Asperger ja lukio/amis

Olen huomannut, että Asperger-nuoret tuntuvat jakautuvan aika tasaisesti lukioon ja amikseen. Oletteko huomanneet eroa näissä kahdessa oppilaitoksessa opiskelevilla? Onko amis-asseilla yleensä suurempia ongelmia oppimisessa, keskittymisessä, toiminnanohjauksessa, joustavuudessa, itseohjautuvuudessa jne.?
1342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Keskimäärin noin varmasti on. Mikäli Asperger rajoittuu vain sosiaalisen kanssakäymisen alueelle ja koulumenestys on tasainen, on lukio todennäköisesti parempi paikka. Mutta monella assilla esiintyy myös noita mainitsemiasi liitännäisoireita, jotka eivät ole välttämättä mitään ihanneominaisuuksia varsin paljon itsenäisyyttä ja omatoimisuutta vaativissa lukio-opinnoissa, joissa pitää osata keskittyä moneen asiaan samanaikaisesti. Näin varsinkin nykyaikana, kun on ns. luokaton lukio.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oiuiuo kirjoitti:

Olen huomannut, että Asperger-nuoret tuntuvat jakautuvan aika tasaisesti lukioon ja amikseen. Oletteko huomanneet eroa näissä kahdessa oppilaitoksessa opiskelevilla? Onko amis-asseilla yleensä suurempia ongelmia oppimisessa, keskittymisessä, toiminnanohjauksessa, joustavuudessa, itseohjautuvuudessa jne.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu