mulla ois kesäkuussa 2017 käyttöön otettu skoda octavia 1.8 TSI ja öljyä kuluu noin 3litraa/1000km. autolla ajettu nyt 7800km. missähän vois olla vika? vikakoodeja ei ole.
öljynkulutus
18
295
Vastaukset
näissä uusissa TSI moottoreissa on tyyppivikana tuo öljynkulutus. valuvikainen lohko, liian pienet männät ja männänrengasvikoja. kilometrien karttuessa öljynkulutus lisääntyy. kipinkapin merkkihuoltoon.
- MiksiEtMeneTöihin
Ei ole ollut sitten vuoden 2011 jälkeen ongelmana kuin HolitiKyykmanin unissa.
- Mobilia
Voisiko "FactChecking" tarkistaa tämän aloituksen?
- Manit.meni
Kyllä skodan takahutlarissa täytyy pari 4l.öljy pänikkää olla.
Sen verran hörppii.. - repus-dvd
Minä sain 1000 lit säiliöllisen öljyä.
- KQLMEKAKARAAJARAKKIorig
"Mulla ois?" Niin sulla varmaan ois jos sinulla olisi rahaa ostaa uusi Octavia👏👏👏
- seatVWaudiskodaöljyt
Päässä on vika kun et ottanu selvää etukäteen mitä ostit
- Manit.meni
Paska homma,ku noista itälintoista ei pääseoo enää eroonkaan.autolikkeet ei otatienny vaihdossakaan.
- pasuunakake
meillä vw passat 2.0TDI vuosmalli 2016. ajettu nyt 38000km. öljyä menee noin 2 litraa tonnille, 30tkm huollossa ei otettu kantaa öljynkulutukseen, kehoitettiin lisäämään tarvittaessa, väittivätpä että "ainahan moottorit ovat öljyä kuluttaneet". joopatijoo, eikö 2l tonnille ole liikaa?, ymmärtäisin että 10tkm ajolle litra olisi ehdoton maksimi, mutta että 2l tonnille.... saattaa lähtee pasuuna kiertoon...
- immyyn
minne se öljy menee,,seuraa öljyvanaa näet missä piileskelee
- pasuunakake
immyyn kirjoitti:
minne se öljy menee,,seuraa öljyvanaa näet missä piileskelee
selvennän että se moottori kuluttaa öljyä, eli palotilassa palaa öljyä. nykyautot eivät siis saisi kuluttaa öljyä yhtään.
- Toyota_Hybrid1
ostaa parhaan eli Toyota HYbridin. maantiekulutus alle 3l/100km. vuosihuolto 179€. vastaavasti vw golf 1.4TSI moottori kuluttaa 94l/100km bensiiniä, siihen öljynkulutus päälle ja vuosihuolto 922€. Toyotassa ei öljyä kulu eikä ole vikoja, volkkareissa siitäkin edestä murheita ja vikoja.
- virheostos
2017VM 16tkm ajettu skoda octavia 2.0TDI, ÖLJYNKULUTUS 2,5L/1000KM.
- Öljyauditskodatvw
Paras vw korjaus on ostaa kia 7 vuoden takuulla
Alkaako näkymään maanteillä palaneita vw autoja kun ei perheillä varaa korjata autojaan.ölyt syttyny.. - Vaihtoamietin
Kyllä mulle yks jäteöljyvatkain riitti..ei enää nuita vwaudiskodaseat viritelmiä.
- Audivwseatskodaöljytuho
Osssss tarrat ve autoihin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k395843Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,382832Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.2091981Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1631577Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1431540Varo sisältöpaljastuksia! Tämän naisen bachelor-Joonas valitsi - Oliko valittu Monica vai Vivianna?
Joonaksella on kaksi naista jäljellä. Mutta valitsiko bachelor kahdesta naisesta Monican vai Viviannan? Oliko mielestäsi271531- 1891261
Trump - otan Gasan haltuun nyt
USA miehittää Gazan alueen ja rakentaa siitä uuden upean alueen aurikoiseen Israeliin. Väkivaltainen alkuperäisväestö h2901134Kemettikö lommauttaa
Kemettikö lommauttaa, kuulinpahan vain. Toivottavasti nyt kuitenkin murheenryynit ,tupakoivat laiskimukset poistetaan.241013- 200872