu monen "työuralle" on idiootti pakko kuntoutus "" ,
joka ensi vuonna on nimeltään työkokeilu.
Työtä ilman työsuhdetta, etuja ja palkkaa....
Oikea nimi olisi orjuus, tai yhteiskuntapalvelus ilman oikeudenkäyntiä.
Suomeen tarvitaan köyhien ja työttömien kodinturvajoukot.
Joten Piiat ja Rengit voi nyt alkaa aseistautua.
Vain voima ja pelko auttaa ahnetta rikasta jakamaan elintasoa, tuloa ja työtä.
Muuten asiat menee köyhien herjaamiseksi ja polkemiseksi.
Tarttukaa aseisiin ! vain uhka ja pelko auttaa !!
Kaikki sellainen työ joka ei tapahdu vapaaehtoisuuteen ja markkina hintaiseen palkkaan on kansalaisia eriarvoistavaa. Työstä kuuluu markkinahintainen palkka ,lomakertymät ym joloin täyttyy työsuhteen määritelmä. Pakoitteen alla teetty työ täyttää orjuuden määritelmat,eikä kuulu länsimaiseen kulttuuriin,jossa yrittämenen on sallittua.
Tänäpäivänä on erikoista että toisten edellytettäisiin tekemään työtä toisin ehdoin kuin toiset.Sosiaali turva on yhteiskunta sopimus,joka tekee yhteiskunnasta yhteisön .Ilman yhteiskunnallisuutta on vain yksilöitä.
Erikoisinta on se että sosiaalisista tuista ,viimesijaisen toimeentulon tuki on ainut,joka on kansalaisille perustuslailla turvatty ja se tuntuu saavan eniten kritiikiä oskaseen. Yrittäjille suodaan vero suunnittelu ,joak on jonkinmoinen erillisvapautus veropotin kerääämiseen osallistumisesta. Kuitenkin yrittäjät ovat hanakasti jakamassa tuota kerättyä veropottia yritystuista . Tuota kuulee harvemmin kritisoitavan. Käytäntö on kuitenkin kansalaisia eriarvoistava ja moraalisesti arveluttava. Eriarvoituminen on yhteikunnassamme saanut vauhtia näiden linjausten myötä. Sosiaaliturva kuuluu niille jotka eivät työllään voi elantoa hankkia .Tuon myötä olisikin syytä ottaa yhteiskunnalliset arvot ja arvojärjestelmät tukipolitiikan suhteen uudelleen harkintaan.
Pikavippi ei ole sosiaaliturvaa. Mistä muustakaan ne on kun perseestä.
Viime vuonna tein puoli vuotta yhteensä tätä "kuntouttavaa työtoimintaa". Persnettoa veti koko homma. Tuosta rahasta meni kuusi euroa matkoihin ja kolme euroa jäi ruokaan. Eli ikäänkuin omasta pussista joutui laittamaan lisää että sai terveellistä ruokaa ettei tarvinnut surkeilla eineksillä elää. Tosin tykkäsin työstä. Tykkäsin niin paljon,että haettiin mulle palkkatuki jotta kolme kuukautta välillä kotona oltuani pääsin jatkamaan vielä vuodeksi sitten palkkatuella. Tykkäsin vaikka lonkka oli menossa remonttiin ja kivut ihan helvetistä!
Kun palkkatukivuosi loppui helmikuun alussa,jäin saikulle ja maaliskuun lopussa vaihdettiin lonkkanivel oikeaan jalkaan. Saikku loppui Toukokuun loppuun ja seuraavana päivänä soi puhelin. Sama työnantaja halusi minut töihin kahdeksi kuukaudeksi,nyt omille palkkalistoilleen. Kävin tekemässä ne 2 kk ja nyt pyöritellään peukkuja.
