Hei.
Kerkesin syömään seronilia 2 vkoa, ja lisäksi on ollut käytössä abomox rauhoittamaan. Nyt maanantaina vaihdettiin lääkitys sertlaniiniin, ensin 4pvä puoli taplettia ja huomenna nosto 1 tablettiin.
Vaihdon syynä ettei alkanut tehoamaan tarpeeksi hyvin, alkuviikosta oli jo vähän kyllä parempi olla. Mutta nyt eilen ja tänään olleet todella tuskaisia päivä, ahdistaa ja pakko-oireet voimakkaat. Sivuoireita ei mielestäni muuten ole.
Onko kellään muulla vaihdettu lennosta noita kahta lääkettä ja kuinka kauan menee että sertlaniini alkaa edes vähän auttamaan?
Lääkkeen vaihto
8
407
Vastaukset
- Lääkkeenvaihto
Siis tietenkin opamoxia, kirjoitusvirhe :)
- Lääkkeenvaihto
Onko kenelläkään kokemusta edes tästä sertraliinista? Tänään on kokonainen ja olo on ollut kauhee, ahdistanut ihan älyttömästi, tehnyt vain mieli itkeä, pakko-oireet vahvempina, ja semmoinen todella jännittynyt olo kokoajan. Olen ottanut tuota obamoxia rauhoittamaan mutta ei tuntunut sekään tehoavan tähän oloon :( Alkoi pelottamaan älyttömästi kuinka huonoksi tämä voi mennä :( Lääkäri määräsi silloin ma lisäksi vielä risperidonia mutta terapeuttini olis sitä mieltä ettei kannata tähän lääkkeen vaihtokohtaan ottaa lisäksi vielä sitäkin, nyt miettinyt että olisikohan siitä ollut sittenkin jotain apua....
- ilmanniitäparempi
Minua alkaa jo ahdistaa toi sun lääkityksesi. Niillä jo saa päänsä sekaisin.
- Mahijfanci
Jos haluat päästä lääkehoidosta, ehkä voisit olla ensin sairaalassa? Kiinalaiset hoitavat luontaiskeinoin. Itse pitäisi uskoa siihen, että apu löytyy ilman lääkkeitä. Psyyken hankaluudesta jonkun toisen kanssa kasvotusten juttelu, ehdotan yhä edelleen AA-ryhmää, kun siellä on kokemuksia.
- Lääkkeenvaihto
En siis halua päästä lääkehoidosta vaan toivon että tämä sivuoireena tullut alkuahdistus katoaisi pikaisesti ja olo tasaantuisi, uskon että ajan kanssa varmatikkin lääke auttaa pakko-oireisiin. Tiedän ettei pelkät lääkkeet auta vaan lisäksi tietysti on hoitona terapia. Toivoin vain kokemuksia vastaavista lääkkeenvaihdoista tai tästä lääkkeestä mitä nyt syön.
- eikukaanvoitietää
Eikö se todista sitä, että lääke ei sovi sinulle, kun aiheuttaa noin kurjan sivuvaikutuksen. Ihmiset ovat yksilöitä, eikä samat lääkkeet vaikuta jokaiseen samalla lailla.
- Mööääää
Itselleni ei sertralin sopinut, itkuisuus, ahdistus ja pakko-oireet pysyi. Nyt käytän seronilia, mikä on vähän paremmin tehonnut mutta ei tämäkään mikään hyvä lääke ole, pitäisi vaihtaa.
- keskiikäinen_ahdistuja
Itsellä ahdistus jonka yhtenä osana selkästi nämä pakkoajatukset. Tuli todella puskista varttuneemmalla iällä. Lääkkeeksi aluksi Opamox ja voin sanoa joka tuli tosi tarpeeseen. Ne jotka eivät ole tuollaista ahdistusromahdusta kokeneet niin älkää ihmeessä demonisoi noita lääkkeitä. Opamox on noista bentsoista lienee "vähiten koukuttavaa". jälkeen päin kun mietin niin eihän tuo ihan puskista tullut. Vaan aikaisemmin olin parantanut näitä ahdistuksia alkoholilla. Itse aloitin nyt setral lääkityksen (1/2 tablettia ekaviikko ) ja toinen viikko menossa. Ja oireet juurikin samat eli aloitus on ollut ja on vieläkin aika vuoristorataa. Opamaxia on kulunut taas 1-3 tablettia päivässä mutta meinaan katsoa että lähteekö tämä toimimaan? Itse kehoittaisin muita kohtalokavereita että nyt on väärä alkaa miettimään käyttääkö liikaa rauhoittavia. Olen hakenut tietoa netissä ja kirjottanut psykiatrin ja psykokologin kehoituksessa päiväkirjaa. Samoin olen urheillut ja tehnyt hengitysharjoituksia. Lisäksi ottanut iltaisin melatoniinia joka ihme ja kyllä on auttanut nukkumaan !
Haluasin kuulla miten alkuperäisen viestin kirjottajalle kävi ja muita kohtalokavereita ja miten on ?
Ja hei tästä taitaa tulla 2 viikkoon eka päivä ilman opamoxia!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082575
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411741Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431345Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3211221Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3361194Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen241111Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571083- 55956
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H13932Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21863