Ymmärsinkö väärin?

Eräs mies osoitti huomiotaan minulle aktiivisesti pidemmän ajan ehkä melkein vuoden. Ei koskaan kuitenkaan tehnyt sitä ratkaisevaa tekoa tai aloitetta. Kiusoittelee ja hakeutuu seuraan. Viereen istumaan. Hänellä on aina jotain mukavaa tai hauskaa sanottavaa minulle. Oli hyvin kiinnostunut asioistani ja puhuttiin paljon monenlaista. Pieniä kosketuksia tuli ohimennen välillä mukaan. Flirttailin välillä takaisin ja välillä yritin kovettaa itseäni ja unohtaa. Nyt mies on ollut hetken jotenkin etäinen ja sen oloinen, että on surullinen tai vetäytyvä ehkä mietteliäs...

Luulin hänen olevan kiinnostunut minusta. Näin luuli muutama yhteinen tuttavammekin, jotka olivat meitä yhdessä nähneet ja kuulleet.
Nyt mies on, kuin mörkö. Jotenkin todella vetäytynyt. Tulee tunne, että hän pelkää minua? Minua, miksi?

Mikä saa miehen toimimaan tällä tavoin?
Kysytte, kuitenkin joten vastaan jo. Joo, olen tainut ihastua häneen jollain tasolla. En saa tätä miestä mielestäni. Hitsiläinen! Hän on ❤. Koko paketti minun makuuni.
192367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Mies taitaa olla luovuttanut sinun suhteen.

1Äänestä
  • Miksi? Ei hän koskaan ole tehnyt suoraa aloitetta. Mä voin itse ihastuksissani tulkita väärin. Jos hän on vain ystävyyttä vailla. Miten erottaisi nuo tunteet toisistaan? En mä osaa🙁

    Äänestä

Kun nainen käyttäytyy ristiriitasesti ja tulee tunne välillä että ettii vaan huonoja puolia ja esim väittää ettei mies ole itsevarma vaikka asia ei pidä paikkaansa niin kyllä siinä miehen kärsivällisyys loppuu, en usko että mulle mutta jos on niin ei ne mun tunteet ole hävinneet, vahvistunut vaan mutta tuntuu että nainen ei halua mun kans mitään ja että välillä ehkä jopa vihaa, ristiriitasta hänen käytös ollut tai sitten kuvittelen, sitten toinen homma pitää miehen ja naisen ymmärtää että toinen saa olla oma ittensä ja hyväksyä toisensa sellasina, eikä liikaa ajatell astereotyyppisesti että esim kiltti ja herkkä mies on liian kiltti ja nössö koska ei pitäs tarvita todistella mitään tai vetää rooleja vai pitäsköhän sitten itse esimerkkinä näyttää kuinka vaikka hakkaan jonkun miehen paskaksi niin sittenkö en olisi liian kiltti tai jotain, toki en sellasta tee tai tekisi mutta välillä tuntuu ettäpitäs todistella että olen itsevarma ja kokenut naisten kanssa ja että en ole liian kiltti että puoleni osaan pitää, luulis että jo tässä ajassa hän on huomannut että olen itsevarma ja monta muutakin piirrettä että ne ei tarkota sitä miten hän on kuvitellut.
Jos jonkun ihmeen kaupalla ois mulle niin toivon että nainen kertoisit suoraan jos olet ihastunut ja että tekisit sen vaikka jo huomenna

Äänestä
  • Olen joskus hänelle sanonutkin, että mahdatko olla liian kiltti. Oikeasti näen hänet vetäytyvänä, harkitsevana, huumorintajuisena ja suojamuurin omaavana juuri oikeanlaisena MIEHENÄ, minun makuuni. Pääsin kyllä ajoittain rapsuttelemaan suojamuurin pintaa ja näin jotain ihanaa. Herkkää ja miehekästä. Ollaan joskus keskusteluissa sivuttu tunteitakin. Ihastumista lähinnä. Hän tuntui todella jopa inhorealistilta. Joka luo ihanaa turvallisuuden tunnetta. Tietysti tämä kuvio jos sitä edes on... On hankala. Tunne on vain kestänyt sisälläni niin pitkään, että ei mene ohi. Tunteeni ovat liian voimakkaat. Jos hän on sonni, joka huomasi ihastukseni ja ei halunnut minusta muuta? Koko mun pää on ihan pyörryksissä. Miten tässä tilanteessa voisin mennä ja sanoa toiselle tunteeni.? Olen liian epävarma.

