Hammaslääkis helpompi?

hampilöö

Onko hammaslääkis helpompi kuin lääkis? Palkat hammaslääkäreillä ja lääkäreillä aika samoissa, ellei hammaslekureilla jopa paremmat? Eli kannattaako hampaalle mennä mieluummin jos raha viehättää?

7

778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • millimaa

      Ei ole helpompi. Toisaalta vaikeampikin, näppäräsorminen pitää olla.

      Jotenkin inhottaa tuollainen palkkavertailu. Molemmista saa hyvän toimeentulon. Jos voit valita, niin lääkäriopinnot tarjoavat enemmän vaihtoehtoja jatkossa. Lisää liksaa tulee työtunteja lisäämällä.

    • 6373582

      Kannattaa. Hyvä palkka, helpompi opiskelupaikka ja vieläkin parempi työllisyystilanne.

      Tilanne on seurausta siitä, että lahjakkaat nuoret pitävät lääketiedettä hohdokkaampana kuin hammaslääketiedettä. Vähän saman tapaan kuin nuoret eivät halua sankoin joukoin tilintarkastajiksi, vaikka työtilanne ja tuntipalkka ovat kilpailukykyisiä verrattuina lakimiehiin, joiksi puolestaan haluaa porukkaa jokaiselta lukioluokalta.

    • hammaspeikk0

      On helpompi. Paljon helpompi.

      Sanoohan sen jo järkikin, kun yleislääkärillä on hallittavana koko keho ja hammaslääkärillä 10% siitä. Suussa ei montaa eri tautia ole, eikä niitä lääkkeilläkään hoideta. Tästä lähtee heti 2 todella laajaa osa-aluetta poissa, jotka yleislääkärien tulee hallita. Hammaslääkärithän myös viettävät koulutuksesta ison osan muovihampaiden kanssa leikkien, kun taas oikeat lääkärit opiskelevat sen ajan ahkerasti ja viettävät aikaa sairaalassa potilaiden kanssa.
      Sorminäppäryyttä voidaan tarvita, joo.. mutta historiassahan ensimmäiset hammaslääkärit ovat olleet partureita, joilla tätä näppäryyttä löytyy. Edelleen koulutus ei ole juuri tätä kummempaa. Kyllä jokaisella pora pysyy kädessä, ja sillähän suurinosa työstä tehdään.
      Palkka on hyvä, ja sehän onkin suurimmalla osalla se syy hakeutua tälle alalle. Helppo koulutus, tosin pari v pidempi kuin moni vastaava (ihme että miksi? Voisi supistaa reilusti) ja sitten hakemaan hyvää liksaa. Päivästä toiseen toistuu samat operaatiot, ja kun omat taidot loppuu niin sitten voikin lähettää hammasteknikolle (joka muuten on haasteellisempi monin osin) tai lääkärille/erikoishammaslääkärille, ja samallahan laskun summa pomppaa uusille luvuille.

    • HLK-PhD-student

      Hammaspeikk0 ei taida lainkaan tietää mistä puhuu; hammaslääkäriopinnot ovat haastavat, erityisesti opintojen kolme viimeistä vuotta ovat todella stressaavia ja kuluttavia, sillä jotta haluamme valmistua meidän tulee tehdä tietty määrä tiettyjä toimenpiteitä oikeille potilaille. Ensiksikin lähes kaikki toimenpiteet ovat haastavia ja vaativat hyvää sorminäppäryyttä mikä kyllä kehittyy opintojen myötä. Tämän lisäksi potilaat tulee saada viihtymään ja heillä tulee olla maksukykyäkin (hoidot maksavat opetusklinikassakin suomessa paljon), jotta he eivät häviä hoidosta ennen kuin kandi saa suoritusmerkinnät. Lisäksi opettaja-hammaslääkäreitä on opetusklinikassa vain rajallinen määrä joten heitä saa odotella hyväksymään hoidon välivaiheita; tässä jos missä kehittyvät sosiaaliset taidot kun yrität saada potilaan viihtymään tuntitolkulla. Toimimme itse omina sihteereinämme, hammashoitajina, suuhygienisteinä ja osittain myös hammasteknikoina ja otamme tämän lisäksi vastaan palautetta opettajilta ja huolehdimme jokaisen potilaamme hoidosta itse alusta loppuun kuukausien - jopa vuosien ajan. Lopulta kuitenkin kuluttava opiskeluvaihe tulee loppumaan ja saat erittäin mukavan ammatin ja henkisesti ja taidollisesti tulet kasvamaan opintojen aikana hurjasti, joten työelämään siirtyminen ei hammaslääkäreillä suomessa ole suurikaan kynnys. Sen sijaan lääkäreillä kynnys opintojen ja työelämän välillä on suurempi, sillä vastuu potilaista tulee heille ns. suurempana vyörynä vasta valmistumisvaiheessa (toki heilläkin kesätöissä ja opintojen loppuvaiheessa vastuuta).

      • HLK-PhD-student

        ÄLÄ kuitenkaan missään nimessä hakeudu alalle rahan vuoksi, sillä ala on liian suppea jotta voisit 5,5vuoden jälkeen todeta ettet pidäkään tästä yhtään. Tosin alalla on kuitenkin useita erikoisaloja, joten valinnanvaraa löytyy ehkä kuitenkin enemmän mitä moni aluksi luulee.

        Itse tykkään alasta valtavasti :)


    • Hammaslääkäriksi

      Jotta hammaslääkärinä viihtyy pitää tykätä aika toistuvasta tarkasta näpertämisestä ja tulla toimeen potilaiden kanssa.

      Lääkärin työssä on paljon enemmän erilaisia vaihtoehtoja. Hammaslääkärin homma on helpompi jos luontaisesti tarkka ja pitää rutiineista.

    • Lekurileikit

      Voiko olla luotaantyöntävämpää hommaa.. osa ihan bimbon oloisia, jos lääkikseen niin kerralla oikeaksi lääkäriksi vaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      44
      4696
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      130
      4151
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3727
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2729
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2593
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      46
      2548
    7. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      13
      2531
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      68
      2333
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      55
      1977
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      153
      1824
    Aihe