Minkälaista+työtä+teit+kuntouttavassa+työtoiminnassa?+Oletan+ettet+ollut+tekemässä+linnunpönttöjä+pajalla+tai+juomassa+kahvia.+Kohtuuttoman+pitkä+matka+palkkalistoille+"ilmaistyöntekijänä"+jokatapauksessa+mielestäni.+Mukavaa+kuitenkin+kuulla+että+jotakuta+on+jopa+lykästyänyt.+Aktivoinneistahan+työllistyy+noin+1-2%,+muistaakseni+vuoden+tarkastelujakson+sisällä,+ja+siinä+ei+oltu+otettu+huomioon+sitä+mihin+työllistyvät+(muualle+kuin+kuntouttavaa+järjestävään+paikkaan,+vaiko+siihen),+tai+miten+työllistyvät+(onnistuvat+oma-aloitteisesti+löytämään+itsenäisellä+haulla+kuntouttavan+aikana+työpaikan+palkkatöihin,+vaiko+nimenomaan+kuntouttavan+ansioista?).
Mahtaisi se työssä olevat olla tyytyväisiä kun työttömät tulee ja tekee samat homma 9eurolla.Taitaa tulla pakkatöistä kato sellaisella systeemillä ja työnteko käydä mrkittömäksi.Tyhjän kun saa pyytämättäkin.
No onhan se nyt selvä että lakeja on tällä hetkellä säätämässä suurituloisten yrittäjien ja porvariston hallitus, sillä näitä 9 euron osallistavia töitä ei sillä verukkeella "että työttömätkin saadaan kotisohvalta lojumasta tekemään jotain" olisi kyllä matalapalkkaiset ja keskiluokkaiset duunarit ajamassa. Keskiluokka varmasti jaksaisi marmattaa kyllä siitä, että jotkut "pääsevät tekemättä mitään", mutta eivät he nyt sentään niin tyhmiä ole, että ehdottaisivat oikean työn teettämistä osallistavana 9 eurolla, koska tietävät kyllä, että tämä korvaisi heidän ja heidän kavereidensa työpaikkoja 9 euron tuntipalkalla - vitutti se työttömien "kotisohvalla makoilu" heitä sitten enemmän tai vähemmän. Eivät he silti omia työpaikkojaan halua ilmaistyöksi tai 9 euron korvauksella tehtäväksi menettää vaihtokauppana siihen, että työttömät saadaan "tekemään tuen vastikkeellisuuden eteen jotain".
Kyllä näitä ilmaistyötä ja osallistamista kannattavia lakeja säätää tällä hetkellä kokonaan muu osasto kuin työttömät, osa-aikatyöläiset, ja normaalit työläiset. Meillä on porvarien ja yrittäjien hallitus ajamassa duunarien palkkaa, oikeuksia, ja työehtosopimuksen tekä työsopimuksen sitovuutta kovalla kädellä alas. Ovat huomanneet että se on helpoin aloittaa työttömien osallistamisesta niihin töihin, joista normaalisti maksetaan palkkaa, koska duunarit ymmärtävät koko kuvion viiveellä (omat työpaikat menevät palkattomiksi), ja työttömiä taas kukaan ei kuuntele - he ymmärtävät kyllä kuvion heti.
Haistkoo pitkän vitun tommosine yhteiskunta sopimuksinee 9 eurolla en edes paskanna.
Mitä on ilmaistyö. tarkemmin kerrottuna työttömällä ei ole työsuhdetta, vuosilomia, lomarahoja, luontaisetuja, virkistystapahtumia eläkettä ei kerry työt ovat puuhasteluhommia, kuntouttavaa työtoimintaa on vankiloissa ja sitä toteutetaan kunnan sosiaalipalveluna kuntouttava työtoiminta. työtön on syyllinen jos ei saa työsuhdetta on rikostaustat te toimistossa on vankiloissa olleita työttömiä . 9 euroa että saa ostettua ruokkapöperöt ja työmarkkinatuella lisä tuloa neljässä viikossa 144 euroa
Eipä työtön oo kenenkään ihmisen rahasotkuihin syyllinen ainakaan.