"Skeittiparkin hinta lähes kolminkertaistui"
Näin otsikoi Kainuun Sanomat skeittipuiston valmistumista.
Hankkeet saadaan myytyä valtuutetuilla ilmeisen valheellisilla kustannusarvioilla.
Jatkuvaa huijausta näisssä rakennushankkeissa.
Tässäkin hankkeessa 100 000 oli sitten lopulta 275 000 euroa.
Onko rehellistä touhua`?
Näin otsikoi Kainuun Sanomat skeittipuiston valmistumista.
Hankkeet saadaan myytyä valtuutetuilla ilmeisen valheellisilla kustannusarvioilla.
Jatkuvaa huijausta näisssä rakennushankkeissa.
Tässäkin hankkeessa 100 000 oli sitten lopulta 275 000 euroa.
Onko rehellistä touhua`?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Miten se ei yllätä Kajaanissa yhtään. Osaaminen tällaisissa hankkeissa, kuten Kajasteessa on aivan täysi nolla. Sitten ihmetellään ja lopulta suojellaan, että eihän tässä mitään, veronmaksajat joka tapauksessa maksavat.
Valitaan aina halvin tarjous joka lopulta tulee tuplasti kalliimmaksi kuin seuraavaksi halvin, ehkä jopa luotettavan toimijan tarjous. Kajaanin malli eikä kukaan ole vastuussa mistään! Raatihuoneen torille kivitettäväksi tällaiset haistapaska- päättäjät!
Se vaan että rakennushankkeissa ei oikeasti tarjoukseen kirjattua hintaa korottaa tuosta vaan...eli jos siis onkin alettu teettämään (tilaaja) tai tekemään (urakoitsija) jotain muuta kuin sen mitä tarjoukseen on kirjattu niin homma ei mene oikein kumminkaan pöin. Jos on teetätetty muuta kuin tarjous kilpailussa on alunperin ollut tavoite niin kullä muiden tarjouksen jättäneiden kannattaa harkita jo asian käräjille vientiä.
Mites vesitornin korjaus, moninkertaisestiko meni korjausbudjetti yli? Eihän nämä ole mitään Kajasteeseen verrattuna, mutta aika hällä väliä on meininki Kajaanissa. Nyt kun olisi munaa, niin perustaisin ihan minkä tahansa firman, ja ei muuta kuin Kajaanin kaupungin kanssa sopimuksia vääntämään, niin menestys olisi taattu. Hinnan voisi esittää vaikka hatusta.
Johan tuo oli roskattu ja ympäristö tallottu pilalle.
Ja lisää jännitettävää kainuulaisille tarjoaa uusi sairaala. Kustannusarvio muistaakseni 155 miljoonaa (korjatkaa jos olen väärässä). Julkiset hankkeet tuppaavat olemaan lopullisilta kustannuksiltaan vähintään noin 1,5 kertaiset, jos hyvin käy. Saa siinä paikalliset päättäjät vielä monesti päätään raapia, että mistä nyt leikataan rahat sairaala-projektin loppuunsaattamiseksi.
Se on just sitä kun ei tehdä könttä hinta sopimusta vaan on joustavalla rakennus periaatteella koko homma niin lasku nousee niinkuin ihan "vahingossa"
teitä vaan vituttaa kun itse ette saa edes kusetusta aikaseksi, vikisette sossun armoilla ja odotatte muruja pöydästä, imekää munaa!
Ja mistähän päättelet, että minäkin elän sossun rahoilla?
Eläessäni en ole yhtään tukimarkkaa saanut, jollei nyt sitten oteta huomioon korkovähennyksiä verotuksessa oman asunnon velasta- Mutta aivopierujahan sopii näillä palstoilla päästellä kun ei ole nimipakkoa. Että keskusteluklttuurin ylläpitäjäksi ei sinunlaisista ole. Kaksi viimeistä sanaa kertoo kaiken. Miksikähän kaltaisesi ikänä edes vaivautuvat tänne palstoille?
Nenukkain et sanaa suutasi saisi.
Aloitukseni oli ihan asiallinen ja veronmaksajana aiheellinen. närkästys.
Lässypuhettahan se oli, älä plösö vikise. Ei sunkaan nimee näy postauksessa, so shut up.
Ja kommentoinnnin taso senkun nousee.
iMikä ohme sinuakin riivaa
Suu kiinni. Itse aloit puhumaan kieroilusta ja syytätmuuta, kyllä sun pitää olettaa että vittuilua tulee. Olet pälvikalju pienimuna joka yrittää päteä sössäämällä.
Naurettavaa perseilyä. "Ei ole kokemusta vastaavista hankkeista" ei jaksanu apuja kysellä. Mikai kaupungin virkamiehet edes laatii kustannusarvioita kun ei ne ole siellä seinälläkään. Yritysmaailmassa näytettäis ovea.
Kaupungin valitsema tarjous x 3 = lopullinen hinta. Plus takuukorjaukset jotka nekin maksetaan kaupungin kassasta.
Ja akkaakin pitää etsiä netistä
Harjoitusjäähalli 5milj. euroa. Eli 15!