Häiritsevä naapuro

Naapurini ja hänen tyttöystävänsä ovat nussineet vessassa jo 40 minuuttia. Vessa on siis yhteinen, ja sitä käyttää 4 asuntoa (~4 ihmistä) Kello on pian puoli 1 yöllä, ja 'hiljaisuus' pitäisi olla kymmeneltä.

Onko tämä teidän mielestänne sääntöjen rikkomista tai eettisesti väärin? Miltä teistä tuntuisi, jos joku random nussis vessassa, jossa itse käytte monta kertaa päivässä? En edes suihkuun viitsi tänään enää mennä, ei huvita mennä tuonne sen jälkeen mitä siellä on tapahtunut.

10

269

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onhan se vessan varattuna pitäminen turhan päiten epäkohteliasta, mutta tuskin tuossa muuten mitään ongelmaa on, ellei toiminnasta aiheutuva meteli nyt aivan tolkutonta ole.


      Mainitse heille, että koko talo raikaa yhdynnän ääniä, niin ehkä tajuavat jatkossa vetäytyä lemmen iloihin vällyjen alle. ; )

      • Tapahtunut, kuuluu ihanasti seinän läpi..


    • Aistin myös kateutta...

      • Ei. En halua mennä paskalle tai pesulle vessaan, jossa on juuri tehty..asioita. Haluaisitko sinä? Uskoisin, että et. Pitäisivät asiansa omassa asunnossaan eivätkä menisi yhteisiin saniteettitiloihin. Se on epähygieenistä ja ällöttävää.


      • yuggis_ kirjoitti:

        Ei. En halua mennä paskalle tai pesulle vessaan, jossa on juuri tehty..asioita. Haluaisitko sinä? Uskoisin, että et. Pitäisivät asiansa omassa asunnossaan eivätkä menisi yhteisiin saniteettitiloihin. Se on epähygieenistä ja ällöttävää.

        Välillä joutuu menemään vessaan, vaikka joku on siellä juuri käynyt kakkosella. Karmea löyhkä...

        Etköhän nyt vähän dramatisoi? Aivan kuin aktin jälkeen vessaan menevän sukat liimautuisivat lattiaan samalla kun saisi väistellä katosta tippuvaa smäidää.

        Ei se nyt _niin_ sottaista ole.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Välillä joutuu menemään vessaan, vaikka joku on siellä juuri käynyt kakkosella. Karmea löyhkä...

        Etköhän nyt vähän dramatisoi? Aivan kuin aktin jälkeen vessaan menevän sukat liimautuisivat lattiaan samalla kun saisi väistellä katosta tippuvaa smäidää.

        Ei se nyt _niin_ sottaista ole.

        Se ei ole pointti, vaan se, että sitä ei tehdä yhteisessä vessassa, jolla on muitakin käyttäjiä, ihan niiden muiden takia.

        Ja jos totta puhutaan, mieluummin haistelen vessassa paskaa kuin jonkun smägää.


    • Sääntöjen rikkomista ja väärin. Eiköhän toi lopu lapulla (tai suullisesti, jos uskallat) asiasta ilmoittamiseen. Jos oikein vituttaa, voit soittaa seuravalla kerralla poliisit.

      Missä osastolla oikeen asut, kun on yhteinen vessa ja hiljaisuus kymmeneltä?

    • realityReality

      Ei ole olemassa mitään "hiljaisuutta" joka alkaa klo 22.00 tai mikään muu aika. Keskellä yötä saa pestä pyykkiä, käydä suihkussa, tehdä ruokaa, katsoa töllöä, puhua puhelimessa ja miljoona muuta normaalia asiaa. Runkata Nussia Panna ja kokata pannaria.

      Laki määrää mikä on sallittua ja mikä ei, talonyhtiö voi toki sanoa saa/ei saa mutta ei ole mitään merkitystä, järjestyssäännöt määrittelevät mikä on oikein eikä mikään yhtiö(eli kerrostalo/rivitalo et) voi sitä ylittää/kumota/kiertää.

      Itseäni jos häiritsisi nussiminen yhteisessä vessassa, muuttaisin yksin asumaan. Omasta elämästä voi tehdä vaikeaa muutenkin.

      • Jos olet sem talonyhtiön asukas, hyväksyt sääntöjen noudattamisen. Jos sitten rikot kymmeneksi säännöissä sovittua hiljaisuutta, rikot niitä sääntöjä. Ehkä laki ei ole oikea termi, mutta se on sääntö jota pitää noudattaa. Esim. poliisit soitetaan yöllä kuuluvan musiikin takia.


      • Miksi kaikki pitäisi olla kirjattuna lakiin? Ei TES:n kaikkia asioitakaan laissa ole, mutta ne kuuluvat silti työntekijöiden oikeuksiin. Miksei vuokraisäntä (ei taloyhtiö) voisi siis sanoa, että toivoo hiljaisuutta kymmeneksi ja perustelee sen kaikkien viihtyvyydellä? Toki kymmenen jälkeen saa käydä vessassa ja vaikka mitä, mutta jos sieltä kuuluu lähemmäs tunti vinkumista ei sekään ole kiva, kuten ei myöskään vessan varattuna pitäminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2850
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      355
      2516
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      44
      2285
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2272
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1848
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1382
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1379
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      72
      1293
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1230
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      6
      1203
    Aihe