    Äänestä

  • Ei pelimiehet jaksa vuotta ketään piirittää, helpommallakin kyllä lohkeaa. En ole kyllä koskaan tavannut vetäytymään taipuvaista pelimiestä. Päinvastoin ovat yleensä liiankin täynnä omaa erinomaisuuttaan ja etsivät vain uuden helpomman kohteen valloituksekseen jos ei vastakaikua saa helpolla.
    Kyseinen mies on ehkä ujo tunneasioissa, eikä ole uskaltanut avata aitoja tuntemuksiaan sinulle? Ehkä hän on hieman pettynyt omaan saamattomuuteensa ja siihen, ettet sinäkään ole antanut selkeitä vinkkejä kiinnostuksestasi häntä kohtaan? Vetäytyy kenties, ettei satuttaisi itseään enempää mahdottomaksi tulkitsemassaan tilanteessa?

    Äänestä

  • MietityttääKovasti kirjoitti:

    Olen joskus hänelle sanonutkin, että mahdatko olla liian kiltti. Oikeasti näen hänet vetäytyvänä, harkitsevana, huumorintajuisena ja suojamuurin omaavana juuri oikeanlaisena MIEHENÄ, minun makuuni. Pääsin kyllä ajoittain rapsuttelemaan suojamuurin pintaa ja näin jotain ihanaa. Herkkää ja miehekästä. Ollaan joskus keskusteluissa sivuttu tunteitakin. Ihastumista lähinnä. Hän tuntui todella jopa inhorealistilta. Joka luo ihanaa turvallisuuden tunnetta. Tietysti tämä kuvio jos sitä edes on... On hankala. Tunne on vain kestänyt sisälläni niin pitkään, että ei mene ohi. Tunteeni ovat liian voimakkaat. Jos hän on sonni, joka huomasi ihastukseni ja ei halunnut minusta muuta? Koko mun pää on ihan pyörryksissä. Miten tässä tilanteessa voisin mennä ja sanoa toiselle tunteeni.? Olen liian epävarma.

    Se nyt on aika turhaa haaveilla että olisit juuri hän, tulipahan mieleen vaan tuosta kopmmentistasi että voisit ollakkin se nainen. En mitään muuta haluaisikaan kuin hänet. Mutta aina ei saa mitä haluaa, toki sitä toivoo kuitenkin että jotenkin löydettäis toisemme. Onneksi en ole mikään pelimies ja tarkotan nyt sellast ajoka manipuloi omaksi iloksi, välitän tuosta naisesta todella paljon.
    Tuolle toiselle kommentoijalle sen verran että en nyt varsinaisesti ole piirittänyt häntä mutta hän kyllä tietää ainakin että ollut tunteita, sitä ei tiedä että rakastuin.

    Äänestä

  • kohtanähää kirjoitti:

    Se nyt on aika turhaa haaveilla että olisit juuri hän, tulipahan mieleen vaan tuosta kopmmentistasi että voisit ollakkin se nainen. En mitään muuta haluaisikaan kuin hänet. Mutta aina ei saa mitä haluaa, toki sitä toivoo kuitenkin että jotenkin löydettäis toisemme. Onneksi en ole mikään pelimies ja tarkotan nyt sellast ajoka manipuloi omaksi iloksi, välitän tuosta naisesta todella paljon.
    Tuolle toiselle kommentoijalle sen verran että en nyt varsinaisesti ole piirittänyt häntä mutta hän kyllä tietää ainakin että ollut tunteita, sitä ei tiedä että rakastuin.

    Mistä hän tietää, että sinulla on tunteita? Oletko suoraan hänelle kertonut? Itse en voi, kuin aavistella hänen tunteitaan. Tänään en nähnyt häntä, kuin vilaukselta. Harmittaa. Äänen onneksi sain kuulla. Mikä yllä olevasta kirjoituksestani herätti ajatuksen, että voisin olla hän, jota ajattelet? Kirjoitin tänne hieman siinä toivossa, että jos hän lukisi tämän tekstin ja ymmärtäisi, että tunteeni eivät ole hävinneet. Olen vain jatkanut eteenpäin tai jumittanut tilanteessani, koska en osaa häntä tulkita. Toivon, että jos hänellä on tunteen murusia edes minua kohtaan ä, hän sanoisi ne minulle. Itse olen helposti lähestyttävä, sosiaalinen ihminen. Näissä asioissa, kuitenkin pelokas, huonon itsetunnon omaava ja tämän vuoksi en vaan uskalla kertoa hänelle suoraan mitä hänestä ajattelen.

    Äänestä

  • MietityttääKovasti kirjoitti:

    Mistä hän tietää, että sinulla on tunteita? Oletko suoraan hänelle kertonut? Itse en voi, kuin aavistella hänen tunteitaan. Tänään en nähnyt häntä, kuin vilaukselta. Harmittaa. Äänen onneksi sain kuulla. Mikä yllä olevasta kirjoituksestani herätti ajatuksen, että voisin olla hän, jota ajattelet? Kirjoitin tänne hieman siinä toivossa, että jos hän lukisi tämän tekstin ja ymmärtäisi, että tunteeni eivät ole hävinneet. Olen vain jatkanut eteenpäin tai jumittanut tilanteessani, koska en osaa häntä tulkita. Toivon, että jos hänellä on tunteen murusia edes minua kohtaan ä, hän sanoisi ne minulle. Itse olen helposti lähestyttävä, sosiaalinen ihminen. Näissä asioissa, kuitenkin pelokas, huonon itsetunnon omaava ja tämän vuoksi en vaan uskalla kertoa hänelle suoraan mitä hänestä ajattelen.

    Nuista mitä sanoit et oot joskus sanonut, ja kirjotus tyyli hieman vaikuttaa häneltä harmi ettet ole hän, tänään olen häntä nähnyt, olen pahoillani jos sain sut luulemaan että olisin sama mies. Joo kerroin vuosi sitten tunteistani ja pakit tuli että siitä päättelen. Ei oo kiva kun yrittäny unohtaa tunteet häntä kohtan eikä oo yhtään ees vähentyny tunteet, kuitenkaan en hänessä roiku enkä voi tehdä sitä että enää aiheest apuhuisin, en halua loukata häntä, haluan hänen parastaan.
    Toinen homam välillä tuntuu että hän huomaa ilmeestäni jo että ei ole tunteet hävinneet ehkä ei halua sanoa mitään etten loukkaantuisi, voihan se olla että vihaa mua mutta en tiedä.

    Äänestä

Vastaus ap:n kysymykseen on halloween.

Äänestä

Minulle kävi joskus aivan samoin.
Oli varattu.
Ota selvää.

Äänestä

Mies ymmärsi ettei voi flirttailla ainun kanssa, koska rakastaa vaimoaan kuitenkin huomattavasti enemmän kuin sinua

Äänestä

Mies on varattu. Pakita vähin äänin.

Äänestä

Eikö ole ärsyttävää kun antaa ymmärtää ja leikkiin ryhtyy muttei ymmärrä antaa. Paskalta se tuntuu. Huomion antaminen toiselle on jostakin merkki eikö totta? Haluaako se sulta seksiä vai muutoin rakastanut ja ihastunut. Siinäpä pulma. Entäs jos se onkin varattu niin mitä ihmettä se huomiota silloin antaa? Oisko kalastelua mihin asti leikit? Jos saat tietää sen olevan varatun kannattaa jättää väliin. Varattuna on kova riski mitä takana on ja millä syyllä huomiota antaa sinulle. Ole varovainen ja ota totuudella selvää miksi huomiota sinuun kohdistaa ja millä perustein. Ja muista ottaa selvää myös taustat. Olen myös ollut miehen huomion kohde kun annoin merkkiä myös omasta kiinnostuksestani mutta kuinka ikävään törmäsinkään. Varattu oli ja säälittävä. Toivon että tuon miehen puoliso saa edes joskus tietää ettei niiden liitossa ole asiat hyvin. Kun ilmoitin jyrkästi että ota yhteyttä kun olet sinkku voimme jatkaa huomion antamista toisille. Näitä tulee Ihastumisia ja varsinkin kuinka tuntee jotenkin että tuo on se joka kuuluu mulle. Ottaa aikaa toipua ja miettii useinkin toisen tarkoituksia. Miksi se varattuna esitti näin minua kohtaan en tiedä. Mutta keskustelulla ja taustojen tarkistaminen on se paras tie jatkaa tilanteessa missä toinen antaa merkkiä ja kiinnostuksesta.

Äänestä
  • Jos olisit fiksu, ilmoittaisit miehen vaimolle.

    Äänestä

"Flirttailin välillä takaisin ja välillä yritin kovettaa itseäni ja unohtaa. "

huoh, non niin... kuinka sokea voit olla? Itse aloit olemaan viileä ja toinen sitten kohteliaasti on vetäytynyt. Ja niin, miehessähän on jotain vikaa taas...

Äänestä

Nimenomaan tuo ristiriitainen käytöksesi on varmaan saanut miehen vetäytymään. Jos on vuoden sua piiritellyt eikä saa ns. vastakaikua vaan välillä ajoittain jopa vetäydyt tilanteesta niin saa aika vahva ihminen tuon jälkeen olla että siitä huolimatta lähtisi tekemään suoria aloitteita. Vai ajattelitko että tuo hänen huomiossa kylpemisesi jatkuisi vuosikausia?

Tarkoitan että se on niin helppo tyytyä vain nauttimaan toisen huomiosta tekemättä itse mitään. Sitten ihmetellään kun se loppuukin jonain päivänä. Jos hän olisi jotain suoraa ehdotusta tehnytkin, olisit kenties silloin ajatellut että sinulla on varaa vielä hetki esittää vaikeasti tavoiteltavaa, sillä mieshän on ollut silmissäsi ns. varma nakki.

Olisiko ihan kamalaa tehdä nyt jotain itse asian eteen kun sen olet tilanteen epäilemättä itse sössinyt kylmällä käytökselläsi. Mutta nyt tarvitaan jo jotain konkreettista. Leikkimieliseen, tulkittavissa olevaan flirttailuun mies tuskin enää tahtoo lähteä uudelleen mukaan.

Äänestä

musta tuntuu että mies on luovuttanut, hän varmaan yritti iskeä sinua, mutta luulee ettet ole kiinnostunut. Kannattaa kysyä mieheltä suoraan ja osoitta kiinnostuneisuutta! :)

Äänestä

" amatöörinä8.11.2017 18:03
Uusi
musta tuntuu että mies on luovuttanut, hän varmaan yritti iskeä sinua, mutta luulee ettet ole kiinnostunut. Kannattaa kysyä mieheltä suoraan ja osoitta kiinnostuneisuutta! :)"

Aloittaja eiköhän tässä ajassa selviä jo asiat. Sinun pitäisi pystyä päättelemään, että vatkaamalla lopputulos on aina sama. Eli ei. Se ei tee mitään, nyt uudet ajatukset sinullekin.

Ja siten voi päätellä, että huijauslemmellä on vain joku hetkellinen motiivi, josta ei pääse perille, Sew asuunz nyt sen K- naisen kanssa, muutti sinne. Tyyppi on erinomainen itsensäpettäjä samaan aikaan. Tänään on televisiossa joku ohjelma elokuva tai joku sellainen, mennään katsomaan.

Äänestä

Olen niin suloinen, et... I love mee most! Pusi, pusi, kiss, kiss, pusi pusi limanuljaksa.

Kiusaan jatkossakin, Känaiset mukana.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


MietityttääKovasti kirjoitti:

Eräs mies osoitti huomiotaan minulle aktiivisesti pidemmän ajan ehkä melkein vuoden. Ei koskaan kuitenkaan tehnyt sitä ratkaisevaa tekoa tai aloitetta. Kiusoittelee ja hakeutuu seuraan. Viereen istumaan. Hänellä on aina jotain mukavaa tai hauskaa sanottavaa minulle. Oli hyvin kiinnostunut asioistani ja puhuttiin paljon monenlaista. Pieniä kosketuksia tuli ohimennen välillä mukaan. Flirttailin välillä takaisin ja välillä yritin kovettaa itseäni ja unohtaa. Nyt mies on ollut hetken jotenkin etäinen ja sen oloinen, että on surullinen tai vetäytyvä ehkä mietteliäs...

Luulin hänen olevan kiinnostunut minusta. Näin luuli muutama yhteinen tuttavammekin, jotka olivat meitä yhdessä nähneet ja kuulleet.
Nyt mies on, kuin mörkö. Jotenkin todella vetäytynyt. Tulee tunne, että hän pelkää minua? Minua, miksi?

Mikä saa miehen toimimaan tällä tavoin?
Kysytte, kuitenkin joten vastaan jo. Joo, olen tainut ihastua häneen jollain tasolla. En saa tätä miestä mielestäni. Hitsiläinen! Hän on ❤. Koko paketti minun makuuni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu