Minulla sattui voimakkaan kaatumisen yhteydessä olkapäävamma, jossa kiertäjäkalvosimeen kuuluva jänne, subscubularis, repesi kokonaan irti. Vamma olisiitä poikkeksellinen, että jänne ei katkennut, vaan oli lohkaissut olkapäästä mukaansa reilun luupalan. Leikkaus tehtiin 4 päivää sitten, 7 viikkoa tapaturman jälkeen. Suunniteltu tähystys ei onnistunut, vaan jouduttiin tekemään avoleikkaus. Olkapää oli myös ehtinyt jäätymään ennen leikkausta, joten artriittia oli kauttaaltaan. Puhdistettiin leikkauksessa. Nyt kantosidettä 6 viikkoa. Ongelma on se, että jäätynyttä olkapäätä pitäisi päästä liikuttamaan, mutta nyt ei voi. Kivut on varsin kovat. Tänään on ensimmäinen päivä kun en päivällä ole ottanut opioidipohjaista lääkettä (Targiniq), vaan burana/panadol. Yöksi joudun varmasti ottamaan. *Nyt siis toki vasta 4 päivää leikkauksesta.
Kuinka kauan kovat kivut on muilla jatkuneet? Kuinka kauan jouduitte syödä säännöllisesti kipulääkkeitä? Tuntuu, että lääkkkeet närästää jo nyt. Miten toipuminen on muuten edennyt?
Olkapään kiertäjäkalvosimen leikkaus
9
538
Vastaukset
- Tuutikki82
Lisäkysymyksenä, kuinka pian turvotus on laskenut? sitä tuntuu olevan varsin reilusti. Varsinkin olkavarteen laskenut turvotus.
- toivonsinulleparempaa
Itselleni tehty sama toimenpide 2003 ja koskaan ei olkapää parantunut täysin kuntoon. En muista kauanko kivut kesti leikkauksen jälkeen, mutta vuodesta 2014 on kivut pahentuneet ja olen joutunut ottamaan kortisonipiikkejä olkaniveleen. Kyseisen olan päällä ei voi edes nukkua. Mitään korjaavaa ei kuulemma ole tehtävissä.
- Tuutikki82-
toivonsinulleparempaa kirjoitti:
Itselleni tehty sama toimenpide 2003 ja koskaan ei olkapää parantunut täysin kuntoon. En muista kauanko kivut kesti leikkauksen jälkeen, mutta vuodesta 2014 on kivut pahentuneet ja olen joutunut ottamaan kortisonipiikkejä olkaniveleen. Kyseisen olan päällä ei voi edes nukkua. Mitään korjaavaa ei kuulemma ole tehtävissä.
:( kamala kuulla, että vaan huonommaksi mennyt.. Oliko sinulla taustalla tapaturma? Onnistuiko leikkaus aikanssn hyvin?
- toivonsinulleparempaa
Tuutikki82- kirjoitti:
:( kamala kuulla, että vaan huonommaksi mennyt.. Oliko sinulla taustalla tapaturma? Onnistuiko leikkaus aikanssn hyvin?
Liukkaalla kaaduin olkapääni päälle ja leikkaus kyllä meni hyvin ja haava parani. Olen aktiivisesti pyöritellyt päivittäin kättä, mutta nivel on kuitenkin kalkkeutunut ja siitä lääkärin mukaan kipukin johtuu. Kortisonipiikit auttaa moneksi kuukaudeksi, joten tähän on tyydyttävä. Liike on kuitenkin lääke olkaniveleen kivun sallimissa rajoissa.
- Tiedetään
Ajan kanssa tilanteesi pahenee vain kivut kestää loppuelämäsi.
- taavetti75
Minulle on tehty sama toimenpide 2007. Kyseessä oli laaja degeneratiivinen repeämä. Pääsin leikkaukseen vasta 3 kk jälkeen ja sitä ennen kivut olivat kovia joita hoidin jääpaloilla, ja vielä leikkauksen jälkeenkin n. 2kk.Tärkeintä olisi kuntoutuksen rauhallinen aloitus, jota itse en malttanut tehdä, ja siksi olkapääni ei toimi niin kuin pitäisi, vaan on ylösnostaessa tehtävä ihme vempautuksen. Lääkkeeksi kirjoitettiin leikkauksen jälkeen Burana ja Panacod joita yritin välttää ja hieroin jääpalalla leikkuskohtaa joka myös poisti turvotusta. ( Jäädytä vesi vaikka tyhjässä jogurttipurkissa, laita kangas jään ja ihon väliin ja hiero olkapäätä.
Kyllä se aurinko sinullekin vielä paistaa kun aikaa kuluu. Nyt 6 päivää leikkauksesta. Kivut vähenee päivä päivältä. Haavat on siistit. Turvotusta edelleen kovasti... Kylmää olen yrittänyt käyttää, mutta usein se tuntuu jotenkin pahalta.
Kenelläkään tuoreita kokemuksia vastaavan leikkauksen jälkeisestä kuntoutumisesta? Onko muilla tullut ongelmaksi jäätynyttä olkapäätä? Koskahan pääsee takaisin autonrattiin? Nyt olkapää on ollut ara, mutta ei varsinaisesti särje. Kaikki horjahtelut yms tuntuu pahalta kun väkisinkin pääsee silloin liikkumaan vähän.
- toivonsinulleparasta
Pehmytkudoksen paraneminen vie oman aikansa. Itse jouduin käyttämään 6 viikkoa tukityynyä käden ja vartalon välissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751390Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431269Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521076Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551048- 51775
- 65744
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62727Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39708Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44671- 30627