Hammaslääkis helpompi?

hampilöö

Onko hammaslääkis helpompi kuin lääkis? Palkat hammaslääkäreillä ja lääkäreillä aika samoissa, ellei hammaslekureilla jopa paremmat? Eli kannattaako hampaalle mennä mieluummin jos raha viehättää?

7

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • millimaa

      Ei ole helpompi. Toisaalta vaikeampikin, näppäräsorminen pitää olla.

      Jotenkin inhottaa tuollainen palkkavertailu. Molemmista saa hyvän toimeentulon. Jos voit valita, niin lääkäriopinnot tarjoavat enemmän vaihtoehtoja jatkossa. Lisää liksaa tulee työtunteja lisäämällä.

    • 6373582

      Kannattaa. Hyvä palkka, helpompi opiskelupaikka ja vieläkin parempi työllisyystilanne.

      Tilanne on seurausta siitä, että lahjakkaat nuoret pitävät lääketiedettä hohdokkaampana kuin hammaslääketiedettä. Vähän saman tapaan kuin nuoret eivät halua sankoin joukoin tilintarkastajiksi, vaikka työtilanne ja tuntipalkka ovat kilpailukykyisiä verrattuina lakimiehiin, joiksi puolestaan haluaa porukkaa jokaiselta lukioluokalta.

    • hammaspeikk0

      On helpompi. Paljon helpompi.

      Sanoohan sen jo järkikin, kun yleislääkärillä on hallittavana koko keho ja hammaslääkärillä 10% siitä. Suussa ei montaa eri tautia ole, eikä niitä lääkkeilläkään hoideta. Tästä lähtee heti 2 todella laajaa osa-aluetta poissa, jotka yleislääkärien tulee hallita. Hammaslääkärithän myös viettävät koulutuksesta ison osan muovihampaiden kanssa leikkien, kun taas oikeat lääkärit opiskelevat sen ajan ahkerasti ja viettävät aikaa sairaalassa potilaiden kanssa.
      Sorminäppäryyttä voidaan tarvita, joo.. mutta historiassahan ensimmäiset hammaslääkärit ovat olleet partureita, joilla tätä näppäryyttä löytyy. Edelleen koulutus ei ole juuri tätä kummempaa. Kyllä jokaisella pora pysyy kädessä, ja sillähän suurinosa työstä tehdään.
      Palkka on hyvä, ja sehän onkin suurimmalla osalla se syy hakeutua tälle alalle. Helppo koulutus, tosin pari v pidempi kuin moni vastaava (ihme että miksi? Voisi supistaa reilusti) ja sitten hakemaan hyvää liksaa. Päivästä toiseen toistuu samat operaatiot, ja kun omat taidot loppuu niin sitten voikin lähettää hammasteknikolle (joka muuten on haasteellisempi monin osin) tai lääkärille/erikoishammaslääkärille, ja samallahan laskun summa pomppaa uusille luvuille.

    • HLK-PhD-student

      Hammaspeikk0 ei taida lainkaan tietää mistä puhuu; hammaslääkäriopinnot ovat haastavat, erityisesti opintojen kolme viimeistä vuotta ovat todella stressaavia ja kuluttavia, sillä jotta haluamme valmistua meidän tulee tehdä tietty määrä tiettyjä toimenpiteitä oikeille potilaille. Ensiksikin lähes kaikki toimenpiteet ovat haastavia ja vaativat hyvää sorminäppäryyttä mikä kyllä kehittyy opintojen myötä. Tämän lisäksi potilaat tulee saada viihtymään ja heillä tulee olla maksukykyäkin (hoidot maksavat opetusklinikassakin suomessa paljon), jotta he eivät häviä hoidosta ennen kuin kandi saa suoritusmerkinnät. Lisäksi opettaja-hammaslääkäreitä on opetusklinikassa vain rajallinen määrä joten heitä saa odotella hyväksymään hoidon välivaiheita; tässä jos missä kehittyvät sosiaaliset taidot kun yrität saada potilaan viihtymään tuntitolkulla. Toimimme itse omina sihteereinämme, hammashoitajina, suuhygienisteinä ja osittain myös hammasteknikoina ja otamme tämän lisäksi vastaan palautetta opettajilta ja huolehdimme jokaisen potilaamme hoidosta itse alusta loppuun kuukausien - jopa vuosien ajan. Lopulta kuitenkin kuluttava opiskeluvaihe tulee loppumaan ja saat erittäin mukavan ammatin ja henkisesti ja taidollisesti tulet kasvamaan opintojen aikana hurjasti, joten työelämään siirtyminen ei hammaslääkäreillä suomessa ole suurikaan kynnys. Sen sijaan lääkäreillä kynnys opintojen ja työelämän välillä on suurempi, sillä vastuu potilaista tulee heille ns. suurempana vyörynä vasta valmistumisvaiheessa (toki heilläkin kesätöissä ja opintojen loppuvaiheessa vastuuta).

      • HLK-PhD-student

        ÄLÄ kuitenkaan missään nimessä hakeudu alalle rahan vuoksi, sillä ala on liian suppea jotta voisit 5,5vuoden jälkeen todeta ettet pidäkään tästä yhtään. Tosin alalla on kuitenkin useita erikoisaloja, joten valinnanvaraa löytyy ehkä kuitenkin enemmän mitä moni aluksi luulee.

        Itse tykkään alasta valtavasti :)


    • Hammaslääkäriksi

      Jotta hammaslääkärinä viihtyy pitää tykätä aika toistuvasta tarkasta näpertämisestä ja tulla toimeen potilaiden kanssa.

      Lääkärin työssä on paljon enemmän erilaisia vaihtoehtoja. Hammaslääkärin homma on helpompi jos luontaisesti tarkka ja pitää rutiineista.

    • Lekurileikit

      Voiko olla luotaantyöntävämpää hommaa.. osa ihan bimbon oloisia, jos lääkikseen niin kerralla oikeaksi lääkäriksi vaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      375
      8275
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      162
      2616
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      863
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      850
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe