Miten kuluttaa aikaa työpaikalla?

Päivän työt tehty lounasaikaan mennessä, ja vielä pitäisi viettää aikaa työpaikalla ennen kuin voi leimata itsensä ulos. Millaisia selviytymisstrategioita olette käyttäneet onnistuneesti, niin että elämä tuntuu mielekkäältä?

Facebook ja iltapäivälehdet eivät ole kestävä vaihtoehto, ne mädättävät aivot.
162268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Juttele naapuritiimiläisten kanssa. Oppii uutta juttua vähitellen.

Äänestä

Rupea koodaamaan/skriptaamaan työkaluja, joilla voisit ainakin lähes kokonaan automatisoida myös nuo aamupäivän puuhasi.

Kaikki monotoninen prosessointi ja toimistorutiinit koneelle.

Lopulta et enää tee muuta kuin vastailet aamulla muutamaan oikeasti omaa työpanostasi vaativaan sähköpostiin.

Varaudu vastaanottamaan Kuukauden työntekijä -palkinto jatkossa lähes joka kuukausi, jos töissäsi näitä amerikanhömppiä harrastetaan.

P.S. Älä jätä automatiikkaa jauhamaan kesälomasi ajaksi, niin huomaavat, kuinka korvaamaton heille olet.

1Äänestä

Jos pääkaupunkiseudulla olet niin vaihdat sellaiseen pikkufirmaan joita löytyy linjalta Malmi-Oulunkylä-Käpylä. Ei taatusti tule aika pikäksi kun teet 2-3 henkilön työt, selvittelet mitä poislähteneet ovat tehneet ja refaktoroit koodit uudelleen.
Kiitosta ei kuitenkaan tule mistään eikä kukaan puhu kenenkään eli saat olla ihan yksin ja rauhassa.

Äänestä

Ite tulee tehtaalla netflixiä tabletilla kateltua puolet vuorosta mut alkaa tuoki tympimään pitemmän päälle... Miettiny että pystysköhän jotain opiskelemaan netissä tuon tilalla?

Äänestä

Kehitä itseäsi kun kerran aikaa on. Saat jopa palkan siitä itseesi panostamisesta. Kiva tilanne.

Äänestä

Kirjoittelet tänne 'suoli24' palstoille, kuten jo teet

Äänestä
  • Niin teet sinäkin.

    Äänestä

Kuuntelen työkaverien vitsejä ja kerron ne niille takaisin viiden minuutin päästä.

Äänestä

Käyppäs kuule ihan ite kysymässä pomoltasi et miten töissä kulutetaan kallista työ aikaa..
Tarviiko teitin työ aikaa lyhentää ettei turhasta makseta...

Äänestä

Onko hyvä palkka ? Ala hoitaa sijoituksiasi työajalla. Seuraa hintoja ja osta kun halvalla saa
Sitten mietin vielä että kiinnostaako opiskelu ? Opiskele vaikka Espanjaa niin voit muuttaa eläkepäiviksi aurinkoon . Ja nämä ideat näyttää työnteolta eli et häiritse muita joilla voi olla oikeita töitä. Huono idea pyöriä ympäri toimistoa rupattelemassa, sana leviää että sulla ei ole tekemistä ja pian sitä on.

Äänestä
  • Varastat siis työkavereiltasi aikaa höpöttelemällä ja lisäät työkavereittesi työkuormaa joutilaana työpaikallasi. Ja vielä kehuskelet asialla. Häpeä! Työntekijöiden pitäisi vetää yhtä köyttä!

    Äänestä

  • Tuo on toimiva vinkki. Usein iltapäivät kuluvat sijoitussivustoja lukiessa ja omaa salkkua hoitaessa. Mukavaa kun saa sitä kautta lisää tuloja joilla mahdollisesti aikaistaa eläköitymistä, ja elämään tulee hieman jännitystäkin.

    Äänestä

Mä venyttelen pitkää lihaa, kun ei oo muuta tekemistä.

Äänestä

Tuo työn jakautuminen epätasaisesti on kyllä ongelma. Kun ei ollut järkevää tekemistä, päätin lähteä pois. Onneksi kyseessä oli kesätyö - eli firma vei mukavan ajan vuodesta. Ei sopinut minulle. Seuraavaksi oli vuorossa kunnon hikipaja, joka ulkoisti mm. lopputyön tekemisen "omalle ajalle" vaikka siitä oli sovittu, että se tehdään työaikana. Valitettavasti kirjallisessa määräaikaisessa sopimuksessa ei ollut mainintaa asiasta - olin vielä keltanokka. Eli firma vaihtoon epäasiallisen käytöksen johdosta. Seuraavaksi sitten oli paperit kourassa ja työttömänä. Jossain vaiheessa töitä löytyi TE-toimiston välityksellä - väärältä alalta. Joten opettelin asiat uudelleen ja usean vuoden päästä YT:t veivät paikan alta. Nyt sitten älysin vaatia uudelleen työtömänä ollessani kaikkea, mitä on mahdollista saada työttömänä ollessani ja itse asiassa vedin ensin lonkkaa vähän aikaa kunnes se alkoi kyllästyttämään, sitten opiskelin itseni tohtoriksi TE-rahoilla ja päädyin hetkeksi taas töihin. Nyt olen 63-vuotiaana eläkeputkessa, narraan fisuja jos aika käy pitkäksi ja ulkoilutan koiraa. Töitä todellakaan ei ole tarvinnut tehdä tämän elämän aikana liikaa - liikaa on tullut lähinnä opiskeltua turhia aloja, jotka eivät sitten kuitenkaan ole työllistäneet. Parempi olisi ollut istua fisuja narraamassa vaikka järven jäällä.
Sama kokemus töissä olosta tosiaan: Jos et itse keksi tekemistä, niin ei sitä kukaan muukaan sinulle keksi, pikemminkin kaivetaan multaa jalkojen alta. Tehdystä työstä kuitenkin riippuu pysymisesi työelämässä. Vaan tekijöitä on liikaa kaikkialla!

Äänestä

Haluatko vaihtaa? Eilen 14h töitä. Vaihdan heti kanssasi.

Äänestä

Laskeskelin tuossa että teen keskimäärin 0.5h varsinaisia töitä per arkipäivä. Mielestäni 7000€/kk on ihan kohtuullinen korvaus tästä menetetystä vapaajasta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


BoreOut kirjoitti:

Päivän työt tehty lounasaikaan mennessä, ja vielä pitäisi viettää aikaa työpaikalla ennen kuin voi leimata itsensä ulos. Millaisia selviytymisstrategioita olette käyttäneet onnistuneesti, niin että elämä tuntuu mielekkäältä?

Facebook ja iltapäivälehdet eivät ole kestävä vaihtoehto, ne mädättävät aivot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu