Miten totuttaa kani käsittelyyn?

Eikokemustakaneista

Meillä on nyt reilun viikon ajan ollut leijonanharjaskani, joka on 10vk vanha. Kani ei anna yhtään koskea eikä silittää itseään eikä siis nostaa syliinkään. Pitkä turkki kaipaa jo harjaamista, joten jouduin tänään ottamaan kanin väkisin syliin nostamalla niskasta ja takapuolen alta. Tuntui pahalta nostaa kani niin, kun se rimpuili ja sätki vastaan. Pelkääköhän se minua nyt entistä enemmän? Miten sitä voisi totuttaa kosketukseen ja käsittelyyn? Kynnetkin on jo niin pitkät ja terävät, että ne pitäisi saada leikattua. Jos istun lattialla paikallani niin kani tulee haistelemaan minua ja saattaa nostaa etukäpälät minua vasten, mutta jos siirrän kättäni kania kohti, niin se pinkaisee heti pakoon.

6

2110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zedä

      Pääasiassa kannattaa antaa kanin lähestyä sinua omilla ehdoillaan, eikä edes yrittää silittää tai koskea. Se alkaa hyväksyä silityksiä ajan kanssa, ja jos ei vielä poikasena niin sitten ainakin vanhempana. Yleensä kanit tykkää paijauksista otsasta, eli sieltä kannattaa lähtökohtaisesti kokeilla. Kania kannattaa palkata lähestymisyrityksistä, eli käytännössä kannattaa ruokkia sille kädestä kaikki pelletit ja tuoreruuat tai ainakin iso osa niistä. Herkuilla kannattaa totuttaa kania tulemaan syliin tai sietämään käsittelyä, niin hoitotoimenpiteet sujuu mukavammin,

      Käsittelyäkin toki täytyy tehdä, ja siihen kannattaa totuttaa säännöllisesti. Niskasta kania ei saa nostaa, oikeaoppinen tapa on nostaa toisella kädellä etutassujen takaa ja toisella kädellä pyllystä. Ei takajaloista, ettei kani pysty pomppaamaan karkuun.

    • Eikokemustakaneista

      En pysty kampaamaan sen turkkia, kun se juoksee pakoon. Kynsienleikkuusta puhumattakaan. Jos laitan käteni sen lähellä niin pinkaisee heti karkuun eli en todellakaan pysty nostamaan sitä muuten kuin nappaamalla niskasta kiinni toisella kädellä ja toisella takapuolen alta. Ihan kauheeta ottaa se kiinni niin kun rimpuilee kauheasti. Raukka.

      • Zedä

        Jos tuntuu ettei onnistu, niin olisiko läjelläsi esim kaniyhdistyksen kasvattajaa tai toista harrastajaa joka voisi tulla auttamaan käsittelyssä? Facebookin puolella Kanit-ryhmässä on ainakin löytynyt auttajia vastaaviin tilanteisiin.


    • NikiPörrö

      Itsellä auttoi kun laitoin syyliin porkkanan niin että kun tuli haistelemaan niin sai herkkua. Kyllä se hiljalleen tottui. 😊

    • 3kania

      Kannattaa yrittää vähitellen saada kani syliin esimerkiksi juuri herkun avulla ja aina kun nostaa kania ja se yrittää rimpuilla on huonompaa aina päästää pakoon, sillä silloin se tottuu siihen, että niinkin voi tehdä. Rimpuiluun auttaa käden hellästi asettaminen otsalle peittämään silmät ja korvientyven/otsan lempeä koskettaminen kädellä.

    • kaniiniii

      Noin nuoren kanin kanssa ei kannata luovuttaa, niinkuin monet tekevät.
      Kaneista luovutaan heti kun itse vähän ärsyyntyy jostain.

      Itse kyllä olen saanut vähän vanhemmat ja äkäisemmätkin kanit tottumaan käsitellyyn vaikka alussa hyökkäili esim. käteen kiinni.

      Mutta herkkupaloilla yleensä saa kanin luottamusta ja kanin ehdoilla mene.
      Älä pakota syliin kuin välttämättömissä tilanteissa.

      Kynnet saa leikattua kun kanin käärii pyyhkeeseen ja nipsnaps ja herkkua lopuksi päälle ja sitten taas antaa mennä omien teitten mukaan. Välillä silittelee kania ja ruokkii samalla kädestä.
      Kyllä se luottamus sieltä ajan kanssa tulee!

      Lähiseudun kasvattajiltakin toki voi kysyä apua, auttavat varmasti mielellään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      267
      9496
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      300
      6676
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1621
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1235
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1038
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      741
    Aihe